Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Bazilikou sv. Jiří znělo newyorské zvonění
11-9-2011

Bazilikou sv. Jiří znělo newyorské zvonění

Památku 343 newyorských hasičů, kteří 11. září 2001 zahynuli v troskách Světového obchodního centra, uctili také účastníci pietní akce, konané v neděli odpoledne v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. Akce se zúčastnili představitelé českých i amerických hasičů, zástupci armády, členové diplomatického sboru či představitelé americké ambasády v Praze. Prahu 1 zastupoval její starosta Oldřich Lomecký.

„Není náhoda, že se dnes nacházíme v bazilice sv. Jiří. Svatý Jiří, bojující s drakem, symbolizuje boj se zlem. Hasiči, ať už se jmenují firefighters, bomberos nebo kabajim, bojují se zlem tak, že pracují bližnímu ku prospěchu,“ prohlásil v úvodu velitel hasičů z Pražského hradu Radek Stránský.

Součástí ceremoniálu, během něhož byla předčítána jména zahynuvších hasičů, bylo i známé americké skládání státních vlajek, v tomto případě vlajek Spojených států a České republiky. Doprovázely ho hymny obou zemí v podání pěvkyně Lucie Silkenové.
Celou pietní akci zakončilo newyorské zvonění na památku kolegů, kteří se nevrátili na svou domovskou stanici.

„Bylo to velmi důstojné. Myslím, že nejen já jsem se při ceremoniálu myšlenkami vrátil o deset let zpátky. Jsou to bolestné vzpomínky, ale také povzbudivé, a to právě pro hrdinství hasičů, kteří nasazovali životy pro druhé,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Bazilikou sv. Jiří znělo newyorské zvonění

FOTO (C) WWW.PETRNASIC.EU

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13