Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Představitelé Prahy 1 připomněli události z roku 1989
17-11-2011

Představitelé Prahy 1 připomněli události z roku 1989

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a jeho první zástupce Daniel Hodek položili 17. listopadu věnce k pomníku na Národní třídě, který připomíná dramatické události, doprovázející pochod studentů, jenž se uskutečnil před dvaadvaceti lety. Celá tehdejší akce vyvrcholila brutálním zákrokem komunistických pořádkových sil.

„To, co se v ten den zdálo jako neproveditelné, bylo za několik dní krásnou skutečností,“ komentoval situaci těsně před pádem komunismu starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Každý rok chodím na Národní třídu, abych si připomněl podvečer 17. listopadu 1989 na tomto místě,“ dodal Daniel Hodek.

V pátek 17. listopadu 1989 se na Albertově sešli studenti pražských vysokých škol. Jejich manifestace začala v 16 hodin zpěvem písně Gaudeamus igitur a projevem Martina Klímy ze skupiny Nezávislých studentů. Státní bezpečnost odhadovala počet účastníků až na 15 tisíc lidí, jiný zdroj hovoří až o 50 tisícovkách účastníků.

Studenti se poté vydali na Vyšehrad ke hrobu Karla Hynka Máchy. Část lidí chtěla ale směřovat na Václavské náměstí, kam měli původně demonstrující dojít, jak hlásal leták vytištěný k manifestaci. Na Vyšehrad postupně dorazil dav přibližně 10 tisíc lidí, kteří zcela zaplnili prostranství před kostelem.

Tisícovky lidí, k nimž se přidávali další občané, pak pokračovaly do centra. Mezi 20. a 21. hodinou došlo k brutálnímu zákroku na Národní třídě, který nakonec odstartoval tzv. Sametovou revoluci.Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Připomenutí 22 let od sametové revoluce

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7