Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Archiv aktualit

Nadace Pražské děti přispěla školám na zkvalitnění výuky
7-1-2019

Nadace Pražské děti přispěla školám na zkvalitnění výuky

Zlepšení prostředí, modernizace výuky, vybavení novými pomůckami – to jsou nejčastější způsoby využití finančního příspěvku, který každoročně našim mateřským a základním školám věnuje Nadace Pražské děti.
Kampa patřila blížícím se Vánocům, Mikulášům a dětem
7-12-2018

Kampa patřila blížícím se Vánocům, Mikulášům a dětem

Talentovaní mladí muzikanti z Konzervatoře Jana Deyla a Střední školy pro zrakově postižené, pěvecké talenty ze sborů Bruncvík a Josef, nejzábavnější dechovka současnosti Lovesong Orchestra nebo efektní Fire show doprovodili další sraz Mikulášů, Čertů a Andělů na Kampě. Po roce se tam totiž opět konaly Malostranské Vánoce, které vyvrcholily dnes už legendární mikulášskou besídkou.
Děti na Petříně objevily poklady
28-9-2018

Děti na Petříně objevily poklady

Jedenáct stanovišť v okolí Petřínské rozhledny a Štefánikovy hvězdárny čekalo ve středu odpoledne na děti s rodiči nebo sourozence, ale i na školní družiny a kroužky. A nebyla to nějaká obyčejná stanoviště – skrývala totiž poklady, za kterými se malí a mladí objevitelé pěkně v běhu vydali.
Skončilo Hudební Petrské léto
20-9-2018

Skončilo Hudební Petrské léto

Sezona letních hudebních festivalů definitivně skončila. Listy stromů se pomalu, ale jistě obarvují a na trávě už teď bude pro posezení na dece chladněji a chladněji. I proto si děti i dospělí, herci i muzikanti naplno užili poslední festivalový podvečer v parku Lannova, který během uplynulého měsíce hostil tradiční Hudební Petrské léto.
V našich školách vyrůstají sportovní i umělecké talenty
19-9-2018

V našich školách vyrůstají sportovní i umělecké talenty

Staroměstské náměstí ve čtvrtek výrazně omládlo a po jeho obvodu se objevila běžecká dráha, po níž se proháněly malé i trochu větší atletické naděje z mateřských a základních škol Prahy 1. Městská část Praha 1 a Nadace Pražské děti tam totiž ve spolupráci s organizací Prague Triathlon uspořádaly XVIII. ročník běžeckého závodu o pohár Nadace Pražské děti a vystoupení uměleckých a sportovních talentů v programu „My, děti z Prahy 1, jsme jedničky!“.
Začalo Hudební Petrské léto
6-9-2018

Začalo Hudební Petrské léto

Park Lannova i letos hostí Hudební Petrské léto – akci s dnes už velkou tradicí a zároveň s velkou radostí pořádanou, kterou každoročně organizuje Městská část Praha 1 ve spolupráci se spolky, nadacemi a dalšími organizacemi z první pražské části. Ve čtvrtek se uskutečnilo první setkání letošního ročníku, na kterém se tentokrát podílela Nadace Srdce Sportu. Hudební Petrské léto bude pokračovat 6., 13. a 20. září.
Školáci i předškoláci běželi do školy bezpečně, s pravidly a naplno
6-9-2018

Školáci i předškoláci běželi do školy bezpečně, s pravidly a naplno

Konec lenošení, řekly si děti z Prahy 1, které se ve čtvrtek dopoledne rozhodly, že poběží do školy – a navíc bezpečně a s pravidly. A sešlo se jich na Kampě požehnaně: více než 600!!! A stejně jako každý rok rozhodně nelitovaly a naplno si užily program akce „Běžíme do školy bezpečně a s pravidly“, organizované Městskou částí Praha 1, Nadací Pražské děti a organizací Prague Triathlon.
Vítejte, školáci!
3-9-2018

Vítejte, školáci!

Tradiční slavnostní shromáždění zahájilo nový školní rok Základní školy náměstí Curieových. Kromě ní se ale na své prvňáčky těšily i další čtyři základní školy zřizované Městskou částí Praha 1. Dohromady tak do třinácti prvních tříd pěti základních škol Prahy 1 nastoupilo 346 dětí.
50. výročí okupace 1968 - Nikdy nezapomeneme!
17-8-2018

50. výročí okupace 1968 - Nikdy nezapomeneme!

50. výročí okupace 1968 - Nikdy nezapomeneme! - Přijďte se v úterý 21. srpna 2018 v době od 11:50 do 14:00 podívat na představení vzdělávacího projektu pro nejmladší generaci "Stopy totalitní minulosti". Místo konání: Václavské náměstí, Můstek. Pořádá BEZKOMUNISTU.CZ. Projekt "Stopy totalitní minulosti" se koná za podpory Městské části Praha 1.
Filmový TRHák – filmařské objevy Brány jazyků
28-6-2018

Filmový TRHák – filmařské objevy Brány jazyků

Dělají pro nás úplně neskutečné věci… je to výjimečné… bylo to úžasné… umožňují nám dělat, co nás baví, a dál se rozvíjet… moc děkujeme za celý večer… spousta těch snímků je často lepší než cvičení na FAMU… tento ročník byl možná nejlepší… Tyto a další pochvaly si vyslechli – a oprávněně – organizátoři festivalové klasiky „Filmový TRHák“, přehlídky žákovských a učitelských filmů, pořádané ZŠ Brána jazyků ve Francouzském institutu.
Rozloučení s deváťáky
28-6-2018

Rozloučení s deváťáky

Tak už to mají za sebou! Devět let základní školy – někoho bavila víc, někoho méně, ale všichni na ni nakonec budou rádi vzpomínat, občas i se slzami v očích. A na slzy došlo už na Střeleckém ostrově, kde se s deváťáky rozloučila Městská část Praha 1, která se o jejich školy stará.
Kozy, jahody a reggae
26-6-2018

Kozy, jahody a reggae

Přivítat léto a prázdniny se rozhodlo sousedské sdružení Kozí plácek, které za podpory Městské části Praha 1 a živnostníků z okolí pozvalo sousedy na předprázdninové setkání s názvem Jahodové reggae.
Mladé talenty po zásluze obdržely ocenění
13-6-2018

Mladé talenty po zásluze obdržely ocenění

Celkem 113 účastníků dvanácti obvodních kol Prahy 1 v soutěžích Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, konaných ve 37 kategoriích, si odneslo ocenění ze slavnostního předání cen na Staroměstské radnici. Pro ceny si rovněž přišli nejlepší účastníci krajského kola Soutěže v programování. Slavnostní setkání uspořádaly v Brožíkově sále Staroměstské radnice Dům dětí a mládeže Praha 2 a Městská část Praha 1.
Výbor dobré vůle udělil Cenu Olgy Havlové a další ocenění
28-5-2018

Výbor dobré vůle udělil Cenu Olgy Havlové a další ocenění

Laureátem Ceny Olgy Havlové, udělované Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové, se stal Pavel Šturm, předseda Pražského spolku neslyšících. Cenu veřejnosti obdržel Martin Kabát z organizace ADAM – autistické děti a my. Oba nositelé, stejně jako další nominovaní, jsou sami handicapovaní, přesto pomáhají druhým. Zvláštní ocenění mladých lidí za dobrovolnictví si odvezly děti z Dětského domova v Chrudimi.
Předškoláci z Prahy 1 ukázali, jací jsou sportovci
23-5-2018

Předškoláci z Prahy 1 ukázali, jací jsou sportovci

Hřiště Na Františku hostilo ve středu sportovní hry pro děti z mateřských škol Prahy 1. A že nám v našich mateřinkách vyrůstají zdatní malí sportovci, potvrdily nejen nadšené výkony, ale i úctyhodný počet dětí, kterých dorazilo 140!!!
Školáci bojovali o medaile a poháry
24-5-2018

Školáci bojovali o medaile a poháry

Na osm desítek dětí ze základních škol Prahy 1 obsadilo ve čtvrtek hřiště Na Františku, kde se konal druhý den sportovních her pro předškoláky a školáky z první pražské městské části.
Děti ze ZŠ Brána jazyků přivítaly v Praze francouzské přátele
22-5-2018

Děti ze ZŠ Brána jazyků přivítaly v Praze francouzské přátele

Žáky ze Základní školy Brána jazyků navštívili jejich francouzští přátelé z Collège Claude Debussy v Saint-Germain-en-Laye a součástí jejich bohatého společného programu bylo i slavnostní setkání na Staroměstské radnici, kde je všechny spolu s pedagogy přivítala radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.
Mladí muzikanti z Prahy 1 se zapojili do Noci kostelů
25-5-2018

Mladí muzikanti z Prahy 1 se zapojili do Noci kostelů

Kostel svatého Mikuláše Církve československé husitské na Staroměstském náměstí se připojil k desátému ročníku Noci kostelů. Spolu s ním se široké veřejnosti otevřelo více než 1 500 církevních budov, které pro tuto příležitost připravily zajímavé programy. V kostele sv. Mikuláše se kromě prohlídek a varhanního koncertu konal koncert žáků a pedagogů ZUŠ Orphenica se sídlem na Pohořelci.
Nadační fond Harmonie dělá svět barevnějším
19-5-2018

Nadační fond Harmonie dělá svět barevnějším

Koncert pod širým nebem pro všechny, kteří měli chuť přijít si zahrát v orchestru, uspořádal v neděli odpoledne na Střeleckém ostrově Nadační fond Harmonie, jehož Dětský orchestr tak vystoupil spolu s profesionálními i neprofesionálními muzikanty z Prahy i celé České republiky.
Harry Potter byl na Žofíně!
26-4-2018

Harry Potter byl na Žofíně!

Taky vás vždycky mrzelo, že se nemůžete podívat do Bradavic? Projít zdí na nádraží, dostat se na kouzelné nástupiště a spolu s Harrym, Ronem a Hermionou vyrazit do kouzelnické školy, řízené dobráckým Albusem Brumbálem? Tak to všechno (nebo alespoň téměř všechno) se vám mohlo splnit, pokud jste dorazili na Čarodějáles, jedinečné setkání a slet malých i velkých čarodějů, kouzelníků zkušených i snaživých učedníků.
Když randí kozy
17-4-2018

Když randí kozy

Kozí plácek se v úterý zaplnil malými i velkými příznivci Kozího plácku, koz, dobrého jídla, pití a muziky, vyrábění drobností z lásky nebo jen tak dobré nálady. Kozí spolek, známý také jako Přátelé Kozího plácku, tam po čase uspořádal za podpory radní Evy Špačkové další ze sousedských setkání, tentokrát na téma jara, lásky, randění, prostě „rendez-vous“.
Praha 1 ocenila své pedagogické a nepedagogické pracovníky škol
27-3-2018

Praha 1 ocenila své pedagogické a nepedagogické pracovníky škol

Městská část Praha 1 oslavila Den učitelů. Ten se v České republice slaví 28. března, tedy v den, kdy se v roce 1592 narodil Jan Amos Komenský. Radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková a oddělení školství radnice první městské části při té příležitosti tradičně odměnily plaketou, diplomem a kyticí pedagogické i nepedagogické pracovníky mateřských a základních škol, nominované jejich vedeními.
Školáci a předškoláci přivítali Velikonoce
27-3-2018

Školáci a předškoláci přivítali Velikonoce

Velikonoce jsou tady! S předstihem se to dozvěděly děti z mateřských a prvního stupně základních škol, které do příjemně vyhřáté zahrádky restaurace Kotleta u Staroměstské radnice pozvaly Městská část Praha 1 a Nadace Pražské děti. Zahrada se totiž změnila v divadélko, do kterého za dětmi dorazila Pošumavská dudácká kapela, jež si pro děti z Prahy 1 připravila pěkné pásmo.
Studio OÁZA jede dál a dál rozdává radost
24-3-2018

Studio OÁZA jede dál a dál rozdává radost

„Jedeme dál…“ – tak se jmenovalo letošní divadelní pásmo, které už roky pořádá v Divadle ABC Studio OÁZA, kulturní centrum pro lidi s mentálním postižením. A stejně jako v uplynulých letech i letos jeho uspořádání podpořili radní Prahy 1 Eva Špačková, vedení a zaměstnanci divadla a další ochotní lidí.
Děti z Prahy 1 se zapojily do jedinečného vzdělávacího projektu Paměti národa
8-3-2018

