Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha si připomněla památku sv. Jana Nepomuckého
15-5-2011

Praha si připomněla památku sv. Jana Nepomuckého

Od pátku do pondělí byly okolí Karlova mostu a vodní hladina Vltavy svědky oslav svatořečení Jana Nepomuckého pod názvem Svatojánské NAVALIS 2011. Cílem jedinečné akce bylo – stejně jako v uplynulých dvou ročnících – pozvednutí povědomí o Janu Nepomuckém a jeho morálním odkazu pro českou společnost.

Svatý Jan Nepomucký je kromě jiného patronem všech veslařů, lodníků a plavců, ale třeba také slavných Benátek, a tak nebylo divu, že jeho památku přijeli připomenout i benátští gondoliéři, kteří přivezli své barokní gondoly, jež byly už v pátek spuštěny na Vltavu.

S Benátkami bylo spojeno i sobotní Benátské odpoledne, jehož součástí byly regata na Čertovce, plavba gondol Pražskými Benátkami, ochutnávka benátského jídla, vína a dalších specialit.

Nedělní program pak zahájila dopolední spanilá plavba historických plavidel. Od 18 hodin celebroval mši svatou v katedrále sv. Víta Mons. Dominik Duka. Slavnostní procesí z katedrály na Karlův most doprovodilo žehnání nepomuckých zvonů a jejich spuštění na hladinu Vltavy.

Celý den zakončil „barokní vodní špektákl“ a originální ohňostroj Redentore přímo z Benátek, odpalovaný z vodní hladiny.

Oslavy nakonec uzavřela pondělní plavba salonní lodě Nepomuk s nepomuckými zvony na palubě, která odplula směrem k Nepomuku.

„Byl bych velmi rád, aby návrat k oslavám svatého Jana Nepomuckého nebyl jen podívanou pro davy, ale obnovou našeho národního sebevědomí, připomínkou snahy o čistotu naší mateřštiny a především důkazem, že církev a národ patří k sobě,“ řekl ve své promluvě v Českém rozhlase Dominik Duka a dodal: „Až za pár měsíců budeme o dovolené míjet v Rakousku, Slovinsku či kdekoliv v zahraničí sochu svatého Jana Nepomuckého na některém z krásných mostů, bude to setkání s domovem. Můžeme být hrdí na to, že jsme světu dali tohoto muže, který se často snažil stavět mosty k porozumění mezi rozvaděnými stranami.“ 


Od pátku do pondělí byly okolí Karlova mostu a vodní hladina Vltavy svědky oslav svatořečení Jana Nepomuckého pod názvem Svatojánské NAVALIS 2011. Cílem jedinečné akce bylo – stejně jako v uplynulých dvou ročnících – pozvednutí povědomí o Janu Nepomuckém a jeho morálním odkazu pro českou společnost.

Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17