Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha oslavila 120. výročí elektrické dráhy
18-7-2011

Praha oslavila 120. výročí elektrické dráhy

Přesně na den po 120 letech projel 18. července 2011 centrem města historický průvod jedenácti tramvajových vozů, který mapoval vývoj tramvajové dopravy v hlavním městě Praze.

První trať vedla na Letné Oveneckou ulicí až na její severní konec u vchodu do Královské obory dnešního parku Stromovka. Trať měřila 766 metrů a byla jednokolejná.

V počátcích tramvajové dopravy vznikaly první elektrické tratě samostatně na Letné, v Karlíně, Libni, na Smíchově a Vinohradech.

Do centra města, konkrétně na území Městské části Č Praha 1, se elektrické tramvaje dostaly o několik let později. Do té doby zde dopravu zajišťovala koňka soukromého dopravce. Až po jejím převzetí v roce 1898 do správy města se mohlo začít s elektrifikací.

Od 18.července 1891 přepravily všechny pražské tramvaje dohromady 36 miliard cestujících - každý člověk na zemi se tak mohl svézt pražskou tramvají již 6x za sebou! . Od roku 1897, kdy vznikl předchůdce dnešního Dopravního podniku, najezdily tramvaje 5,7 miliardy vozokilometrů, tj. přibližně desettisíckrát urazily vzdálenost Měsíc -- Země.

Dnes protíná Prahu 33 tramvajových linek o celkové délce 141 kilometr a v územním plánu se počítá s dalším rozvojem tohoto ekologického dopravního prostředku. Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Praha oslavila kulaté 120. výročí elektrické dráhy