Děti z Prahy 1 se zapojily do jedinečného vzdělávacího projektu Paměti národa

Žáci z první pražské městské části se aktivně zúčastnili vzdělávacího projektu obecně prospěšné společnosti Post Bellum s názvem „Příběhy našich sousedů“ a úspěšně absolvovali závěrečné prezentace v domě U kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Prezentace byly výsledkem půlroční náročné práce dětí a jejich pedagogů.
Děti mají rády Prahu 1
22-1-2018

Děti mají rády Prahu 1

Chcete vidět Prahu 1 v celé její kráse a chcete se na ni podívat očima malých dětí i „náctiletých“? Očima těch, kteří ji mají rádi? V tom případě si pospěšte do galerie Malostranské besedy, kde se koná krásná výstava prací dětí z mateřských a základních škol s názvem „Máme rádi Prahu 1“.
Petrská čtvrť přivítala Vánoce
21-1-2018

Petrská čtvrť přivítala Vánoce

Krásný vánoční strom, vůně svařeného vína a dobrot napečených členkami spolku a klasické vánoční písně, zpěvy a koledy – to je už tradiční kulisa adventního zpívání na Petrském náměstí, pořádaného Městskou částí Praha 1 a Spolkem přátel Petrské čtvrti.
Z dětí z Prahy 1 se stali betlémáři
20-12-2017

Z dětí z Prahy 1 se stali betlémáři

V kostele svatého Tomáše si lze do 8. ledna prohlédnout výstavu betlémů vytvořených dětmi z mateřských a základních škol Prahy 1. Akci organizovanou Spolkem českých betlémářů podpořily Městská část Praha 1 a Farnost sv. Tomáše na Malé Straně.
Přání malých Ježíšků už doletěla do schránek
19-12-2017

Přání malých Ježíšků už doletěla do schránek

Děti z Prahy 1 se díky projektu neziskových organizací Umění pro život a Život 90 staly malými Ježíšky, kteří v předvánoční čas pomáhají překonat osamělost seniorů. Posílají jim totiž dopisy a vlastnoručně vytvořená přání, která právě v těchto dnech přicházejí do schránek po celé Praze 1.
Bruslení a hokej na ledě - na Františku se děti z Prahy 1 učí bruslit
15-12-2017

Bruslení a hokej na ledě - na Františku se děti z Prahy 1 učí bruslit

Už čtvrtým rokem pořádá spolek Sport4active kurzy bruslení, které se konají na ledové ploše na Františku pod vedením zkušených trenérů. A i letos je o ně velký zájem a pořadatelé hlásí „obsazeno“. Dva kurzy po zhruba čtyřiceti dětech probíhají každý pátek odpoledne, a to až do konce února. František je ale pro bruslaře přístupný po celý týden.
Děti v Loretánské zahradě zdobily stromky
12-12-2017

Děti v Loretánské zahradě zdobily stromky

V Loretánské zahradě vyrostl celý les krásných vánočních stromů, které tam pro naše potěšení zůstanou až do 22. prosince, a nejen to: ten les se do té doby určitě pěkně rozroste. Jak hodně to bude, záleží na mateřských a základních školách, ale i rodinách, dětských kamarádech a dalších lidech. Ti všichni totiž mohou do Loretánské zahrady přijít a ozdobit svůj strom. Zapojí se tak do soutěže o nejkrásnější vánoční stromek a navíc pomohou dobré věci.
Cizince podpoříme!
19-12-2017

Cizince podpoříme!

V poklidné předvánoční atmosféře proběhla v pátek 15. 12. 2017 v ZŠ nám. Curieových poslední pracovní skupina MAP Praha 1 v tomto kalendářním roce. Tématem bylo „Vzdělávání dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem“.
Adventní zpívání na Petrském náměstí 21.12.2017
14-12-2017

Adventní zpívání na Petrském náměstí 21.12.2017

MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 1 A RADNÍ PRO OBLAST ŠKOLSTVÍ A SPOLKŮ Mgr. EVA ŠPAČKOVÁ SI VÁS DOVOLUJÍ POZVAT NA ADVENTNÍ ZPÍVÁNÍ NA PETRSKÉm NÁMĚSTÍ - ČTVRTEK 21.12. 2017 OD 17.00 HODIN - PĚVECKÝ SBOR BRATRSKÉ CÍRKVE - VÁNOČNÍ DOBROTY OD ČLENEK SPOLKU PŘÁTEL PETRSKÉ ČTVRTI - ADÉLA ZEJFARTOVÁ A SUNNY SWING TRIO - DIVADÉLKO ROMANETO - PODŘIPSKÝ ŽESŤOVÝ KVINTET - METRÁŽ - PRACOVNÍ DÍLNA PRO ŽENY V TÍSNI - nákupem výrobků podpoříte nízkoprahovou dílnu pro ženy v tísni "Metráž"
Jiráskova Lucerna potěšila pracovníky škol i 112 let od premiéry
12-12-2017

Jiráskova Lucerna potěšila pracovníky škol i 112 let od premiéry

Na Lucernu Aloise Jiráska, v nastudování Divadla v Dlouhé, pozvala Městská část Praha 1 pedagogické a nepedagogické pracovníky svých mateřských a základních škol a školských zařízení. Předvánoční setkání je tradičním poděkováním od radnice, které vždy nabízí výborné divadlo i společenské setkání kolegyň a kolegů.
Betlémské světlo - pozvánka
13-12-2017

Betlémské světlo - pozvánka

Nadace Pražské děti ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 vás zve na akci Betlémské světlo v parku za Staroměstskou radnicí, která se koná 17. 12. 2017 od 13:00.
Mikuláš s andělem a čertem děti pobavil i obdaroval
6-12-2017

Mikuláš s andělem a čertem děti pobavil i obdaroval

Tak tolik dětí najednou prý Mikuláš za svůj dlouhý život neviděl, a když si v jednu chvíli dal tu práci, napočítal před sebou v parku za Staroměstskou radnicí pět stovek capartů v teplých čepicích a zářících vestách. A to s dětmi z Prahy 1 a jejích mateřských a základních škol prožil pěkný kus mikulášského dne, takže jich možná nakonec bylo celkem jednou tolik.
Baráčníci oslavili výročí svého založení
3-12-2017

Baráčníci oslavili výročí svého založení

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí bylo tuto neděli v rámci mše Československé církve husitské připomenuto 95. výročí založení Obce baráčníků Praha I. a V., spadající dnes do XXIV. župy Jana Žižky z Trocnova, se sídlem v Praze 1. Mše a následných oslav se zúčastnila i radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.
Děti z MŠ Revoluční měly vlastní výstavu
23-11-2017

Děti z MŠ Revoluční měly vlastní výstavu

Máme rádi Prahu 1 – tak se jmenuje projekt místopisné hry, vyhlášený Městskou částí Praha 1 a její radní pro školství Evou Špačkovou, který dává dětem prostor pro poznání naší městské části a pro zachycení jejích krás a zajímavostí prostřednictvím výtvarného umění. Mateřská škola Revoluční uspořádala v rámci školního kola nádhernou výstavu, na které si děti, paní učitelky, ale i rodiče dali opravdu záležet.
Japan Week přibližuje japonskou kulturu
21-11-2017

Japan Week přibližuje japonskou kulturu

Více než 1 300 umělců představuje Pražanům v rámci akce s názvem „Japan Week“ tradiční i moderní japonskou kulturu a umění. Pořádá ji japonská nadace International Friendship Foundation a v Praze se koná už podruhé, když poprvé zde měla velký úspěch v roce 2002. Nabízí například výstavy, divadla, workshopy, samurajská vystoupení, bubnování i aranžování květin.
Advetní zpívání na Kozím plácku
7-12-2017

Advetní zpívání na Kozím plácku

Městská část Praha 1 a radní pro oblast školství a spolků Mgr. Eva Špačková si Vás dovolují pozvat na Adventní zpívání na Kozím plácku. Akce se uskuteční ve čtvrtek 14. 12. 2017 od 17:00.
Přání malých Ježíšků letí k osamělým seniorům
7-12-2017

Přání malých Ježíšků letí k osamělým seniorům

Děti z Prahy 1 v těchto dnech zjišťují, že i ony se mohou stát malými Ježíšky a svojí šikovností a ochotou pomoci o Vánocích překonat pocit osamění u seniorů, kteří žijí sami. Pomáhá jim v tom projekt Dopisy od Ježíšků, který za podpory radní Prahy 1 Evy Špačkové organizuje obecně prospěšná společnost Umění pro děti ve spolupráci s neziskovou organizací Život 90.
Adventní zpívání na Betlémském náměstí
4-12-2017

Adventní zpívání na Betlémském náměstí

Městská část Praha 1 a radní pro oblast školství a spolků Mgr. Eva Špačková si Vás dovolují pozvat na Adventní zpívání na Betlémském náměstí. Akce se uskuteční ve čtvrtek 7. 12. 2017 od 17:00.
Adventní zpívání ve Vojtešské čtvrti
28-11-2017

Adventní zpívání ve Vojtešské čtvrti

Městská část Praha 1 a radní pro oblast školství a spolků Mgr. Eva Špačková si Vás dovolují pozvat na Adventní zpívání ve Vojtěšské čtvrti. Akce se uskuteční ve čtvrtek 30. 11. 2017 od 17:00.

Do Petrské čtvrti choďte po setmění raději ve dvou
16-11-2017

Do Petrské čtvrti choďte po setmění raději ve dvou

Celkem sedm desítek dětí v doprovodu rodičů a prarodičů se v mrazivém podvečeru vydalo po stopách petrských strašidel. Kat na břehu Vltavy, spiritista v Biskupském dvoře, pirát, zazděná jeptiška nebo třeba padlá ševcova dcera Stáza a nakonec strašidelný zvoník na vrchu zvonice u kostela sv. Petra prověřili nejen odvahu dětí, ale také jejich znalosti, a to nemluvíme o dalších místech, která museli malí odvážlivci najít a splnit u nich různé úkoly
Pozvánka: Svatý Mikuláš - patron školních dítek
23-11-2017

Pozvánka: Svatý Mikuláš - patron školních dítek

Městská část Praha 1 a Nadace Pražské děti vás zvou na mikulášský den plný zábavy, soutěží a také bohaté nadílky. Těšit se na vás budeme ve středu 6. 12. 2017 od 10:00 v parku za Staroměstskou radnicí.

Pozvánka: Zdobit může každý - zdobit bude každý
16-11-2017

Pozvánka: Zdobit může každý - zdobit bude každý

Spolek Prevence dětem a Sbor dobrovolných hasičů Prahy 1 si vás dovolují pozvat na předvánoční soutěž o nejkrásnější vánoční stromek - Zdobit může každý - zdobit bude každý. Kde : Loretánská 8, Praha 1. Kdy: 13. - 22. 12. 2017, 10:00 - 16:00.
Děti mají opět možnost nominovat svého nejoblíbenějšího učitele
10-11-2017

Děti mají opět možnost nominovat svého nejoblíbenějšího učitele

Až do 31. 12. 2017 mají děti možnost přihlašovat své oblíbené pedagogy do jubilejního ročníku soutěže Zlatý Ámos. Čas se krátí, takže neváhejte a zúčastněte se i vy ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky.
Petrská strašidla se již blíží!
10-11-2017

Petrská strašidla se již blíží!

Spolek přátel Petrské čtvrti, Muzeum pražských pověstí a strašidel, Poštovní muzeum a Městská část Praha 1 pro Vás připravily traťovou hru, ve které na Vás čekají PETRSKÁ STRAŠIDLA. Kdy: 16. 11. od 17 do 19 hod.

