Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Nezapomenout na statečné
4-5-2012

Nezapomenout na statečné

Občanské sdružení Publicum Commodum uspořádalo v bývalém Petschkově paláci v ulici Politických vězňů, kde dnes sídlí Ministerstvo průmyslu a obchodu, pietní setkání, konané při příležitosti blížícího se výročí konce 2. světové války na našem území a v Evropě. Bývalá „Pečkárna“ byla za okupace sídlem gestapa, které ve zdejších sklepních prostorách věznilo a mučilo české vlastence.

Spolu s nacistickou armádou vtrhlo v březnu 1939 do českých zemí také gestapo – státní policie. Za šest let jeho působení na území Protektorátu Čechy a Morava bylo z politických důvodů zatčeno téměř 115 tisíc lidí.

„Pro poznání hrůzy, kterou nacisté u nás a ve většině Evropy zavedli, jsou nejdůležitější osobní svědectví těch, kteří měli to štěstí, vůli a odvahu, aby přežili koncentrační tábory smrti. Mezi ně patřil i můj otec, který mi pak vše vyprávěl – o protektorátu a hlavně koncentráku, kde byl vězněn. O tamějších otřesných podmínkách, o neustálém hladovění, nemocech a všudypřítomné smrti. Přiznávám, že mě to ovlivnilo na celý život, a jsem šťastný, že naše děti nemusejí tu dobu prožívat,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který na setkání, jehož hosty byli školáci ze ZŠ Vodičkova a Brána jazyků, vystoupil. Děti zase připravily hezký kulturní program.

Organizátora, Publicum Commodum, o.s., zastupovala jeho předsedkyně Jaroslava Janderová: „Sešli jsme se zde proto, abychom nezapomněli na utrpení všech našich spoluobčanů, kteří nacistickým terorem prošli a kteří obětovali své životy v boji proti fašistické totalitě. Bohužel z událostí posledních dnů a týdnů můžeme dovodit, že demokracie je pro některé naše spoluobčany nepohodlná forma společenského systému a že mnozí by si možná přáli vrátit zpět nějakou, řekněme, formu totality, v níž by mohli prosazovat své pokřivené názory a touhu ovládat.“

Pietního aktu se rovněž zúčastnil Rudolf Roubíček, který prošel řadou nacistických koncentračních táborů a přežil i pochod smrti na konci války. Své vzpomínky shrnul v knize Přežít tohle peklo stůj co stůj!!!, již vydalo Publicum Commodum v roce 2011.

Mučením v Pečkárně prošel například český herec a kabaretiér Karel Hašler, kterého pak fašisté umučili v koncentračním táboře.

Tragickou dohrou 2. světové války pak bylo věznění a mučení mnohých vězňů z nacistických koncentráků v koncentrácích zřízených komunisty po roce 1948.
Nezapomenout na statečné - pietní akt v Petschkově paláci

Nezapomenout na statečné - pietní akt v Petschkově paláci

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27