Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Výtah do stanice metra Staroměstská
15-6-2011

Výtah do stanice metra Staroměstská

Občanské sdružení Asistence znovu připomíná bariéry v pražském metru. Poslední happening se konal na náměstí Franze Kafky, kde bylo podle původních plánů počítáno s druhým vestibulem do stanice Staroměstská. Vybudování výtahu právě v těchto místech by proto nemělo narazit na žádné větší technické překážky. Akci podpořili Jan Potměšil, Jan Kašpar a Martin Zach.

Výtah do Stanice metra Staroměstská je zatím jen snem. A to i přesto, že postižení nebo i matky s kočárky nemají na trase A v centru města prakticky šanci. Mezi stanicemi Muzeum a Dejvická není výtah ani jeden. V současné době se diskutuje o jeho vybudování na Můstku. Výtah by měl ústit přímo na Václavském náměstí. Jak připomíná radní MČ Praha 1 pro dopravu Jiří Veselý: "Tam, kde to jde, tam se výtahy snažíme prosadit. Příkladem může být nedávné zprovoznění bezbariérového přístupu do metra Národní třída. Například na Malostranské ale žádné rozumné řešení neexistuje."

Praha 1 se bude kromě odstraňování bariér v metru věnovat i dalším lokalitám. Chce handicapovaným umožnit využívání lanovky na Petřín. "Petřín je parkem první kategorie a měl by být dostupný naprosto všem. Mým osobním přáním a cílem je do konce volebního období lanovku z Újezdu na vrchol Petřína zpřístupnit i vozíčkářům nebo alespoň zajistit plány a studie proveditelnosti. Dnes je totiž Petřín pro postižené z centra prakticky nedostupný nebo jen velmi obtížně dostupný."

Podle sdružení Asistence, které tělesně postiženým v hlavním městě pomáhá, žije v Praze asi 200.000 lidí se zdravotním postižením, více než 33.000 z nich trpí těžkým postižením pohybového ústrojí. Odstraňování bariér pomáhá jim, ale také rodičům s kočárky a seniorům.  Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1