Botel Albatros obsadila strašidla
5-11-2017

Botel Albatros obsadila strašidla

Kouzelníky a kouzelnice, čaroděje a čarodějnice, smrťáky a smrtky a sem tam nějakého upíra i vílu jste mohli potkat, pokud jste se v neděli vydali na botel Albatros, kde Městská část Praha 1 a Spolek přátel Petrské čtvrti uspořádaly pro děti, rodiče a prarodiče „Strašidelný karneval“.
České Vánoce (betlémy) očima dětí Prahy 1
7-11-2017

České Vánoce (betlémy) očima dětí Prahy 1

Výzva všem šikovným dětem (jednotlivcům i kolektivům), které se chtějí se svým výtvorem zúčastnit tradiční vánoční výstavy ZASTAVENÍ U BETLÉMů, kterou každoročně pořádá spolek českých betlémářů a Malostranská ZŠ v kostele sv. Tomáše od 20.12. 2017 do 8.1. 2018.
Dýňohraní udělalo radost malým i velkým
2-11-2017

Dýňohraní udělalo radost malým i velkým

Poslední říjnový večer se v mnoha zemích slaví svátek Halloween, jehož obliba roste i u nás. Jeho kořeny sahají až do dávných dob, kdy Keltové oslavovali konec léta a příchod nového roku a kdy se během magické noci prolínal svět živých a mrtvých. Keltové tomuto svátku prý říkali Samhain, všude při něm hořely obrovské ohně a lidé si oblékali masky a převleky, aby odehnali zlé duchy.
Tip radní Evy Špačkové – Cesta za řemeslem
18-10-2017

Tip radní Evy Špačkové – Cesta za řemeslem

Od října 2017 spustila Hospodářská komora hl. města Prahy projekt Cesta za řemeslem, který je součástí všestranné podpory odborného školství. Projekt spočívá v pořádání sobotních řemeslných kroužků pro celou rodinu na vybraných středních odborných školách, kde si děti a jejich rodiče mohou vyzkoušet jednotlivá řemesla a výsledný výrobek své práce si jako suvenýr odnést domů.
Pomáhat je dar, který potěší
17-10-2017

Pomáhat je dar, který potěší

Nadační fond Kateřiny Sokolové AutTalk a Studio Oáza patří mezi neziskové organizace tvořené lidmi, kteří ve svém volném čase nezištně pomáhají druhým, v prvním případě rodinám s autistickými dětmi, v druhém pak lidem s mentálním postižením. Obě organizace a jejich činnost podporuje Městská část Praha 1, kde se o tuto oblast stará radní pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.
A co děti, mají si kde hrát?
16-10-2017

A co děti, mají si kde hrát?

Odpověď na text známé písně legendární skupiny Katapult zní: „ano“. Koncem minulého týdne se pro všechny děti z Prahy 1 otevřelo nové dětské hřiště v Masné. O tom, že je tu radost si nejen hrát, ale i trávit volný čas se přesvědčila i radní pro školství a spolkovou společnost Eva Špačková, která na otevření pozvala děti z blízké mateřské školy Masná.
Na Kozím plácku oslavili loveckou sezonu
10-10-2017

Na Kozím plácku oslavili loveckou sezonu

Obyvatelé Kozího plácku a jeho okolí už podruhé dokázali, že lovecká sezona, lov a zejména pak gastronomické zázraky, které tato lidská kratochvíle přináší, nejsou jen výsadou hlubokých lesních hvozdů a nekonečných venkovských plání, ale mohou stejně dobře potěšit i v centru hlavního města.
Pozvánka na Dýňohraní
12-10-2017

Pozvánka na Dýňohraní

MČ Praha 1 a radní pro školství Eva Špačková zve všechny děti a jejich rodiče na Dýňohraní, které se uskuteční 2. 11. 2017 (14:00 - 17:00) v restauraci Garden Žofín.

Opět je tu Lovecká sezóna na Kozím plácku!
27-9-2017

Opět je tu Lovecká sezóna na Kozím plácku!

Oslavte podzim a zpestřete si ho společným odpolednem plným skvělé atmosféry na Kozím plácku 10. října od 16 - 20 hodin.
Naší malí fotbalisté zahájili podzimní přípravu
27-9-2017

Naší malí fotbalisté zahájili podzimní přípravu

Hřiště Na Františku opět žije fotbalem. Děti z Prahy 1 se tu mohou zúčastnit pravidelných fotbalových tréninků a po boku profíků tak vypilovat své dovednosti.
Mateřská škola tak trochu jinak
22-9-2017

Mateřská škola tak trochu jinak

Mateřskou školu má každý spojenou s houfem hrajících si dětí. To by se však naše mateřská škola nesměla nacházet v Revoluční ulici v neorenesančním domě, postaveném podle plánů Václava Kaury a Aloise Doubravy v letech 1875-76. V minulém roce se díky úsilí zřizovatele MČ Praha 1 podařilo zrealizovat restaurátorskou opravu maleb a štukové výzdoby stropu v původně reprezentativních místnostech v 1. patře, které naše děti využívají jako jídelny a je opravdu na co koukat.
Téměř 500 dětí běželo do školy!
14-9-2017

Téměř 500 dětí běželo do školy!

Tradiční sportovně-radostná akce „Běžíme do školy“ dokázala nemožné! Do školy naplno a s chutí běželo necelých pět stovek dětí z mateřských a základních škol – tolik jich totiž dorazilo do parku Kampa, kde si mohly vyzkoušet, jak jsou na tom s běháním, a soudě podle obrovského nasazení všech malých i větších běžců, běh děti z Prahy 1 baví, a to i tehdy, když je to do školy.
VáclavART – mladí sochaři na náměstí čekajícím na změny
12-9-2017

VáclavART – mladí sochaři na náměstí čekajícím na změny

V horní polovině Václavského náměstí a v obchodním domě Van Graaf si do 10. října můžete prohlédnout zajímavou výstavu soch mladých autorů, která se jmenuje VáclavART a kterou za podpory Městské části Praha 1 pořádá Sdružení Nového Města pražského. Projekt chce uvést nové umění do veřejného prostoru, oživit ho, ale i provokovat a přinést nové impulzy do debaty o budoucí podobě Václavského náměstí.
Spolkový jarmark představil spolky a další neziskovky
12-9-2017

Spolkový jarmark představil spolky a další neziskovky

Věnují se dětem i seniorům, lidem zdravým i handicapovaným. Nabízejí volnočasové aktivity i vzdělávání, organizují sousedská setkání, dětské dny, kulturní akce i aktivity pro staré, nemocné a osamělé lidi. Vytvářejí tak podstatnou součást toho, čemu se od dob Václava Havla říká „občanská společnost“. Městská část Praha 1 si jejich činnosti velmi váží a podporuje ji. Proto také na Můstku zorganizovala „Spolkový jarmark“.
Pozvánka na akci Běžíme do školy
12-9-2017

Pozvánka na akci Běžíme do školy

 Městská část Praha 1 zve předškoláky a školáky na sportovně-bezpečnostní akci BĚŽÍME DO ŠKOLY - BEZPEČNĚ A S PRAVIDLY. Akce se uskuteční 14. 9. 2017 od 9:00 do 14:00 hod v parku na Kampě a kromě běžeckých závodů se můžete těšit na ukázky práce Městské policie, skákací hrad a mnoho dalších zábavných aktivit.

Pozvánka na konkurz do dětského pěveckého sboru Rolnička
11-9-2017

Pozvánka na konkurz do dětského pěveckého sboru Rolnička

Dětský pěvecký sbor, který již 40. rok úspěšně koncertuje u nás i v zahraničí, zve šikovné zpěváčky na KONKURZ do přípravných oddělení v pátek 15. září 2017 od 14.00 do 18.00 hodin ve zkušebně Rolničky

Ke svatému Vojtěchovi se po prázdninách vrátily děti
4-9-2017

Ke svatému Vojtěchovi se po prázdninách vrátily děti

Před kostelem svatého Vojtěcha ve Vojtěšské ulici bylo v pondělí 4. září před půl devátou srocení lidí, přesněji rodičů a jejich slavnostně oblečených dětí. Ano, jak správně tušíte, měli namířeno do krásné budovy naproti útulnému svatostánku, tedy do ZŠ Brána jazyků, která zde má svůj první stupeň.
Nenechte si ujít poslední Hudební Petrské léto tohoto roku!
4-9-2017

Nenechte si ujít poslední Hudební Petrské léto tohoto roku!

Městská část Praha 1 a Sdružení výtvarníků Karlova mostu si Vás dovolují pozvat na poslední Hudební petrské léto tohoto roku. V jejím rámci bude v úterý 5. 9. 2017 od 16:00 v parku Lannova připraven pestrý odpolední program pro děti a koncert kapely JP BLUES BAND.
Petrská čtvrť hostí nefalšovaný hudební festival
24-8-2017

Petrská čtvrť hostí nefalšovaný hudební festival

Hudební Petrské léto v parku v Lannově ulici je v plném proudu. Tentokrát se na jeho organizaci spolu s Městskou částí Praha 1 podílel Spolek přátel Petrské čtvrti a stejně jako o týden dříve i tento čtvrtek se při něm výborně bavili malí i velcí.
O dobré filmy v Anežském klášteře je velký zájem
24-8-2017

O dobré filmy v Anežském klášteře je velký zájem

„Anežka LIVE!“ – to jsou tři měsíce plné umění, hudby, filmu, divadla, workshopů i netradičních sportovních aktivit pro všechny věkové kategorie, a to vše v klášteře sv. Anežky české, tedy v nejstarší budově Národní galerie. Bohatý program, který potrvá do konce září, navazuje na loňské otevření revitalizovaných zahrad a jeho filmová představení organizuje spolek z Prahy 1 s názvem Sport4active.
Hudební Petrské léto 2017 - pozvánka na 31. 8. 2017
25-8-2017

Hudební Petrské léto 2017 - pozvánka na 31. 8. 2017

Městská část Praha 1 a Nadace Srdce Sportu si Vás dovolují pozvat na akci Hudební petrské léto 2017. V jejím rámci se ve čtvrtek 31. 8. od 16:00 v parku Lannova můžete těšit na pestrý odpolední program pro děti, na který od 18:00 naváže koncert jazzového orchestru Petra Kroutila.

 

Hudební Petrské léto 2017 - pozvánka na 24. 8. 2017
16-8-2017

Hudební Petrské léto 2017 - pozvánka na 24. 8. 2017

Městská část Praha 1 a Spolek přátel Petrské čtvrti si Vás dovolují pozvat na akci Hudební petrské léto 2017. V jejím rámci se ve čtvrtek 24. 8. od 16:00 v parku Lannova můžete těšit na pestrý odpolední program pro děti, na který od 18:00 naváže koncert skupiny Vrať se do hrobu.
Na Malostranském gymnáziu proběhl Erasmus Day
26-6-2017

Na Malostranském gymnáziu proběhl Erasmus Day

Závěrečnou prezentací vytvořených aktivit zakončilo Malostranské gymnázium dvouletý mezinárodní projekt realizovaný a financovaný v rámci programu Erasmus +, jehož tématem byla „Evropa ve válkách“, s podtitulem „Jak se vypořádat s konflikty slovy a ne mečem, poučení z historie“. Partnery gymnázia byly střední školy ze španělské Granady, italského Turína, norského Kongsbergu a tureckého Istanbulu.
Letní příměstský kemp Praha 1 s Tenis Akademií Bálek
28-6-2017

Letní příměstský kemp Praha 1 s Tenis Akademií Bálek

Letní příměstský kemp Praha 1, který pořádá Tenis Akademie Bálek za podpory MČ Praha 1, se koná od 10. do 14. 7. a je určen všem dětem od pěti let, i bez předchozího hraní tenisu. Během jednoho týdne si děti osvojí a zdokonalí své tenisové dovednosti a zažijí spoustu zábavy a poznání při odpoledních doprovodných aktivitách, které zahrnují např. výlet parníkem po Vltavě či návštěvu ZOO Troja. Pro děti s trvalým bydlištěm v Praze 1 za akční cenu! Na kemp jsou stále volná místa.
Jahody a kozy se mají rády
20-6-2017

Jahody a kozy se mají rády

Za podpory Městské části Praha 1 a za přispění dárců a partnerů uspořádalo Sousedské sdružení Kozí plácek příjemné setkání sousedů a lidí z okolí, a to pod zajímavým názvem „Jahodové reggae 2017“.
Svačinky, jak se patří
13-6-2017

