Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Bytový dům v Lodecké obdržel významnou cenu
19-5-2011

Bytový dům v Lodecké obdržel významnou cenu

Prestižní ocenění „Grand Prix architektů – Národní cena za architekturu 2011“ získala stavba bytového domu s malometrážními byty a tělocvičnou v Lodecké ulici v Praze 1. Dům projektoval architekt Petr Burian ve spolupráci s Janem Davidem a Petrem Malinským z ateliéru DaM. Investorem domu byla Městská část Praha 1. Výstavu, která představuje všechny stavby, jež se zúčastnily Grand Prix architektů, můžete do 24. května zhlédnout v 5. patře Veletržního paláce.

Soutěž, v níž jsou hodnoceny stavby, které byly v předchozím roce dokončeny na území České republiky, vyhlašuje Obec architektů pod záštitou pražského primátora, Ministerstva kultury, Ministerstva pro místní rozvoj a celé řady dalších institucí. Do letošního ročníku soutěže bylo přihlášeno celkem 84 projektů v kategoriích: Novostavba, Rekonstrukce, Rodinný dům, Krajinářská architektura a zahradní tvorba, Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře a Interiér.

Původní zadání radnice Prahy 1 pro architekta Buriana se od výsledné podoby značně lišilo: měl postavit halu pro tělesnou výchovu. Spolu s kolegou Petrem Malinským ale poukázal na to, že se jedná o plnohodnotný stavební pozemek, který by se dal využít lépe. A investor souhlasil.

Architekti si tak vlastně sami sobě připravili nelehký úkol: na relativně velmi malý pozemek vtěsnat co největší tělocvičnu pro školu a co největší počet co nejmenších bytů. Rozhodli se proto mimo jiné pro pavlačovou dispozici, která se v posledních desetiletích v bytových stavbách prakticky nevyskytuje.

V domě je tak 33 bytů. Většina z nich jsou garsoniéry o velikosti 30 metrů čtverečních. Jen v horních patrech je pár mezonetových bytů dvojnásobné velikosti. Podařilo se také splnit i základní úkol – postavit tělocvičnu, která je se školou spojena chodbou. Žáci a obyvatelé domu se ale navzájem nepotkávají. Další zajímavostí jsou společné terasy pro nájemníky, protože malý prostor neumožnil výstavbu balkonů u jednotlivých bytů.

Vedle bytů a tělocvičny obsahuje dům také dvě nebytové jednotky – obchod směrem do náměstí a kancelář do dvora. V suterénu pod tělocvičnou se pak nachází 12 parkovacích stání pro rezidenty.

Grand Prix architektů se koná od roku 1993 a porota je vždy mezinárodní. Předsedou poroty letos byl Thomas E. Bitnar z USA. Dále v ní zasedli Juri Troy z Rakouska, Zhank Ke z Číny, Zbysczek Mackow z Polska a Juraj Hermann ze Slovenska.

Poslechněte si záznam Českého rozhlasu: "Karel Oujezdský si v úterý večer pozval ve Veletržním paláci k mikrofonu laureáta ceny Grand Prix architektů 2011 architekta Petra Buriana. Zeptal se ho, jaké bylo zadání a proč se rozhodl se svými kolegy ze studia DAM postavit v historickém prostředí v bezprostřední blízkosti Petrského náměstí právě tuto stavbu."  Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Prestižní ocenění „Grand Prix architektů – Národní cena za architekturu 2011“ získala stavba bytového domu s malometrážními byty a tělocvičnou v Lodecké ulici v Praze 1.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13