Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Na Žofíně tančili a zpívali baráčníci z celé republiky
14-4-2012

Na Žofíně tančili a zpívali baráčníci z celé republiky

Pod záštitou starosty Městské části Praha 1 se v sobotu večer uskutečnil 67. Všebaráčnický krojový ples. Orchestry MDO Františka Kmocha a Jitřenka Praha, ale i další vystupující se postarali o výbornou náladu, která panovala až do pozdního večera, kdy se baráčníci vydali zpět do svých měst a obcí.

„Baráčníci z Prahy 1 mají dlouho historii a jsou velmi aktivní i dnes. Spolu s baráčníky z celé republiky jsou svou snahou o zachovávání tradic i aktivním vlastenectvím příkladem všem spoluobčanům. Velmi rád jsem proto převzal záštitu nad už 67. Všebaráčnickým plesem,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Součástí programu, který probíhal v obou žofínských sálech, byla mimo jiné vystoupení krojovaných tanečních souborů Šafrán z Jablonce nad Nisou a Furiant z Malé Bílé u Bakova nad Jizerou. Jedním z vrcholů pak byla Česká beseda – tradiční český řadový tanec tanečních párů, u jehož vzniku stál kromě jiných i básník, spisovatel a novinář Jan Neruda.

Spontánní zábava se ale přenesla i mimo sály, když zpívající a tančící baráčnice a baráčníci zcela zaplnily vestibul u vchodu do Paláce Žofín.

Obec baráčníků patří k nejstarším existujícím spolkům, který v příštím roce oslaví 140 let od svého založení. Je také jediným spolkem, který dodnes uchovává, udržuje a při slavnostech užívá české, moravské i slovenské kroje, takže baráčnický ples je tradičně velmi pestrou podívanou.

Svůj název baráčníci odvodili od místa vzniku, jímž byl kolínský hostinec U Šleitrů, přezdívaný „Baráček.“ Tam také v roce 1873 vznikla první baráčnická organizace. Hnutí baráčníků se pak velmi rychle šířilo po celé zemi.

Od samotného počátku se jednalo o spolek nepolitický, složený ze všech tříd obyvatelstva, které spojovala myšlenka vlastenectví, dobročinnosti, dodržování staročeských zvyků a tradic a čistoty českého jazyka. Ve své historii pomáhali baráčníci nejen svým členům, ale mnoha dary širokému okolí. A tak je tomu dodnes. Členové spolku kradou důraz na vzájemnou úctu a družnost a v tomto duchu se také nesl jejich ples.

Viz také aktualita "Čeští Baráčníci oslavují 115. výročí založení svého ústředí" http://www.praha1.cz/cps/odbory-a-oddeleni-16186.html
Na Žofíně tančili a zpívali baráčníci z celé republiky

Na Žofíně tančili a zpívali baráčníci z celé republiky

FOTO (C) http://www.petrnasic.eu/

Všechny plesové fotografie Petra Našice si můžete stáhnout na památku do svého PC
jako soubor ZIP o velikosti 9 MB
>>> ZDE <<<

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39