Svačinky, jak se patří

Zelenina, ovoce, moderní kuchyňské přístroje, bílé kuchařské čepice a na vše dohlížející zkušení profesionálové. Ne, nechceme vás zavést na nějaký ne zrovna levný kulinářský kurz, ale – věřte nevěřte – do mateřské školy, která sídlí v nádherné budově na vrcholu Hellichovy ulice a malé děti do ní chodily už na konci třicátých let. Chceme vám ukázat, že svačit se dá zdravě a že děti s tím souhlasí, dokonce si takovou svačinku dokážou vytvořit.
Neděle byla na Petříně ve znamení pikniku
11-6-2017

Neděle byla na Petříně ve znamení pikniku

Krásné počasí s modrou oblohou, zvolna se pohybující děti a dospělí, páry i rodiny, v trávě polehávající opalující se domácí i turisté a k tomu poklidný a příjemný swing – tak takto to v neděli odpoledne vypadalo na Petříně, kde Městská část Praha 1 uspořádala rodinný piknik s názvem „Hurá na Petřín“.
Maturanti z „Truhly“ už mají doma svá vysvědčení
7-6-2017

Maturanti z „Truhly“ už mají doma svá vysvědčení

Tak už to mají za sebou: osm let náročného studia, osm let společně strávených s kamarády, spolužáky a profesory z Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského. Osm let završených úspěšnou maturitou a nyní i slavnostním předáním maturitního vysvědčení na Staroměstské radnici.
Přebor Prahy 1 ukázal, že sport děti baví
7-6-2017

Přebor Prahy 1 ukázal, že sport děti baví

Dva dny plné sportování, soutěžení a obrovského fandění připravila Městská část Praha 1 pro děti z mateřských a základních škol. Na Františku, v tamějším víceúčelovém sportovním areálu, zorganizovala „Přebor Prahy 1 pro děti MŠ a ZŠ 1. stupně ve sportovních disciplínách“. Vynikajícím průvodcem byl po oba dny známý sportovní novinář a sportovec Stanislav Bartůšek.
Blíží se tradiční Jahodové reggae na Kozím plácku
2-6-2017

Blíží se tradiční Jahodové reggae na Kozím plácku

Sousedské sdružení Kozí spolek za podpory MČ Praha 1 srdečně zve na tradiční vítání jara při akci Jahodové reggae na Kozím plácku. To se uskuteční v úterý 20. června od 16:00 do 20:00 a čekat Vás na něm bude neopakovatelná atmosféra protkaná jahodovými dobrotami. Tvarohové knedlíky se šlehačkou, jahody Wimbledon, jahodové tiramisu, cheesecake a další speciality doprovodí živá hudba kapely Hot Wings a výtvarná soutěž pro děti. Těšíme se na Vás!
Děti svůj svátek oslavily opravdu parádně!
31-5-2017

Děti svůj svátek oslavily opravdu parádně!

Na Střeleckém ostrově to poslední květnový den od samého rána pěkně žilo. Stánky s hrami, soutěžemi, sportovními disciplínami i zajímavými informacemi, malá improvizovaná hřiště včetně florbalového, provazové dráhy, trampolína, stánky s bezplatným pitím, trdelníky a párky v rohlíku a k tomu dvě pódia – to vše bylo obležené předškoláky i školáky, kteří přišli spolu s Městskou částí Praha 1 oslavit Mezinárodní den dětí.
Přebor Prahy 1 pro děti z MŠ a ZŠ 1. stupně
1-6-2017

Přebor Prahy 1 pro děti z MŠ a ZŠ 1. stupně

Městská část Praha 1 pod záštitou radní Evy Špačkové pořádá pro děti z MŠ a ze ZŠ 1. stupně Přebor Prahy 1 ve sportovních disciplínách sprint s překážkami, skok do dálky, hod oštěpem a míčový trojboj. Přebor se uskuteční 6. 6. (pro ZŠ) a 7. 6. (pro MŠ) vždy od 8:45 ve sportovním areálu Na Františku. Těšíme se na Vaši účast!
Cenu Olgy Havlové obdržela Naděžda Nováková
29-5-2017

Cenu Olgy Havlové obdržela Naděžda Nováková

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové po roce opět udělil Cenu Olgy Havlové. Letos se její laureátkou stala Naděžda Nováková, předsedkyně ostravské společnosti ROSKA, která se zaměřuje na pomoc osobám s roztroušenou sklerózou. Naděžda Nováková převzala v Černínském paláci toto ocenění za dlouholetou pomoc lidem s tímto onemocněním, kterým sama trpí. Cenu veřejnosti obdržel právník Michal Šimůnek.
Dolní část Václavského náměstí rozkvetla
30-5-2017

Dolní část Václavského náměstí rozkvetla

Spolek Sdružení Nového Města pražského se stejně jako i v loňském roce pustil do sázení letní výsadby. Za „vlastní“ si vzali záhon na úrovni obchodního domu Van Graaf v dolní části Václavského náměstí a zkrášlují jej dvakrát ročně. 
Na Františku se opět konají fotbalové a basketbalové tréninky
19-5-2017

Na Františku se opět konají fotbalové a basketbalové tréninky

Hřiště na Františku žije sportem po celý kalendářní rok. Až do konce školního roku tam nyní probíhá třetí ročník cyklu basketbalových a fotbalových tréninků pro děti, který organizuje za podpory MČ Praha 1 spolek Sport4active a o který je tradiční zájem. Poslední volná místa ale ještě jsou, a když se přihlásíte, třeba vás bude trénovat hvězda jako například jeden z největších střelců české fotbalové historie Horst Siegl. Radnice ale chystá i další akce.
Letní provoz jesliček Modré nebe
19-5-2017

Letní provoz jesliček Modré nebe

Provozní doba Modrého nebe je v červenci i v srpnu Po-Pá 8:00-17:00 h. Během prázdnin můžeme přijmout i děti předškolního a mladšího školního věku.
Ředitelé našich a bratislavských škol našli společnou řeč
17-5-2017

Ředitelé našich a bratislavských škol našli společnou řeč

Ve slunných květnových dnech zavítala do Prahu 1 školská delegace z partnerského města Bratislava – Staré Mesto.  Delegaci, která se skládala z ředitelů základních škol a úředníků oddělení školství, vedla místostarostka Ing. Jana Španková.
Pozvánka na akci Děti Prahy 1 žijí pohybem
9-5-2017

Pozvánka na akci Děti Prahy 1 žijí pohybem

Radní pro školství MČ Praha 1 Eva špačková zve všechny děti na akci "Děti Prahy 1 žijí pohybem". Akce se koná ve středu 31. května 2017 od 8:00 do 13:00 na Střeleckém ostrově. Vstupné je zdarma!
Vítejte v našich mateřinkách, milé děti!
3-5-2017

Vítejte v našich mateřinkách, milé děti!

Zpívánky, Flétničky, Aerobik, Malý olympionik, Keramika, Šikulka, Angličtina – tak to je bohatá nabídka kroužků, které budou moci v příštím školním roce využívat děti v Mateřské škole Letenská. Ta v úterý a ve středu, 2. a 3. května, uspořádala zápis nových dětí. Podívat se na jeho průběh přišly vedoucí oddělení školství Úřadu MČ Praha 1 Michaela Vencová a radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.
Přihlašte se na výtvarný kroužek
3-5-2017

Přihlašte se na výtvarný kroužek

Prevence dětem a Městská část Praha 1 pro vás připravili Výtvarný kroužek. Tématické hodiny výtvarné výchovy jsou určeny pro děti ve věku:3 - 10 let. Přihlásit se můžete mailem nebo telefonicky: lucia@conceptweb.cz, +420 604 584 877.
Obyvatelé Kozího plácku přivítali jaro
2-5-2017

Obyvatelé Kozího plácku přivítali jaro

Akce na Kozím plácku se už staly jakousi tradicí a jsou vždy zárukou skvělé zábavy v dobré společnosti. Poslední akcí konanou na Kozím plácku byla Májová veselice, která se uskutečnila v úterý 25.dubna a byla určená pro všechny sousedy a přátele tohoto místa, zkrátka pro všechny, kteří to tam mají rádi.
Školy z Prahy 1 se těší na budoucí prvňáčky
25-4-2017

Školy z Prahy 1 se těší na budoucí prvňáčky

Zápisy do prvních ročníků základních škol zřizovaných Městskou částí Praha 1 jsou už dnes minulostí. Jako poslední se konal v úterý a ve středu 25. a 26. dubna zápis do prvních tříd ZŠ Brána jazyků ve Vojtěšské ulici. V příštím školním roce by tato škola měla otevřít celkem čtyři první třídy s celkem 84 žáky, z toho jedna třída bude zaměřena na matematiku.
Česko-italský program přijímá děti do 1. a 6. třídy
6-4-2017

Česko-italský program přijímá děti do 1. a 6. třídy

Základní škola Jiřího Gutha-Jarkovského nabízí už druhým rokem vzdělávání v rámci česko-italského programu, a tak i letos ráda přivítá děti, které se chystají pro příští školní rok do prvního a šestého ročníku. Jako velmi dobrá prezentace programu určitě posloužilo malé divadelní představení, v němž stávající „šesťáci“ předvedli při setkání v Italském kulturním institutu ve Vlašské ulici, co už se během pár měsíců z italštiny naučili.
Radní pro školství Eva Špačková přivítala bavorské i české děti
6-4-2017

Radní pro školství Eva Špačková přivítala bavorské i české děti

Ve slavnostních prostorách Staroměstské radnice se s žáky ZŠ Brána jazyků a jejich přáteli z Gymnázia Friedricha Rückerta z krásného bavorského města Ebernu sešla radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačkové. Bavorští hosté jsou tento týden v Praze na výměnném pobytu.
Pracovní skupina k finanční gramotnosti se konala v rámci akce GLOBAL MONEY WEEK
5-4-2017

Pracovní skupina k finanční gramotnosti se konala v rámci akce GLOBAL MONEY WEEK

Ve středu 29. 3. 2017 od 15:00 proběhlo další z cyklu setkání Pracovních skupin zpracování Místního akčního plánu. Díky všem zúčastněným dámám proběhla diskuse i tentokrát ve velmi otevřené a příjemné atmosféře, a došlo na četná sdílení informací a zkušeností.
Radní Eva Špačková ocenila vítěze sedmého ročníku Dětského fotbalového poháru školních družstev
5-4-2017

Radní Eva Špačková ocenila vítěze sedmého ročníku Dětského fotbalového poháru školních družstev

Fotbal je fenomén, který s sebou přináší obrovské emoce. Když se mladému fotbalistovi povede vstřelit důležitý, možná dokonce jeho úplně první gól, spoluhráči ho s ním prožívají, což vytváří nezapomenutelné a jedinečné zážitky. I takové příběhy pravidelně píše populární školní turnaj Dětský fotbalový pohár, jehož sedmý ročník proběhl v průběhu prvních tří měsíců letošního roku.
Praha 1 oslavila Den učitelů
28-3-2017

Praha 1 oslavila Den učitelů

Zatímco většina médií o Dni učitelů mlčela, natož aby při té příležitosti otevřela debatu o českém vzdělávání a postavení učitelů ve společnosti, Městská část Praha 1 pozvala představitele a vybrané pracovníky mateřských a základních škol do slavnostních prostorů primátorské rezidence, aby všichni společně ocenili nejlepší školské pracovníky.
Děti ze ZŠ Brána jazyků hostí přátele z Nîmes
27-3-2017

Děti ze ZŠ Brána jazyků hostí přátele z Nîmes

„Je to super! Poznáváme spoustu nového, seznamujeme se s jinými dětmi, vidíme věci, které v žádné učebnici nenajdeme. Máme prostě možnosti, jež naši rodiče a prarodiče neměli.“ I takové hodnocení výměnných žákovských pobytů zaznělo z dětských úst na Staroměstské radnici, kam děti ze ZŠ Brána jazyků a jejich kamarády z Collège Jean Rostand z nádherného jihofrancouzského města Nîmes pozvala radní Prahy 1 pro školství Eva Špačková.
Startuje Pracovní skupina MAP pro základní vzdělávání
28-3-2017

Startuje Pracovní skupina MAP pro základní vzdělávání

Zítra, tj. 29. 3. 2017 od 15:00  se uskuteční první diskusní setkání Pracovní skupiny Základní vzdělávání na téma Finanční gramotnost prostorách ZŠ Vodičkova. Setkání se zároveň uskuteční v rámci mezinárodního projektu Global Money Week.
Máte rádi Prahu 1?
27-3-2017

Máte rádi Prahu 1?

