Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Hana Hegerová je čestnou občankou Prahy 1
24-1-2012

Hana Hegerová je čestnou občankou Prahy 1

Zastupitelstvo Městské části Praha 1 rozhodlo na svém úterním zasedání, na návrh Rady MČ Praha 1, o udělení čestného občanství legendární zpěvačce Haně Hegerové.

„Pro naši městskou část je velkou ctí, že paní Hegerová je její obyvatelkou. Udělení čestného občanství této skvělé umělkyni je poděkováním za její celoživotní dílo a výrazem úcty, kterou k ní chováme,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Hana Hegerová se narodila 20. října 1931 jako Carmen Farkašová v bratislavské rodině bankovního ředitele. Byla členkou divadla v Žilině a v roce 1954 debutovala ve filmu Jiřího Krejčíka Frona, v titulní roli pod uměleckým jménem Hana Čelková.

Působila mimo jiné v divadlech Rokoko a Semafor. S velkým úspěchem hostovala v roce 1967 v pařížské Olympii. Kromě řady jiných ocenění obdržela v roce 1974 Cenu ministra Hanse-Dietricha Genschera „Goldene Europa“ a ocenění Francouzské akademie „Chevalier de l´Ordre pour le Mérite de l´Education Artistique.
Komunistický režim ji naopak zakázal účinkovat v zahraničí.

V roce 2002 převzala z rukou prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy. V Praze 1 žije od roku 1980. První městská část uděluje čestné občanství pouze ve výjimečných případech: paní Hegerová proto toto ocenění získává teprve jako pátá v pořadí a navíc jako první žena vůbec. Před ní se čestnými občany stali dramatik, spisovatel a básník Josef Topol, fotograf Ladislav Sitenský, dirigent Jaroslav Hrnčíř a architekt Josef Hyzler.

Ke slavnostnímu udělení čestného občanství by mělo dojít během února.

Oficiální stránky Hany Hegerové    -     Wikipedie o Haně Hegerové     -     Hana Hegerová na serveru YouTubeArchiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Hana Hegerová

 

Hana Hegerová - část obrazových výsledků ze serveru GOOGLE