Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Prezident Wilson je opět v Praze
8-9-2011

Prezident Wilson je opět v Praze

Socha amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, kterou během 2. světové války strhla německá armáda, se po sedmdesáti letech vrátila před Hlavní nádraží. Jedná se o kopii původní sochy, vytvořené Albínem Poláškem. Ve čtvrtek byl do ní navíc uložen bronzový tubus s pamětními dokumenty. Slavnostní akce se zúčastnil také starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Woodrow Wilson byl významným americkým prezidentem, který se jedinečným způsobem zasloužil o vznik samostatného Československa. Proto je namístě, abychom si jeho osobu a odkaz připomínali,“ zdůraznil starosta Lomecký.

Písemné dokumenty a fotografie, uložené do sochy, mapují historii památníku i proces jeho znovuobnovení. Pomník Woodrowa Wilsona, který byl od roku 1913 do roku 1921 prezidentem USA, byl proti budově nádraží vztyčen v roce 1928. Nacisté dílo sochaře Albína Poláška zničili v roce 1941. Místo, kde pomník byl, je nyní zastavěno novou nádražní halou.

Slavnostního aktu se kromě starosty Lomeckého zúčastnili primátor Bohuslav Svoboda, zástupci amerického velvyslanectví a viceprezident pořádající společnosti Američtí přátelé ČR Philip Kasik. Ti podepsali společné prohlášení a všechny dokumenty pak uzavřeli do tubusu, který do sochy vložil slévač, jenž se na tvorbě sochy podílel.

S myšlenkou vytvořit kopii 3,5 metru vysoké bronzové sochy přišla společnost Američtí přátelé České republiky, jež také zajistila potřebné finance. Sochu vytvořil tým Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery.

Kopie sochy bude ve Vrchlického sadech slavnostně odhalena 5. října.Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Socha prezidenta Wilsona je opět v Praze

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15