Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Pražská „Eiffelovka“ oslavovala
20-8-2011

Pražská „Eiffelovka“ oslavovala

Petřínská rozhledna, mladší sestra slavné pařížské Eiffelovy věže, byla před 120 lety slavnostně otevřena a tuto sobotu své narozeniny oslavila.

Lidové písničky z dob císaře pána, loutkové divadlo, historické vozy, kola a velocipédy, spousta gastronomických lákadel, ale třeba také výstava starých fotoaparátů, dobrovolní hasiči z Prahy 1 a řada soutěží a atrakcí pro děti – to vše bylo po celý sobotní den ke spatření na Petříně.

Petřínská rozhledna byla slavnostně otevřena 20. srpna 1891 a její stavba trvala necelé čtyři měsíce. Popudem k její výstavbě byla návštěva 363 členů Klubu českých turistů na Světové výstavě v Paříži v roce 1889. Paříž pro ně byla nezapomenutelným zážitkem a největší dojem na ně učinila Eiffelova věž, a tak se už při cestě domů ve vlaku domluvili, že Pražanům nabídnou obdobný pohled z tehdy neuvěřitelné výšky.

Při slavnostním otevření byl celý Petřín zahalen v národních barvách a na špičce rozhledny zavlál červenobílý prapor, a to o celých sedmnáct nadmořských metrů výše než u pařížského vzoru. Zatímco totiž Eiffelova věž dosahuje výše 361 metrů nad mořem, vrch naší rozhledny se díky petřínskému kopci tyčí ve výši 378 m. n. m.
Spolu s rozhlednou byla také dokončena lanová dráha na vodní pohon a o rok později bylo na petřínský vrch instalováno magické zrcadlové bludiště.Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Pražská „Eiffelovka“ oslavovala

FOTO (C) WWW.PETRNASIC.EU

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12