Máte rádi Prahu 1? Pokud ANO, právě vám je určena výzva oddělení školství Úřadu městské části Praha 1 a Základní školy Vodičkova pod záštitou Mgr. Evy Špačkové, radní pro školství, spolky a občanskou společnost.  
Den otevřených dveří v ZŠ Brána jazyků
22-3-2017

Den otevřených dveří v ZŠ Brána jazyků

Den otevřených dveří (DOD) v ZŠ Brána jazyků, v budově 1. stupně ve Vojtěšské ulici, který proběhl v úterý 21. března, přilákal do školy mnoho zájemců z řad rodičů a hlavně budoucích prvňáčků. Ti si mohli i se svými ratolestmi od 8,00 do 11,45 hodin prohlédnout nejen celou školní budovu, ale nahlédnout do jednotlivých tříd a podívat se jak probíhá výuka.
Hlasujte v anketě Kalendář 2017
16-3-2017

Hlasujte v anketě Kalendář 2017

Hlasujte v anketě Kalendář 2017 a podpořte tak kalendář, který vznikl na podporu dětí s autismem ve spolupráci s Prahou 1.
V MŠ Pštrossova připravily pro děti dílničku
2-3-2017

V MŠ Pštrossova připravily pro děti dílničku

Mateřská škola Pštrossova hostila v týdnu ve svých prostorách „Dřevíčkovou dílničku“. Říkáte si, o co se jedná? Jde o technicko-výtvarný projekt, s kterým zakladatel Marek Pilnáček navštěvuje školy, školky, mateřská centra i různé organizace.
Ředitelky ukrajinských škol navštívily ZŠ nám. Curieových
27-2-2017

Ředitelky ukrajinských škol navštívily ZŠ nám. Curieových

Ředitelky tří ukrajinských škol v rámci projektu Civil Servant Mobility Programme navštívily hl. m. Prahu, tentokrát v termínu od 12. do 18. února 2017. Projekt finančně podporuje Mezinárodní visegrádský fond a organizoval ho Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.
Děti si vyzkoušely, že řemesla nejsou nuda
22-2-2017

Děti si vyzkoušely, že řemesla nejsou nuda

Řemeslo má zlaté dno, přesvědčovali odjakživa rodiče své děti. Ne teda všichni a ne všechny. A ne vždy úspěšně. Aby o této staré pravdě alespoň přemýšlely i dnešní děti, uspořádala Novoměstská radnice festival řemeslných workshopů. Podívat se na něj přišla i celá řada dětí ze základních škol Prahy 1.
Masopust držíme, nic se nevadíme
21-2-2017

Masopust držíme, nic se nevadíme

Kdybyste v úterý dopoledne dorazili do mateřské školy v Revoluční ulici, ocitli byste se přímo uprostřed masopustního reje, který rozezpíval a roztancoval krásný měšťanský dům nedaleko Vltavy.
Praha 1 chce zkvalitnit vzdělávání dětí i díky podpoře z evropských fondů
16-2-2017

Praha 1 chce zkvalitnit vzdělávání dětí i díky podpoře z evropských fondů

Finanční prostředky z evropských strukturálních fondů by měly v následujících letech podpořit kvalitu a rozsah vzdělávání dětí v mateřských, základních a základních uměleckých školách a dalších institucích na území Městské části Praha 1. V současnosti se proto z iniciativy radnice rozběhla odborná setkání, jejichž cílem jsou analýza potřeb vzdělávání v Praze 1 a vypracování strategického dokumentu, který bude základem pro čerpání finanční podpory vzdělávacích projektů.
Letní příměstský tenisový kemp Prahy 1 - hlaste se již nyní!
9-2-2017

Letní příměstský tenisový kemp Prahy 1 - hlaste se již nyní!

Letní příměstský tenisový kemp Praha 1 v termínu 10. - 14.7.2017, VOŠ a SPŠ Dopravní, Masná 18, Praha 1. Hlásit se můžete již nyní až do 31.5.2017 na stránkách: www.tenisakademiebalek.cz nebo na stránkách: www.teniskempy.cz. Neváhejte a přihlaste se včas - kapacita je omezena!
Žáci ZŠ Curieova zaznamenali velký šachový úspěch
6-2-2017

Žáci ZŠ Curieova zaznamenali velký šachový úspěch

Šachové družstvo ZŠ Curie ve složení Petr Souček, Tobiáš Day, Honzík Souček a Alex Bílek 28. ledna vyhrálo Přebor Prahy školních družstev v šachu v kategorii 1. stupeň.
Děti z Prahy 1 dostaly o prázdninách dárek
3-2-2017

Děti z Prahy 1 dostaly o prázdninách dárek

Dárek v podobě bezplatného bruslení na ledové ploše na Františku věnovala radnice Prahy 1 všem mladým sportovcům, kteří se rozhodli, že pololetní prázdniny stráví nikoliv u televize nebo počítače, ale pěkně na bruslích.
Svět kolem nás, jak ho vidí děti z Prahy 1
1-2-2017

Svět kolem nás, jak ho vidí děti z Prahy 1

Do 23. února vystřídali v Galerii 1 své dospělé umělecké kolegy žákyně a žáci ZŠ Vodičkova a ZŠ a Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského, kteří pro návštěvníky připravili výstavu s názvem „Svět kolem nás“. Galerie 1, provozovaná Městskou částí Praha 1, sídlí ve Štěpánské 47.
ZŠ Brána jazyků vychovává zdatné tanečníky a tanečnice
26-1-2017

ZŠ Brána jazyků vychovává zdatné tanečníky a tanečnice

Někteří si oblékli večerní šaty a oblek poprvé, jiní se už po Paláci Žofín pohybovali ve společenském poměrně zkušeně. Všichni ale měli jedno společné: 23. společenský večer, který pro ně – žáky 6. a 9. tříd – uspořádala jejich škola – ZŠ Brána jazyků.
Výstava - Svět kolem nás
25-1-2017

Výstava - Svět kolem nás

Základní škola Vodičkova, Základní škola J. Gutha-Jarkovského a Gymnázium Jiřího Gutha-Jarkovského srdečně zvou na výstavu SVĚT KOLEM NÁS, která se koná v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1.

 

Pololetní prázdniny Na Františku
23-1-2017

Pololetní prázdniny Na Františku

Přijďte strávit pololetní prázdniny na hřiště Na Františku. Co tu na vás čeká? Všechny děti z Prahy 1 budou mít od 10:00 do 12:30 bruslení zcela zdarma a od 12:30 do 13:30 je pro zájemce připraven hokejový trénink s bývalým hokejovým internacionálem a nyní trenérem Josefem Beránkem.
Dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha1 v roce 2017
16-1-2017

Dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha1 v roce 2017

Rada Městské části Praha 1 vyhlásila Dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha1 v roce 2017. Lhůta pro podání žádostí je od 14. do 31. ledna 2017. Více informací k dotacím a jednotlivé formuláře naleznete v detailech článku.

XI. ročník vyhodnocení a ocenění soutěže slohových prací mládeže škol v Česku k TGM
20-12-2016

XI. ročník vyhodnocení a ocenění soutěže slohových prací mládeže škol v Česku k TGM

Slavnostní vyhodnocení XI. ročníku soutěže slohových prací mládeže škol v České republice k tématu prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka se konalo v jednacím sále Magistrátu hl.m. Prahy dne 11. listopadu 2016. Oceněno bylo 50 žáků a studentů. Lze jen obdivovat tradici, kterou udržuje MDH - Masarykovo demokratické hnutí, a i záštitu, kterou poskytuje Magistrát v čele s paní primátorkou.
V našich domácnostech už svítí Betlémské světlo
17-12-2016

V našich domácnostech už svítí Betlémské světlo

Lid, který chodí v temnotách, uvidí velké světlo. Malý plamínek, jenž svojí silou spojuje mnohá srdce. Takto a dalšími slovy je popisováno Betlémské světlo, každoročně před Vánoci zapalované v betlémské jeskyni, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus, a rozvážené skauty do Evropy i Ameriky. Betlémské světlo už dorazilo i do naší městské části, která se připojila k jeho šíření.
Na Františku se bruslí! A stojí to tam opravdu za to!
16-12-2016

Na Františku se bruslí! A stojí to tam opravdu za to!

do března (!) můžete popadnout svoje brusle a vyrazit na František, kde se v tamějším sportovním areálu zase bruslí. A sklouznete se každý den, tedy i poslední den starého roku a první den toho nového. Pouze na Štědrý den si ledová plocha odpočine. Od pondělí do pátku je kluziště v dopoledních hodinách, vyjma prázdnin, rezervováno pro základní a střední školy z Prahy 1.
Česko zpívalo koledy
19-12-2016

Česko zpívalo koledy

K této čím dál populárnější akci, kdy se sejdou kolektivy školek, škol, spolků, nebo jen těch, kteří mají rádi české koledy a písničky o Vánocích, se letos, kdy se Česko zpívá koledy konalo ve středu 14. 12., přidaly děti z mateřské školky Národní. Aby mělo zpívání slavnostnější atmosféru, využily k tomu krásně vyzdobený vánoční strom v Platýzu, který mohou obdivovat z oken svých tříd a heren. Moc jim to slušelo a svým zpěvem jistě potěšily i návštěvníky, kteří nakupovali dárky či jen posedávali v kavárničkách. Dětem i učitelkám ze školky děkujeme za pěknou propagaci práce s dětmi v námi zřizovaných mateřinkách.
Petrskou čtvrtí zněly koledy a vonělo cukroví se svařeným vínem
15-12-2016

Petrskou čtvrtí zněly koledy a vonělo cukroví se svařeným vínem

Pěvecký sbor ZŠ a Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského, kytarista Petr Kadlček, dětské divadélko „Putování s pantomimou“, populární Podřipský žesťový kvintet a vánoční dobroty od místních hospodyněk, včetně něčeho na zahřátí – tak to všechno mohl ochutnat každý, kdo se obrnil proti chladu a dorazil ke krásnému vánočnímu stromu na Petrském náměstí. Městská část Praha 1 a Spolek přátel Petrské čtvrti tam pro místní i přespolní uspořádaly adventní zpívání.
Ježíškova pošta rozdávala radost
15-12-2016

Ježíškova pošta rozdávala radost

Na Ježíškovu poštu je spolehnutí. Mohl se o tom přesvědčit každý menší i větší capart, který ve čtvrtek dorazil do parku za Staroměstskou radnicí, kde se rozdávaly dárky od Ježíška. Dosvědčí to určitě děti z dětského domova v Krásné Lípě, které Ježíškovi předem svá přání zaslaly, a on jim je splnil. V parku za Staroměstskou radnicí si je díky tomu s rozzářenými tvářemi vyzvedly.
Přátelé z Kozího plácku oslavili příchod Vánoc
15-12-2016

Přátelé z Kozího plácku oslavili příchod Vánoc

Ve čtvrtek 8.prosince se už od 16. hodin začali scházet všichni, kteří mají Kozí plácek rádi. Lákala dětská výtvarná dílna, kde si mohly děti napsat a ozdobit dopisy Ježíškovi. Ty pak přítomná paní pošťačka z Ježíškovy pošty na Božím Daru slíbila odvézt přímo tam, kde se všechna přání určitě vyplní.
"Ježíškova pošta" v parku za Staroměstskou radnicí
14-12-2016

"Ježíškova pošta" v parku za Staroměstskou radnicí

V rámci charitativní akce „Ježíškova pošta“ umístila Nadace Pražské děti v parku za Staroměstskou radnicí schránku na psaníčka adresovaná Ježíškovi, do které nejmenší návštěvníci centra Prahy vhazují svá přáníčka. Tento projekt vyvrcholí ve čtvrtek 15. 12. 2016 od 13 hodin kulturním programem určeným nejen dětem. Schránka pro psaníčka zde bude i pro všechny ostatní děti umístěna až do 23. 12. 2016.
Na Malostranském náměstí bylo možné obdivovat slovácké kroje
12-12-2016

Na Malostranském náměstí bylo možné obdivovat slovácké kroje

Nádherné kroje a poctivé hudební výkony ozdobily v pondělí odpoledne Malostranské náměstí. Vystoupili tam totiž členové souboru Žeravjánek a cimbálovka z obce Žeraviny, která se nachází na úpatí Bílých Karpat nedaleko Veselí nad Moravou a první zmínka o ní pochází už z roku 1447. Pěkná obec se může pochlubit zvonicí z roku 1901, kapličkou Panny Marie Lurdské z 1. poloviny 20. století a moderní kaplí sv. Alžběty z roku 2001.
Máte rádi Vánoce?
13-12-2016

Máte rádi Vánoce?

