Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Na náplavce Smetanova nábřeží se koná výstava unikátních fotografií
21-7-2011

Na náplavce Smetanova nábřeží se koná výstava unikátních fotografií

Jedinečné velkoformátové fotografie, zachycující nejzajímavější momenty z natáčení filmu Emira Kusturici Závěť, nabízí minimálně do této neděle výstava na náplavce Smetanova nábřeží. Autorem fotografií je Petr Našic a slavnostního zahájení se zúčastnil i slavný srbský režisér, producent a hudebník Kusturica.

Expozici kromě Petra Našice a Emira Kusturici zahájil i český režisér a Našicův přítel Jan Hřebejk. „S Petrem se známe od Vánoc 1989, kdy jsme se setkali v bytě Vlastimila Brodského. V polovině 90. let jsme pak spolu spolupracovali v Divadle pod Palmovkou, kde jsem režíroval a Petr pracoval jako manažer,“ vysvětlil Jan Hřebejk a dodal, že si velmi cení Našicových fotografií z natáčení svého filmu Kráska v nesnázích.

Tyto fotografie také oslovily Kusturicu, který po jejich zhlédnutí Našicovi nabídl, aby zachytil natáčení filmu Závěť. A byl spokojen. „Všichni ostatní fotografové se mě snaží při focení režírovat a aranžovat, jediný Petr vytváří spíše takové ´antisituace´. S ním se cítím normálně a takové focení není nuda,“ řekl světoznámý srbský režisér.

„Emir Kusturica je nejen skvělým filmařem a profesionálem, ale i příjemným člověkem, s nímž je radost pracovat. Byla to pro mě velká zkušenost i čest,“ prohlásil Petr Našic, který je jinak nejvíce znám díky fotografiím z natáčení Formanova filmu Amadeus a díky časosběrným fotografiím herce Vlastimila Brodského a primabaleríny Anglického národního baletu v Londýně Darii Klimentové.

Vernisáže výstavy se zúčastnil i starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký. Petr Našic je totiž mimo jiné fotografem, který mapuje veškeré dění na Praze 1. „Jeho výstupy jsou profesionální a jeho fotografie jsou často vidět v časopise Prahy 1, velmi dobře spolupracuje s oddělením vnějších vztahů, které mu zadává ty úkoly, na kterých je Praha 1 vidět. Myslím si, že se jedná o profesionálního fotografa s velkou invencí.“

„Já jsem se narodil na Praze 1, bydlel jsem ve Vodičkově ulici u Myšáka, pak jsem se shodou okolností musel přestěhovat na Žižkov a letos jsem se vrátil znovu na Prahu 1, prostě já Prahu  1 miluju, já tam znám každý patník, znám tam ty drobný lidi, kteří tam prodávají housky, já nemůžu žít nikde jinde než na Praze 1“ vyznal se ze svého vztahu k Praze 1 Petr Našic.

Fotografie z natáčení filmu Závěť jsou vystaveny na poloostrově Hollar a výstava se koná v rámci festivalu Praha – Sen noci letní 2011, pořádaného občanským sdružením Luka Praha. Součástí festivalového programu je také koncert Kusturici s kapelou The No Smoking Orchestra, který se uskuteční v pátek 22. července na pontonu na Vltavě v blízkosti mostu Legií.

Výstava fotografií Petra Našice se rovněž, ve spolupráci s Magistrátem a Dopravním podnikem hl. m. Prahy, vydá na cestu Prahou. V pražských tramvajích začne cestujícím vyprávět svůj příběh, tímto způsobem se tramvaj stane jedinečným výstavním prostorem. Přetvoření tramvaje v Putující galerii bude dílem designéra Bogdana Jovanoviće. Cestující budou mít možnost uživat si této cesty od 18. do 30. července.

Další informace naleznete na www.petrnasic.eu Externí odkaz  a  www.lukapraha.cz Externí odkaz

Emir Kusturica se narodil v Sarajevu 24. listopadu 1954. Na základě úspěšných amatérských filmů, natočených na střední škole, byl doporučen k přijetí na pražskou FAMU, kterou absolvoval v roce 1978 v ročníku Otakara Vávry.

Za své filmy získal řadu ocenění. Je držitelem Zlatých palem z Cannes za snímky Otec na služební cestě (1985) a Underground (1995) a za režii filmu Dům k pověšení (1988). Na festivalu v Berlíně získal Stříbrného medvěda za Arizona Dream (1993) a v Benátkách v roce 1998 Stříbrného lva za film Černá kočka, bílý kocour. Je také autorem punkové opery Time of the Gypsies.Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Na náplavce Smetanova nábřeží se koná výstava unikátních fotografií - Emir Kusturica objektivem Petra Našice
1
2
3
4
5
6
7
8