Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Na Gymnáziu Jana Nerudy se vrátili do doby totality
3-4-2012

Na Gymnáziu Jana Nerudy se vrátili do doby totality

Varšavská smlouva – záruka míru, Se Sovětským svazem na prahu kosmické éry a další komunistická hesla, která pamatují zejména ti dříve narození, byla v úterý k vidění na nástěnkách v budově Gymnázia Jana Nerudy. Nezapomněli je zde z dob naštěstí minulých, ani zde netočili žádný film, ale místní pedagogové a studenti, pod vedením profesorů Jiřího Bureše, Roberta Kadečky a studentky Kamily Krbcové, připravili vynikající akci s názvem Den D.

Ta byla určena zejména pro místní studenty, ale v odpoledních hodinách se mohla přijít podívat i veřejnost. Při příchodu do školy všichni nafasovali „občanské průkazy Československé socialistické republiky“. Ty ale oproti svým skutečným předchůdcům obsahovaly podrobný program akce, mapku s místy konání a podklady pro zajímavý kvíz.

Jednotlivá desetiletí komunistické diktatury měla svá patra, takže v suterénu se zájemci seznamovali s padesátými léty, v přízemí se šedesátými, až se skončilo ve druhém patře s posledním desetiletím, završeným Sametovou revolucí.

V úterý jsme všichni zažili úplně jinou školu. Na náplni programu se podíleli pedagogové, ale i studenti, kteří k tomu přistoupili velmi aktivně a měli také velkou volnost při tvorbě obsahu. Myslím, že přípravy i samotná akce obohatily jak studenty, tak i učitele,“ řekl profesor Jaroslav Tomeš, který měl na starost část programu.

Pořadatelé vsadili na sílu osobního sdělení, a tak od rána probíhaly besedy s osobnostmi, které totalitu nejen zažily, ale také je postihla. Se studenty hovořili Šimon Pánek (rok 1989), bubeník skupiny Toyen Jiří Šimeček (Nová vlna 80. let), aktivní účastníci disentu Radim Palouš, Jáchym Topol a Jiřina Šiklová, ale také bývalý hokejový reprezentant, odsouzený ve známém procesu na počátku 50. let, Augustin Bubník či Marta Jurková, dcera Františka Přeučila, který byl v procesu s Miladou Horákovou odsouzen na doživotí.

Studenti mimo jiné připravili hudební vystoupení, ale také svoji zkrácenou verzi slavného muzikálu Hair či Audienci Václava Havla.

V Bio Aero běžely filmy trezorové i ty, jež mapovaly Sametovou revoluci nebo se věnovaly Josefu Škvoreckému a Václavu Havlovi. Na programu zde byly například filmy: Skřivánci na niti, Farářův konec nebo třeba Spřízněni volbou, který popisoval průběh volby Ludvíka Svobody za prezidenta v roce 1968. Večer byl na závěr celého programu promítán film Václava Havla Odcházení.

Minulost ale také přibližovala expozice s názvem Tuzex, představující tehdejší módu, sehnatelnou často jen za „bony“.

Po celé škole byly rozmístěny informační tabule představující významné osobnosti, aktivně vystupující proti komunistickému režimu: mimo jiné Jana Palacha, prof. Jana Patočku, Václava Havla, Olgu Havlovou, Ivana Jirouse či Pavla Wonku, který ve vězení zemřel na následky nelidského zacházení a zanedbání lékařské péče. A co provedl? Chtěl kandidovat ve volbách…
Tyto tabule pak sloužily jako pomocníci při řešení vědomostního kvízu, který byl zaměřen na příběhy osobností z dob totality.

Akce se měli možnost zúčastnit také studenti z partnerského lycea ve francouzském městě Monfort. „Je to výborný nápad, který velmi obohacuje i naše studenty,“ prohlásila profesorka Cécile Terrien.

Den D se povedl a určitě by mohl být inspirací i pro další školy.
Na Gymnáziu Jana Nerudy se vrátili do doby totality

Na Gymnáziu Jana Nerudy se vrátili do doby totality

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21