Máte rádi Vánoce? Tak přijďte za námi do Loretánské zahrady v centru staré Prahy! V pondělí jsme úspěšně zahájili zdobení stromečků!
Šla Maria do Betléma
13-12-2016

Šla Maria do Betléma

Městská část Praha 1 vás zve na koncert "Šla Maria do Betléma aneb Od staročeských rorátů k evropským koledám ". Akce se koná 18. prosince 2016 v Českém Muzeu hudby, Karmelitská 2, Praha 1.
Panu učiteli s láskou…
8-12-2016

Panu učiteli s láskou…

Všichni pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci základních a mateřských škol Prahy 1 obdrželi od radnice tradiční předvánoční dárek – pozvánku na divadelní představení s následným společenským setkáním. Tentokrát se všichni sešli v Divadle ABC na muzikálu „Bedřich Smetana: The Greatest Hits“.
Mikuláš dorazil i na Ovocný trh a jeho kluziště
5-12-2016

Mikuláš dorazil i na Ovocný trh a jeho kluziště

Ovocný trh a jeho kluziště, které bude v provozu do 31. ledna, hostily v pondělí Mikulášský den, který tam pro děti připravila Městská část Praha 1, a to ve spolupráci s Nadací Pražské děti. Celé akci navíc předcházela dopolední Mikulášská show, kterou městská část a nadace zorganizovaly speciálně pro mateřské školy v parku u Staroměstské radnice.
Benefiční bazar Báry Basikové pomůže dětem a mladým lidem
26-11-2016

Benefiční bazar Báry Basikové pomůže dětem a mladým lidem

Šaty, kalhoty, boty, šperky, módní doplňky a další pěkné kousky si mohly zakoupit dámy, které v sobotu dorazily do kavárny Louvre na Národní třídě. Konal se tam totiž „Benefiční bazar Báry Basikové“, jehož výtěžek poputuje na podporu handicapovaných žáků a studentů ZŠ a Gymnázia J. Gutha-Jarkovského.
Na Betlémském náměstí už svítí vánoční strom
24-11-2016

Na Betlémském náměstí už svítí vánoční strom

Prvním místem v Praze 1, které se mohlo pochlubit slavnostně rozsvíceným vánočním stromem, bylo letos Betlémské náměstí. Celou oslavu, která přivedla do našich ulic adventní atmosféru, pro místní občany zorganizovala Městská část Praha 1.
Benefiční bazar Báry Basikové - nakupte si kousky z šatníků celebrit
16-11-2016

Benefiční bazar Báry Basikové - nakupte si kousky z šatníků celebrit

Přijďte si nakoupit krásné a levné kousky z šatníků našich celebrit! V sobotu 26. listopadu od 11:00 do 16:00 se v prostorách galerie kavárny Louvre na Národní třídě 22 uskuteční Benefiční bazar Báry Basikové. Výtěžek z akce bude věnován žákům s poruchou autistického spektra ZŠ J. Gutha-Jarkovského v Truhlářské ulici. Záštitu nad akcí převzala radní MČ Praha 1 pro oblast školství a občanské společnosti Eva Špačková.
Školy a školky se i tentokrát těšily na svatého Martina
15-11-2016

Školy a školky se i tentokrát těšily na svatého Martina

Ptáte se proč? Přirozeně nejen proto, aby přijel na bílém koni, ale především, aby si v den jeho svátku ředitelky a ředitelé všech základních a mateřských škol z Prahy 1 převzali při slavnostním obědu dárkové šeky v celkové hodnotě téměř čtvrt milionu. Tyto již tradiční dary totiž přináší našim školským zařízení každoročně Nadace Pražské děti právě na svatého Martina.
Malí námořníci se sešli na Albatrosu
12-11-2016

Malí námořníci se sešli na Albatrosu

Tolik pruhovaných triček na jednom místě se jen tak nevidí! A to ani v botelu Albatros, kde se v sobotu uskutečnil v pořadí už druhý „Námořnický karneval“, který tam zorganizovala Městská část Praha 1 ve spolupráci se Spolkem přátel Petrské čtvrti a se spolkem Prevence dětem.
Setkání s ukrajinskými úředníky
7-11-2016

Setkání s ukrajinskými úředníky

V posledním říjnovém týdnu do České republiky zavítala skupina 7 úředníků ukrajinského Ministerstva školství a vědy, zástupců místních samospráv a ředitelů škol, kteří přijeli v rámci vzdělávacího projektu Think Visegrad realizovaného za podpory Mezinárodního Visegrádského fondu.
Školní jídelny Prahy 1 vařily podzimně – a moc dobře
3-11-2016

Školní jídelny Prahy 1 vařily podzimně – a moc dobře

Pomalu pečená kachní prsa s dýňovým pyré, kančí se šípkovou omáčkou a žemlovým knedlíčkem, krůtí maso na houbách, máslovou dýní s kuřecím masem, polévku z červené řepy, klasickou bramboračku, jelení ragú, čočkové rizoto se zeleninou anebo zadělávanou růžičkovou kapustu a další lákavé speciality si mohly v tomto týdnu dát děti v jídelnách základních škol zřizovaných Městskou částí Praha 1.
Když staré věci potěší…
31-10-2016

Když staré věci potěší…

Malostranská beseda přivítala ve svých prostorách milovníky kuriozit a zajímavostí, věcí krásných a (občas) užitečných, ale i těch, které o svůj původní účel sice přišly, avšak díky šikovným lidem získaly nový. Přivítala i radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Evu Špačkovou, která byla hostitelkou akce a která pozvala dámu na krásné staré věci specializovanou – Ivu Hüttnerovou.
Přednášky Létající akademie v Základní škole nám. Curieových
31-10-2016

Přednášky Létající akademie v Základní škole nám. Curieových

Díky finanční podpoře Magistrátu hlavního města Prahy se nám v letošním školním roce daří realizovat myšlenky projektu „Létat může každý“, jehož cílem je posílení rozmanitosti celoškolních projektů o nový vědomostní rozměr, obohacený přednáškami akademiků pro všechny žáky školy, kteří mají o nabízené téma zájem.
Lovecká sezona na Kozím plácku
25-10-2016

Lovecká sezona na Kozím plácku

K podzimu patří houbaření, dýně, chřipka, sem tam ještě burčák, sklizeň brambor a cukrové řepy i lov divoké zvěře. A lovecká sezona dorazila i na Kozí plácek a do jeho okolí. Ne, nebojte se, že byste snad někde narazili na nimrody, jaké známe ze Slavností sněženek. To jen sousedé z Vězeňské, Kozí a dalších ulic a dvorků usoudili, že se podzim může a má oslavit se vším všudy, ať bydlíte kdekoliv.
Kde vystoupíš ty? Schola Pragensis 2016
21-10-2016

Kde vystoupíš ty? Schola Pragensis 2016

Odpovědi na otázku „Kde vystoupíš ty?“ se vám může alespoň částečně dostat na 21. ročníku přehlídky a nabídky pražského středního a vyššího odborného školství Schola Pragensis 2016. Přehlídka se tradičně uskuteční v prostorách Kongresového centra Praha na pražském Vyšehradě od 24. do 26. listopadu 2016.
Katrovská osmička – Běh pro radost
20-10-2016

Katrovská osmička – Běh pro radost

V sobotu 8. října ale sloužilo toto hřiště k jiným účelům. Sešlo se tu na 50 sousedů, přátel a stálých hostů restaurace Katr v Kozí ulici, aby zde odstartovali první ročník běhu s názvem "Katrovská osmička - Běh pro radost".
V základní škole Brána jazyků pokřtili hymnu "Sportuj ve škole"
14-10-2016

V základní škole Brána jazyků pokřtili hymnu "Sportuj ve škole"

Křest hymny Asociace školních sportovních klubů "Sportuj ve škole" se uskutečnil za účasti jednoho z autorů, Eduarda Krečmara, v základní škole Brána jazyků na Uhelném trhu v Praze1. Pokřtila ji ministryně školství Kateřina Valachová s několika vynikajícími sportovci. Mezi sportovci nechyběla taková esa jako např. Lukáš Krpálek, Josef Dostál, Imrich Bugár, Eliška Klučinová nebo desetiletý mistr republiky v rychlostní kanoistice Pepík Řezníček.
Čteme knížky – je to zábava i dobrodružství
6-10-2016

Čteme knížky – je to zábava i dobrodružství

Na Základní škole Brána jazyků se knížky čtou, a to nejen díky Harrymu Potterovi, ale také zásluhou paní učitelky Evy Wolfové a ochotných rodičů, kteří škole pomáhají při zasvěcování dětí do kouzla krásné beletrie. Tento týden dětem četl Malou vánoční povídku od Ludvíka Aškenazyho herec Jan Potměšil.
Ředitelé základních škol navštívili své kolegy na Slovensku
3-10-2016

Ředitelé základních škol navštívili své kolegy na Slovensku

Setkání ředitelů základních škol zřizovaných MČ Praha 1 a jejich kolegů z Bratislavy – Starého Mesta se uskutečnilo ve dnech 21. - 24. září v Bratislavě.
Předání hřiště V Jirchářích MŠ Národní
26-9-2016

Předání hřiště V Jirchářích MŠ Národní

V Jirchářích – u kostela svatého Michala – vyrostl díky Městské části Praha 1 nádherný kout, který budou využívat děti z Mateřské školy Národní. Vznikl rekonstrukcí plochy v zadní části pozemku, na kterém už ve středověku stávaly kromě kostela například fara, řemeslnické domy a za Karla IV. navíc i hřbitovní pozemky. Náklady na vybudování multifunkčního krásně řešeného hřiště dosáhly výše 3,5 milionu korun.
Svatopetrské kování představilo tradiční české řemeslo
17-9-2016

Svatopetrské kování představilo tradiční české řemeslo

Ten, kdo v sobotu přišel pod Petrskou věž u kostela svatého Petra, ví, že umělecké kovářství je krásné řemeslo, které má navíc díky školám postaráno o svoji budoucnost. Spolek přátel Petrské čtvrti tam totiž po celý sobotní den pořádal „Svatopetrské kování“, velmi pěknou akci, jež nabídla ukázky kovářského řemesla v podání kovářského dorostu i zkušených harcovníků, výstavu kovářských výrobků i prezentaci odborných středních škol.
I v centru Prahy se dá s buzolou hledat poklad
15-9-2016

I v centru Prahy se dá s buzolou hledat poklad

Že hrajete bojovky jenom v lese a o prázdninách nebo na skautských výpravách? V pořádku. Správnou a opravdu dobrou bojovku ale můžete absolvovat i přímo v centru Prahy. Nevěříte? I autor těchto řádků si do těchto dní Střelecký ostrov zrovna s bojovými hrami nespojoval. Nyní však, stejně jako ostatní účastníci, tomu věří a tvrdí, že to je ideální spojení.
Hudebnímu petrskému létu přály počasí i divácká přízeň
13-9-2016

