Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha 1 znovu zainvestuje do protipovodňové ochrany Žofína
29-8-2011

Praha 1 znovu zainvestuje do protipovodňové ochrany Žofína

Městská část Praha 1 bude znovu investovat do ochrany paláce Žofín před velkou vodou. Při nácviku stavby protipovodňových stěn se ukázalo, že kvůli některým nedořešeným detailům by voda mohla na této památce znovu napáchat škody. Starosta Sboru dobrovolných hasičů Prahy 1 Vladimír Krištof upozorňuje, že největším problémem je chybějící samostatný zdroj elektrické energie:  "V případě výpadku proudu bychom nemohli využít kalových čerpadel a odčerpat vodu z podzemního skladu. Právě tam jsou zábrany uloženy a je velký předpoklad, že během nutnosti jejich použití už by byl celý tento prostor pod vodou."

Starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký slíbil, že v nejbližší době vydá pokyn, aby se k paláci umístil rezervní systém v podobě elektrocentrály. A další investice si vyžádá i vybudování lávky pod vyústěním vzduchotechniky paláce. "Existuje tu možnost, že v případě povodně by palác mohl být zatopen zevnitř, voda by se do budovy dostala právě vzduchotechnikou. Je proto potřeba vybudovat lávku, aby její vývody byly snadno přístupné a bezpečně uzavíratelné." dodal starosta Lomecký.

Cvičení dobrovolných hasičů Prahy 1 na Žofíně proběhlo bez komplikací. Už dnes by palác v boji i proti pětisetleté povodni obstál. Je chráněn mobilním membránovým hrazením, které má oproti klasickým hliníkovým protipovodňovým stěnám mnoho výhod. Nejenom, že je jeho pořízení levnější, ale i jeho montáž v případě povodní je velmi rychlá a skladování je možné na místě v podzemních zásobnících.

Dobrovolní hasiči Prahy 1, kteří mají stavbu hrazení na Žofíně ve své kompetenci, jsou schopni stěny kolem celého paláce postavit do pěti hodin.Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Dobrovolní hasiči Prahy 1 cvičí budování protipovodňových zábranaa