Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Vltava zněla hudbou
22-7-2011

Vltava zněla hudbou

Pod záštitou Městské části Praha 1 připravilo občanské sdružení Luka Praha druhý ročník týdenního festivalu „Praha – Sen letní noci“ plného hudby, tance, filmu a zábavy. Vyvrcholením celého týdne byl koncert na pontonu nedaleko mostu Legií. Vedle řady dalších vynikajících zahraničních i domácích umělců na něm vystoupili Dan Bárta se skupinou Illustratosphere a zejména pak srbský režisér, hudebník a producent Emir Kusturica, tentokrát v roli kytaristy kapely No Smoking Orchestra.

Jedinečnost festivalu „Praha – Sen letní noci“ spočívá vedle jiného v umístění pódia pro účinkující na pontonu přímo na řece Vltavě, mezi Karlovým mostem a mostem Legií. Hlediště potom tvořilo Smetanovo nábřeží, Střelecký ostrov, most Legií, Kampa park, Karlův most, lodě a lodičky, šlapadla i okna a balkony v okolí.

Soubor No Smoking Orchestra, v němž hraje Kusturica se svým synem Striborem, se proslavil zejména díky soundtracku ke Kusturicovu slavnému filmu Černá kočka, bílý kocour. „Nekuřáci“ vznikli přeložením původního názvu Zabranjeno Pušenje, který kapela, založená v roce 1980 sarajevským anarchistou Nellem Karajičem, původně nesla.

Kusturica, který na koncertu krátce vystoupil i s  Danem Bártou, je také autorem punkové opery Time of the Gypsies, která měla premiéru v roce 2007 v pařížské L'Opéra Bastille.

Hostem koncertu na Vltavě byl i Antonín Panenka, autor legendární penalty ve finále mistrovství Evropy v roce 1976 v srbském (tehdy jugoslávském) Bělehradě.

Součástí pobytu srbského umělce v Praze bylo kromě jiného zahájení výstavy fotografií Petra Našice, který zachytil natáčení filmu Závěť. Snímky je možné zhlédnout na poloostrově Hollar.

Pořadatelem festivalu "Praha – Sen letní noci" bylo občanské sdružení Luka Praha. Více na www.senletninoci.cz   www.luka.cz 

Součástí festivalu byla i výstava unikátních fotografií na náplavce Smetanova nábřeží  "Emir Kusturica objektivem Petra Našice" 

Emir Kusturica (24.11.1954, Sarajevo) Jeden z nejkreativnějších evropských filmařů, na základě úspěšných amatérských filmů natočených na střední škole doporučila amatérská filmová organizace Bosny a Hercegoviny Emira k přijetí na pražskou FAMU , kterou absolvoval v roce 1978 v ročníku Otakara Vávry. Za své filmy již Kusturica získal řadu ocenění. Je držitelem Zlatých palem z Cannes za filmy Otec na služební cestě (1985) a Underground (1995) a za režii k filmu Dům k pověšení (1988), Stříbrného medvěda z Berlína za film Arizona Dream (1993). V roce 1998 jel do Benátek s Černou kočkou, bílým kocourem a domů se vracel se Stříbrným lvem. Dne 14. července 2010 se stal rytířem francouzského Řádu čestné legie.Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra - Ovo Je Muski Svet

 

Emir Kusturica - Pitbull Terrier


Jedinečnost festivalu „Praha – Sen letní noci“ spočívá v umístění pódia pro účinkující na pontonu přímo na řece Vltavě, mezi Karlovým mostem a mostem Legií. Hlediště potom tvořilo Smetanovo nábřeží, Střelecký ostrov, most Legií, Kampa park, Karlův most, lodě a

FOTO (C) http://www.petrnasic.eu/

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13