Hudebnímu petrskému létu přály počasí i divácká přízeň

Celkem čtyři sousedské akce vytvořily program letošního „HUDEBNÍHO PETRSKÉHO LÉTA“. Proběhly na multifunkčním hřišti v Parku Lannova na nábřeží Ludvíka Svobody a každou z nich zorganizoval ve spolupráci s radnicí jeden ze spolků či jiných občanských organizací se sídlem v Praze 1. Všechny se mohly pochlubit přízní počasí i velmi pěknou návštěvností.
Stavební úpravy ve školách a na hřištích v průběhu letních prázdnin
14-9-2016

Stavební úpravy ve školách a na hřištích v průběhu letních prázdnin

Už se stává téměř tradicí, že léto v Praze 1 bývá pracovní. Letošní rok tak nebyl v tomto ohledu ničím výjimečný. I letos jsme pracovali na tom, aby se děti měly po prázdninách na co těšit. Co se během prázdnin podařilo pro děti zrealizovat?
Běhejme rádi, běhejme často, běhejme opatrně
8-9-2016

Běhejme rádi, běhejme často, běhejme opatrně

A pak že naše děti neumějí sportovat! Nebo že třeba nerady sportují! Že to není pravda anebo že je třeba děti prostě jen správně motivovat, se mohl přesvědčit každý, kdo přišel ve čtvrtek do parku Kampa, kde se po celý den běhalo, skákalo nebo třeba stříkalo hasičskou hadicí. Zjednodušeně řečeno: na Kampě proběhl prima den. A jak nám řekl jeden malý běžec po proběhnutí cílem, bylo to hustý…
Honba za pokladem
7-9-2016

Honba za pokladem

Městská část Praha 1 pod záštitou radní pro oblast školství a občanské společnosti Mgr. Evy Špačkové si Vás dovolují pozvat na akci Honba za pokladem ve čtvrtek 15. 9. 2016 od 16:00 do 19:00 na Střeleckém ostrově. MČ Praha 1 zve děti, jejich rodiče a prarodiče na poprázdninovou bojovku na Střeleckém ostrově. Přijďte si vyzkoušet svoje znalosti a dovednosti a najděte zlatý poklad! Vstup na akci je zdarma!
Základní školy Prahy 1 otevřely čtrnáct prvních tříd
1-9-2016

Základní školy Prahy 1 otevřely čtrnáct prvních tříd

Školní rok je tady! Více než dva tisíce šest set dětí nastoupilo 1. září do základních škol zřizovaných Městskou částí Praha 1. V Základních školách Brána jazyků, J. Gutha-Jarkovského, nám. Curieových, Vodičkova a v Malostranské ZŠ na ně čekalo tři sta učitelek a učitelů. Radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková navštívila při příležitosti zahájení školního roku prvňáčky ze ZŠ J. Gutha-Jarkovského.
Spolkový jarmark 2016 – i v Praze 1 vládne pospolitost
1-9-2016

Spolkový jarmark 2016 – i v Praze 1 vládne pospolitost

Spolky a další neziskové organizace působící na území Městské části Praha 1 se ve čtvrtek sešly na Můstku, aby obyvatelům i návštěvníkům našeho města představily svoji činnost a aby je třeba inspirovaly k zapojení do činnosti nebo k nějaké formě podpory; anebo třeba „jen“ k úvaze, jak pomáhat svému okolí a jak něco udělat pro lidi kolem sebe. Akci s názvem „Spolkový jarmark“ pro ně už podruhé zorganizovala radnice.
Rodiny s dětmi oslavily narozeniny Karla IV.
30-8-2016

Rodiny s dětmi oslavily narozeniny Karla IV.

Úterní odpoledne patřilo v parku Kampa malým i starším historikům, kteří vyslyšeli pozvání organizátorů akce s názvem „Karel IV. – Dětské hraní“, jež se uskutečnila v rámci oslav 700. výročí narození nejvýznamnějšího českého panovníka. Uspořádaly ji Nadační fond Mikuláše Daczického z Heslova a Městská část Praha 1. Záštitu jí pak udělili starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a radní pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.
Běžíme do školy
29-8-2016

Běžíme do školy

Městská část Praha 1 zve předškoláky a školáky na sportovně-bezpečnostní akci Běžíme do školy – bezpečně a s pravidly. Akce se uskuteční 8. 9. 2016 v parku na Kampě a kromě běžeckých závodů se můžete těšit na skákací hrad, ukázky práce Městské policie a mnoho dalších zábavných aktivit.
Léto v Petrské čtvrti rozhodně nekončí
23-8-2016

Léto v Petrské čtvrti rozhodně nekončí

Městská část Praha 1 a Nadace Srdce sportu uspořádaly v úterý 23. srpna první díl série sousedských akcí s názvem „HUDEBNÍ PETRSKÉ LÉTO“, které celkem čtyřikrát proběhnou na multifunkčním hřišti v Parku Lannova na nábřeží Ludvíka Svobody. Každou akci uspořádá ve spolupráci s radnicí jedna z neziskových organizací se sídlem v Praze 1.
Spolkový Jarmark Václavské nám. 1.9.2016
15-8-2016

Spolkový Jarmark Václavské nám. 1.9.2016

Městská část Praha 1 si Vás dovoluje pozvat na  SPOLKOVÝ JARMARK  1. 9. od 15 do 18 hod VE SPODNÍ ČÁSTI VÁCLAVSKÉHO NÁMĚSTÍ. V rámci akce budou mít spolky možnost prezentace své činnosti a dále také možnost seznámit se mezi sebou navzájem. Celou akcí vás provede moderátor Alexander Hemala. Připraveny jsou pro vás i ukázky sborového zpěvu, cvičení tai chi a hudební doprovod. Těšíme se na setkání s vámi!
Hudební Petrské léto v parku Lannova 30.8.2016
15-8-2016

Hudební Petrské léto v parku Lannova 30.8.2016

Městská část Praha 1 pod záštitou radní pro oblast školství a občanské společnosti Mgr. Evy Špačkové a Sdružení taoistického tai chi si Vás dovolují pozvat na akci  HUDEBNÍ PETRSKÉ LÉTO  Park Lannova, nábř. Ludvíka Svobody 30.8.2016 16-20 hod * ODPOLEDNE PRO VŠECHNY VĚKOVÉ SKUPINY 16-18 HODIN * UKÁZKY CVIČENÍ PRO SENIORY CVIČENÍ TAI - CHI * KONCERT 18-20 HODIN POUŤOVÝ ORCHESTR
Hudební Petrské léto v parku Lannova 23.8.2016
15-8-2016

Hudební Petrské léto v parku Lannova 23.8.2016

Městská část Praha 1 pod záštitou radní pro oblast školství a občanské společnosti Mgr. Evy Špačkové a Nadace srdce sportu si Vás dovolují pozvat na akci Hudební Petrské léto, Park Lannova, nábř. Ludvíka Svobody, 23.8.2016 16 -20 hod. * DĚTSKÉ ODPOLEDNE 16-18 HODIN * SPORTOVNÍ SOUTĚŽE DĚTSKÝ AEROBIC POD VEDENÍM ŠÁRKY KOPŘIVOVÉ * SKÁKÁNÍ NA MÍČÍCH HÁZENÍ KROUŽKŮ, BALÓNY, SKÁKACÍ HRAD ODPOLEDNEM PROVÁZÍ KLAUN LUKÝNO  * KONCERT 18-20 HODIN SKUPINA TRIOBEAT

Městská část Praha 1 podpořila příměstský tábor pro malé tenisty
10-8-2016

Městská část Praha 1 podpořila příměstský tábor pro malé tenisty

Dva týdenní turnusy nabízí příměstský tábor „Tenisová akademie“, organizovaný Tenisovou akademií Bálek ve spolupráci se spolkem Sport4active a za podpory Městské části Praha 1. Tábor se koná v pražských Kobylisích a vedou ho zkušení trenéři, kteří se věnují jak dětem, jež už tenis provozují, tak i úplným začátečníkům.
„Střídání stráží“ v Česticích
22-7-2016

„Střídání stráží“ v Česticích

V úterý 19. 7. byl osobně radní pro školství Evou Špačkovou a vedoucí oddělení školství Michaelou Vencovou předán jmenovací dekret nové ředitelce Školy v přírodě a školní jídelny Čestice Mgr. Kateřině Vrškové. Nová paní ředitelka prošla velmi úspěšně konkurzním řízením a má plno plánů jak rozšířit vzdělávací programy specificky zaměřené na místní lidové tradice a přírodní dědictví.
Odstartoval už druhý turnus Dnů mladých hasičů 2016
18-7-2016

Odstartoval už druhý turnus Dnů mladých hasičů 2016

Příměstský tábor pořádaný Sborem dobrovolných hasičů Praha 1 zahájil už druhý turnus. A stejně jako před týdnem i tentokrát prvnímu dni přálo počasí měrou vrchovatou. Malí i velcí hasiči ale doufají, že tímto veškerá podobnost končí a že se nebudou opakovat průtrže mračen z druhé poloviny minulého týdne. Tak jim držme palce, i když moc dobře víme, že i za deště je na hasičském táboře o skvělou zábavu postaráno.
Baráčnická obec provedla slavnostní požehnání praporu
13-7-2016

Baráčnická obec provedla slavnostní požehnání praporu

Na Staroměstském náměstí v kostele svatého Mikuláše bylo při nedělní bohoslužbě dne 1​9. června 2016 provedeno slavnostní požehnání praporu Obce baráčníků Prahy 1 (Starého Města a Josefova) a Prahy 5.
Dny mladých hasičů 2016 – příměstský tábor dobrovolných hasičů Prahy 1
11-7-2016

Dny mladých hasičů 2016 – příměstský tábor dobrovolných hasičů Prahy 1

Tak to je tábor, jak má být – pestrý program, v němž nechybějí dostatek pohybu, nových znalostí i skvělé koupání: zkrátka další ročník příměstského tábora Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 s názvem „Dny mladých hasičů 2016“. Pravé vojenské stany, nádherný bazén, tedy pardon – požární nádrž, kterou by ale našim mladým hasičům mohl závidět kdejaký „opravdový plavečák“, a k tomu fungl nové sprchy a toalety. Klobouk dolů, páni hasiči!
Rozloučení se školním rokem
30-6-2016

Rozloučení se školním rokem

Děti ze ZŠ Vodičkova (ale i z jiných škol) to už mají za sebou: s květinami a ve slavnostnějším oblečení si přišly pro vysvědčení, deváťáci navíc občas zamáčkli slzu, protože se po letech rozloučili, a všichni pak svorně vyrazili na prázdniny. Do ZŠ Vodičkova přišla děti pozdravit radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková, která si rovněž popovídala s loučícími se deváťáky.
Filmová přehlídka ZŠ Brána jazyků: spokojení diváci i vítězný film Konference (s Jackem Rozparovačem)
29-6-2016

Filmová přehlídka ZŠ Brána jazyků: spokojení diváci i vítězný film Konference (s Jackem Rozparovačem)

Do posledního místa zaplněný sál Kina 35 ve Francouzském institutu aplaudoval všem soutěžním snímkům přihlášeným do Filmového TRHáku – přehlídky filmů žáků osmých a devátých tříd Základní školy Brána jazyků. Festivalu, který vstoupil v nové éře konání v kinosále Francouzského institutu do třetího ročníku a definitivně potvrdil svoji kvalitu i oblibu.
Gratulujeme! Ing. Věra Polášková oslavila významné jubileum
1-7-2016

Gratulujeme! Ing. Věra Polášková oslavila významné jubileum

Dlouholetá členka Komise pro výchovu a vzdělávání (KOVV) Ing. Věra Polášková oslavila v uplynulých týdnech své životní jubileum. Popřát a zároveň poděkovat jí za dlouholetou práci ve prospěch školství v Praze 1 přišly radní pro školství a občanskou společnost Eva Špačková a vedoucí oddělení školství Michaela Vencová.
Hurá, prázdniny!
29-6-2016

Hurá, prázdniny!

