Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Hlavní nádraží se vrací do Evropy
14-4-2011

Hlavní nádraží se vrací do Evropy

Odbavovací hala Hlavního nádraží v Praze dostala novou tvář. Po čtyřleté rekonstrukci, která stála 1,15 miliardy korun, ji ve čtvrtek – za přítomnosti starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého – slavnostně otevřeli prezidenti České republiky a Itálie, Václav Klaus a Giorgio Napolitano. Opravy zajišťovala italská společnost Grandi Stazioni, která má nádraží pronajaté od Českých drah na třicet let.

Rekonstrukce přinesla mimo jiné přes 30 tisíc čtverečních metrů opravených ploch, přes šedesátku obchodů na bezmála 10 tisících čtverečních metrech a 93 nových bezpečnostních kamer. Odbavovací halou, která nyní připomíná letištní terminál i velké nákupní centrum zároveň, ročně projde 35 milionů cestujících.

Kromě obchodů přibyly nově v hale jezdící pásy mezi poschodími a dva výtahy propojené s parkovištěm na střeše budovy. Je v ní i nové zákaznické centrum Českých drah s řadou přepážek pro nákup jízdenek.

Po odbavovací hale je nyní na řadě secesní Fantova kavárna, která má být opravena do konce roku 2013.

Nádraží je v provozu od 14. prosince 1871, kdy z něj byl zahájen železniční provoz Dráhy císaře Františka Josefa na jih do Benešova, Tábora a Vídně. Tehdy se jmenovalo Nádraží císaře Františka Josefa.
Původní budova nádraží byla postavena v novorenesančním slohu podle návrhu Ignáce Ullmanna a Antonína Barvitia. Vrchlického sady před nádražím byly založeny roku 1876.

Začátkem dvacátého století bylo nádraží zrekonstruováno a zvětšeno. Nová hlavní budova v secesním slohu byla postavena v letech 1901 až 1909 podle vítězného návrhu architekta Josefa Fanty.

Po vzniku samostatného Československa bylo nádraží v roce 1919 pojmenováno podle amerického prezidenta Wilsona.

V letech 1972 až 1979 vznikla nová odbavovací hala, které ustoupila část dosavadních sadů. 9. května 1974 začalo na Hlavní nádraží jezdit metro.


 


Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10