Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Pamětní deska v Malostranské besedě připomíná prestižní ocenění její rekonstrukce
19-8-2011

Pamětní deska v Malostranské besedě připomíná prestižní ocenění její rekonstrukce

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, architekt Jan Karásek a stavitel Martin Podzimek odhalili v pátek 19. srpna pamětní desku, připomínající úspěch rekonstrukce budovy, která získala několik odborných ocenění.

„Děkuji při této příležitosti všem, kteří se na náročné rekonstrukci podíleli,“ řekl starosta Lomecký a dodal: „Malostranská beseda je stavbou, kterou se Praha 1 může opravdu chlubit, a bude to určitě platit i v budoucnu.“

Rekonstrukce Malostranské besedy obdržela cenu Stavba roku 2010, Cenu předsedy Senátu, Cenu primátora hlavního města Prahy a ocenění za stavební detail.

„Dovolte, abych poděkoval Městské části Praha 1, která byla investorem rekonstrukce, a děkuji také všem dodavatelům, kteří se na úspěchu podíleli,“ prohlásil ředitel firmy Podzimek a synové Martin Podzimek.

Rozsáhlá rekonstrukce Malostranské besedy, jejíž náklady dosáhly výše dvou set milionů korun, probíhala od roku 2006 do prosince 2009. Jejím cílem byly záchrana chátrající budovy, obnova její historické architektury a citlivá modernizace vnitřního vybavení. Rekonstrukce byla velmi náročná: budova byla osazena třemi novými věžemi a do prostřední z nich byl umístěn 160 kg vážící zvon. Problémy ale přinesl zejména už úvodní průzkum.
Ten odhalil nejen kritický stav například dřevěných konstrukcí krovu, ale zároveň objevil cenné stropní malby, malované rodové znaky či původní dřevěné podlahy a dlažbu. Sanace krovu proto byla podstatně náročnější a restaurování vzácných pozůstatků rekonstrukci samozřejmě prodloužilo.

S nápadem na navrácení věží na Malostranskou besedu přišli v roce 2006 architekt Malinský a ředitel Státního památkového ústavu Jerie. Průzkum veřejného mínění pak ukázal, že občané mají zájem o navrácení historické podoby Malostranské besedy s třemi věžemi. Důležité slovo měli samozřejmě památkáři, historikové, architekti či umělců.

Při výstavbě nových věží byl kladen důraz na respektování původního vzhledu historické budovy z roku 1636.
„Výjimečnost zadání spočívala ve skutečnosti, že jsme vraceli na objekt věže, které zde historicky již jednou byly. Velmi důležitou byla proto otázka znalosti původních konstrukcí a tvarosloví architektonických detailů,“ řekl autor řešení, architekt Jan Karásek z Ateliéru KAVA, který se specializuje na historické rekonstrukce.Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Pamětní deska v Malostranské besedě připomíná prestižní ocenění její rekonstrukce

FOTO (C) http://www.petrnasic.eu/

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11