Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Unikátní projekce na Staroměstský orloj se vrací
1-9-2011

Unikátní projekce na Staroměstský orloj se vrací

Na mapping neboli vizuální projekce přímo na pražském orloji se diváci mohou těšit opět od září. První z několika projekcí vypukne v sobotu 3. září 2011 ve 20.00. “Projekce jsou naplánované na osm zářijových a říjnových sobot,” říká za organizátory Martin Pošta, producent společnosti Tomato production, která mapping zajišťuje. Promítat na orloj se bude každou sobotu od 3. září až do 22. října. Přesné časy začátků projekcí jsou zveřejněny na webu www.staromestskyorloj.cz. Délka audiovizuálního díla je cca 10 minut, promítá se vždy po půl hodině do 22.00. Vstup na Staroměstské náměstí je i tentokrát zdarma.

Organizátoři – Tomato production a hlavní město Praha jsou potěšeni, že se podařilo mapping na orloj vrátit. Loňská podzimní a letošní jarní projekce totiž jasně ukázali, že podobný projekt Praze dosud chyběl. A obrovský divácký ohlas předpoklady organizátorů potvrdil.

Počítačová animace opět představí stavbu orloje od architektonického plánu přes kamenickou práci Petra Parléře až po umístění kalendářní desky od Josefa Mánese. Návštěvníci Staroměstského náměstí budou moci nahlédnout díky optické hře i do útrob orloje. Projekce také připomene dramatické události - husitské války, popravu pražských pánů až po poškození Orloje při osvobozování Prahy v roce 1945.

Námět pochází z dílny pražské produkce Tomato production, výroby videa se zhostili výtvarníci ze seskupení The Macula, které se zabývá převážně mappingovou produkcí. Jejich zatím posledním velkým projektem byl červencový mapping během oslav 100 let Liver Building v Liverpoolu a slavnostního otevření nového muzea Liverpoolu.

Pro další projekce na Staroměstský orloj se výtvarníci rozhodli upravit některé pasáže videa, částečně pomocí střihu zrychlit některé části a vytvořit zcela novou animaci na závěr projekce.

Video mapping, neboli projekce na budovy, je ve světě stále populárnější umělecké odvětví, které si získává početné publikum také v České republice. Budova, na kterou je mapping připravován, je vždy pečlivě zaměřena, animace se připravují přímo „na míru“ každému domu nebo projekčnímu prostoru zvlášť. Vzniká tak pokaždé unikátní audiovizuální dílo.

Mapping Staroměstského orloje berou čeští audiovizuální umělci jako prestižní záležitost. V programu se objeví kromě výše uvedených aspektů této památky – technických, uměleckých a historických - i ty mystické, neboť je známo, že orloj je opředen řadou legend. To vše zůstane v rovině obrazové za použití hudby. Dialogy tvůrci vůbec nebudou používat a dílo tak je mezinárodně srozumitelné pro všechny diváky.

Více informací naleznete zde www.staromestskyorloj.czArchiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Unikátní projekce na Staroměstský orloj se vrací

Unikátní projekce na Staroměstský orloj se vrací

Unikátní projekce na Staroměstský orloj se vrací

Unikátní projekce na Staroměstský orloj se vrací