Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Den památky obětí komunismu
27-6-2011

Den památky obětí komunismu

Před jedenašedesáti lety, 27. června 1950, byla komunisty popravena česká politička a právnička Milada Horáková. Ve vykonstruovaném procesu byla spolu Janem Buchalem, Závišem Kalandrou a Oldřichem Peclem odsouzena za údajnou velezradu a špionáž k trestu smrti oběšením. 27. červen je proto označován jako Den památky obětí komunismu. U Památníku obětem komunismu v Praze na Újezdě se v pondělí konalo pietní shromáždění, kterého se také zúčastnil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Doktorka Milada Horáková byla ženou statečnou, ženou, jež na rozdíl od těch, kteří ji poslali na popraviště, žila svůj život čestně, nepodrobila se nacistům, nezlomilo ji věznění v jejich koncentráku a nezradila své ideály ani při mučení estébáky,“ řekl Oldřich Lomecký a dodal, že zatímco jména těch, kteří měli její smrt na svědomí, jsou většinou zapomenuta, ona, přes všechnu snahu komunistů, žije stále mezi námi a posiluje nás.

„V té hrůzné době ale přišli o život další a další stateční a nevinní lidé. Občané, kteří navzdory mnichovské potupě i poválečné hře na demokracii neztratili úctu a respekt k masarykovskému Československu. A byli tudíž na komunistických seznamech na předních místech,“ zdůraznil starosta Lomecký.

Více informací o Miladě Horákové si můžete přečíst na www.totalita.cz

Podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu bylo v průběhu komunistického režimu v Československu popraveno pro politické trestné činy 248 osob (247 mužů a Milada Horáková), asi 4 500 osob zemřelo ve vězení a nejméně 282 při pokusu uprchnout přes železnou oponu. Do vězení bylo z politických důvodů odsouzeno přes 205 000 lidí, do táborů nucených prací bylo bez soudu zařazeno asi 20 000 lidí a do Pomocných technických praporů z politických důvodů asi 22 000 osob. Do zahraničí uprchlo v letech 1948 - 1987 170 938 občanů. Úřad zdůrazňuje, že čísla nejsou konečná, mnoho materiálů se dosud nepodařilo zpracovat nebo prostě zmizelo, navíc statistiky nezahrnují některé nezákonné internace, utajené vraždy a lidi zemřelé na následky věznění po propuštění.Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Den památky obětí komunismu

FOTO (C) http://www.petrnasic.eu/

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11