Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Václavské náměstí se změnilo v pěší zónu
18-9-2011

Václavské náměstí se změnilo v pěší zónu

Chodníky i vozovky pro pěší. Hudba, občerstvení a soutěže pro děti. Tak vypadalo Václavské náměstí po většinu neděle. Městská část Praha 1 tam totiž – ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a Sdružením Nového Města pražského – uspořádala akci, jejímž cílem bylo ukázat, jak by „Václavák“ mohl vypadat bez aut a jaké jsou možné cesty jeho léta plánované revitalizace.

„Když jsem v závěru minulého roku nastupoval do funkce starosty, z různých stran jsem slyšel, že se o revitalizaci Václavského náměstí už šest let mluví, a nic. A to mě opravdu iritovalo. Chápu, že dnes nemůžeme stavět jako Karel IV., který nakreslil nové ulice, a šlo se na to. Celý proces je nicméně možné výrazně urychlit. A o to se nyní snažíme,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Podle něj se novému vedení radnice podařilo uspíšit dohadovací a schvalovací procesy a zároveň byla zintenzivněna spolupráce a diskuse s architekty a dalšími odborníky. „Věříme, že bude v blízké době vydáno územní rozhodnutí pro dolní část Václavského náměstí, a uděláme vše pro to, aby se to podařilo i v případě horní části,“ doplnil předseda Sdružení Nového Města pražského Jan Adámek.

Nedělní akce se zúčastnil i 1. zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek, který zdůraznil, že důležité slovo při diskusi o dalším vývoji náměstí je třeba dát občanům první městské části, kteří jsou nejvíce postiženi nelehkou dopravní situací v centru hlavního města. Zmínil také zkušenosti ze zahraničí, kde se obdobné lokality mění v pěší zóny.

Cílem revitalizace Václavského náměstí je podle starosty Lomeckého rozšíření zeleně a celkové zklidnění prostoru. I proto se Praha 1 staví proti návratu tramvají, které by odtud odjížděly směrem na Vinohrady. „Z hlediska dopravního řešení to není potřebné a vedlo by to navíc k ´zadrátování´ náměstí, jež by tak ztratilo prostorovou otevřenost,“ řekl starosta Lomecký a dodal, že primátor Svoboda s postojem Prahy 1 souhlasí. Navíc prý magistrát v současnosti nepočítá s tím, že by u Národního muzea byla svedena magistrála pod zem.

V souvislosti se snahou o celkové zklidnění náměstí radnice Prahy 1 nesouhlasí s projektem rozsáhlých podzemních garáží v jeho horní části, počítá ale s realizací projektu garáží v dolní části, který má mít podstatně menší dopady na dopravní situaci. Investor navíc slíbil, že ponechá 150 garáží pro potřeby obyvatel první městské části.Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Václavské náměstí se změnilo v pěší zónua

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18