Milé děti, blahopřeji vám k ukončení letošního školního roku, ať už to byl váš první nebo třeba poslední ve školách naší městské části. Věřím, že jste se svými výsledky spokojeni a známky na vysvědčení potěší i vaše rodiče, kteří vás po celý školní rok podporovali ve vašem úsilí.
Malé kreslíře z Prahy 1 ocenili potomci Josefa Lady
28-6-2016

Malé kreslíře z Prahy 1 ocenili potomci Josefa Lady

V pátek 24. 6. 2016 se děti z mateřské školy Národní a jejich kamarádi z Řásnovky dočkali opravdu vzácné návštěvy. Přišli za nimi pravnuci Josefa Lady, Martin a Viktor Ladovi, aby je pochválili a také odměnili za umělecká dílka, která děti připravily v rámci projektu „Doba Karla IV. očima dětí Prahy 1“.
Děti z „Curieovky“ prožily krásný týden na příměstském táboře
23-6-2016

Děti z „Curieovky“ prožily krásný týden na příměstském táboře

Základní škola nám. Curieových chystá velké změny spojené s náročnou přestavbou půdních prostorů. Proto také v předstihu ukončila stávající školní rok. Řada rodičů, zvláště těch mladších žáků, tak přemýšlela o dalším programu svých dětí. Tento problém jim pomohla vyřešit radnice, která přišla s nabídkou velmi zajímavých volnočasových aktivit.
Jahodové reggae potěšilo obyvatele Kozího plácku
17-6-2016

Jahodové reggae potěšilo obyvatele Kozího plácku

Během úterního podvečera ovládly Kozí plácek jahody ve všech možných i nemožných podobách. V rámci sousedského setkání se zde sešli sousedé a přátelé, aby přivítali léto a blížící se prázdniny jahodovou limonádou, zmrzlinou, bublaninou, koláčem, výtečnými jahodovými knedlíky i sklenkou růžového vína. Byli zde všichni, kteří Kozí plácek milují a mají k němu osobní vztah.
Sdružení Nového Města pražského zvelebilo záhonek na Václavském náměstí
13-6-2016

Sdružení Nového Města pražského zvelebilo záhonek na Václavském náměstí

Členové občanského spolku Sdružení Nového Města pražského vlastními silami zvelebili záhon přímo uprostřed Václavského náměstí. Záhon byl zryt, doplněn zeminou a pod odborným dohledem osázen novými květinami, aby obyvatelům i návštěvníkům Prahy 1 více zpříjemňoval pobyt v centru města. Iniciativu spolku ocenila radní pro školství a spolkovou činnost Eva Špačková. "Velmi mne potěšilo, když jsem viděla, jak díky aktivnímu přístupu spolku působícího v naší městské části prokoukla tato frekventovaná část Václavského náměstí," uvedla paní radní.
Žáci základních a středních škol z Prahy 1 převzali zasloužená ocenění
8-6-2016

Žáci základních a středních škol z Prahy 1 převzali zasloužená ocenění

Dům dětí a mládeže Praha 2 zastoupený ředitelem Mgr. Jánem Rybárikem s podporou radní Městské části Praha 1 pro oblast školství Mgr. Evou Špačkovou zorganizoval slavnostní ceremoniál předávání cen vítězům obvodních kol soutěží - olympiád Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Letošní předávání žákům základních a středních škol z Prahy 1 proběhlo dne 6. června 2016 v důstojném prostředí Brožíkova sálu na Staroměstské radnici.
Jan Neruda přivítal na Petříně děti i jejich rodiče
9-6-2016

Jan Neruda přivítal na Petříně děti i jejich rodiče

Pod dohledem sochy Jana Nerudy, od jehož úmrtí uplyne 22. srpna 125 let, se v neděli odpoledne uskutečnila v krásném prostředí petřínských sadů oslava Dne dětí pod názvem „Hurá na Petřín!“, tentokrát určená celým rodinám.
Informace o prázdninovém provozu jesliček Modré nebe
8-6-2016

Informace o prázdninovém provozu jesliček Modré nebe

Prázdninová provozní doba mezinárodních jesliček Modré nebe je v červenci a v srpnu Po-Pá 8:00-17:00 hod.
Den dětí zaplnil Slovanský ostrov
1-6-2016

Den dětí zaplnil Slovanský ostrov

Tak to Žofín dlouho nezažil! Přesně v devět hodin ráno vběhly na Slovanský ostrov stovky malých capartů v reflexních vestičkách a s baťůžky, ke kterým se postupně přidali i větší školáci, aby si společně užili svůj krásný den – Den dětí, jehož oslavy pro ně připravila Městská část Praha 1. A aby si také připomněli „narozky“ nejvýznamnějšího českého panovníka Karla IV.
Hurá na Petřín!
24-5-2016

Hurá na Petřín!

MČ Praha 1 a radní pro školství Eva Špačková Vás zve v neděli 11. 6. 2016 od 14.00 - 19.00 hod na odpoledne plné soutěží a her.
Pozvánka na tradiční Dětský den na Žofíně 1. června
23-5-2016

Pozvánka na tradiční Dětský den na Žofíně 1. června

Městská část Praha 1 pod záštitou radní pro školství Evy Špačkové, zve všechny děti z Prahy 1 na tradiční Den dětí na Žofíně.
Školáci ze ZŠ Brána jazyků hostí svoje francouzské přátele
17-5-2016

Školáci ze ZŠ Brána jazyků hostí svoje francouzské přátele

Týden v českých rodinách tráví žáci z Collège Claude Debussy ze Saint Germain-en-Laye nedaleko Paříže, kteří přijeli na pozvání partnerské Základní školy Brána jazyků na návštěvu Prahy 1. V úterý zavítali na Staroměstskou radnici, kde byli nejen slavnostně přijati, ale navíc si prohlédli i důstojné a krásné radniční prostory.
Informace o prázdninovém provozu MŠ MČ Praha 1
16-5-2016

Informace o prázdninovém provozu MŠ MČ Praha 1

Po dohodě s ředitelkami MŠ byl stanoven prázdninový provoz
Doba Karla IV. očima dětí Prahy 1
3-5-2016

Doba Karla IV. očima dětí Prahy 1

Galerie 1 nabízí v těchto dnech krásnou výstavu, v níž hlavní role hrají děti, mladí lidé a Karel IV. Výstavu výtvarných prací i výsledků projektového pátrání žáků a studentů z mateřských, základních a středních škol v Praze 1, která se koná při příležitosti 700. výročí narození Karla IV. a kterou je v Galerii 1 ve Štěpánské 47 možné zhlédnout do 14. května. Tak si pospěšte.
Výstava "Doba Karla IV. očima dětí Prahy 1"
25-4-2016

Výstava "Doba Karla IV. očima dětí Prahy 1"

Městská část Praha 1 si vás dovoluje pozvat na výstavu výtvarných děl dětí z mateřských, základních i středních škol na Praze 1 „Doba Karla IV. očima dětí Prahy 1“.
Konkurzní řízení na obsazení vedoucího pracovního místa
15-4-2016

Konkurzní řízení na obsazení vedoucího pracovního místa

Rada městské části Praha 1 vyhlašuje konkurzní řízení na obsazení vedoucího pracovního místa ředitele/ky příspěvkové organizace Škola v přírodě a školní jídelna Čestice.

Čeští školáci hostí francouzské přátele
15-4-2016

Čeští školáci hostí francouzské přátele

Slavnostního uvítání se ve středu dostalo studentům a žákům z jihofrancouzského města Nîmes a jejich českým přátelům ze ZŠ Brána jazyků, kteří se o ně během jejich výměnného pobytu v Praze starají. A jak jsme se dozvěděli, tak vzorně. České i francouzské školáky přivítala na Staroměstské radnici radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.
Mít otevřeno – a nejen dnes
10-4-2016

Mít otevřeno – a nejen dnes

Divadlo ABC nabídlo v neděli odpoledne jedinečný zážitek – veřejné komponované vystoupení Studia Oáza s názvem „Dnes otevřeno“. Studio Oáza je kulturním centrem pro lidi s mentálním postižením, které dlouhodobě podporuje kromě jiných i Městská část Praha 1.
Mateřské školy přivítaly nové předškoláky
7-4-2016

Mateřské školy přivítaly nové předškoláky

Šestý a sedmý dubnový den byly v kalendářích mnoha rodin už dlouho dopředu pečlivě zakroužkované. A aby také ne, když se v sedmi mateřských školách zřizovaných Městskou částí Praha 1 konaly zápisy a v ulicích bylo během celého odpoledne možné potkávat maminky či celé rodiny se svátečně oblečenými dětmi, spěchající do některé z našich krásných mateřinek.
Zápisy dětí do mateřských škol MČ Praha 1 – školní rok 2018/2019
23-3-2018

Zápisy dětí do mateřských škol MČ Praha 1 – školní rok 2018/2019

Začátkem května probíhají zápisy do mateřských škol MČ Praha 1. Veškeré upřesňující informace k zápisům naleznete na webových stránkách jednotlivých škol.
Sousedé z Kozího plácku oslavili příchod jara
31-3-2016

Sousedé z Kozího plácku oslavili příchod jara

Příchod jara se rozhodli oslavit obyvatelé z okolí Kozího náměstí v úterý 22. března, tedy dva dny po příchodu astronomického jara. Uskutečnilo se zde první sousedsko-přátelské setkání, které uspořádali místní obyvatelé za podpory MČ Prahy 1.
V MŠ Opletalova se diskutovalo na téma inkluze
31-3-2016

V MŠ Opletalova se diskutovalo na téma inkluze

V integrované mateřské škole v Opletalově ulici se sešly radní pro školství Městské části Praha 1 Eva Špačková (ODS) a poslankyně Poslanecké sněmovny ČR Mgr. Nina Nováková (TOP 09), která se dlouhodobě zabývá školstvím a jeho palčivými otázkami – inkluzí a šikanou ve školách. Hostitelkou byla ředitelka školky Jitka Enderst Moravcová, která návštěvu nejprve provedla po školce, kde paní poslankyně předala dětem dárky a podrobně se seznámila s provozem MŠ.
Ukázková hodina pro ředitelky a učitelky mateřských škol Prahy 1
29-3-2016

Ukázková hodina pro ředitelky a učitelky mateřských škol Prahy 1

Ve středu 16. března se odehrálo něco nezvyklého ve třídě 1. B v ZŠ Brána jazyků v budově ve Vojtěšské ulici. Na pozvání radní pro školství Evy Špačkové se sešly zájemkyně z našich mateřských škol, aby se podívaly, jak se učí matematika metodou prof. Hejného v prvním ročníku.
Městská část Praha 1 ocenila nejlepší pracovníky škol
22-3-2016

Městská část Praha 1 ocenila nejlepší pracovníky škol

Nejlepší pedagogické a nepedagogické pracovníky z mateřských a základních škol Prahy 1 čekalo v úterý v Kaiserštejnském paláci slavnostní ocenění. Na návrh vedení jednotlivých škol jim je předali představitelé Městské části Praha 1. Do Síně slávy byla in memoriam uvedena paní učitelka Miluše Musilová.
Žáci z Ebernu obdivovali krásy Prahy 1
18-3-2016

Žáci z Ebernu obdivovali krásy Prahy 1

V rámci výměnných jazykových pobytů ZŠ Brána jazyků navštívili v týdnu od 13. do 18. března Prahu 1 žáci z gymnázia v německém Ebernu. Za městskou část oficiálně přivítala žáky i pedagogy radní pro oblast školství Eva Špačková.
D-DUR (Den dětí, učitelů a rodičů)
11-3-2016

D-DUR (Den dětí, učitelů a rodičů)

Městská část Praha 1 vás zve na zábavně vzdělávací akci pro děti, rodiče a učitele s názvem D-DUR s podtitulem Dva roky prázdnin.
Školy využívají jarní prázdniny k opravám
4-3-2016

Školy využívají jarní prázdniny k opravám

Ani během jarních prázdnin nezejí naše školní budovy prázdnotou. Školy využívají volna k opravám a novým investicím, jak se ostatně na vlastní oči přesvědčila také radní pro školství Eva Špačková (ODS). Ta během své návštěvy v ZŠ Brána jazyků za doprovodu ředitele školy Mgr. Petra Tlustého osobně zkontrolovala všechny realizované opravy. A na jaké změny se mohou žáci po prázdninách těšit?
Pozvánka na Hasičský bál
3-3-2016

Pozvánka na Hasičský bál

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 si vás dovoluje pozvat na Hasičský bál v Malostranské besedě, který se bude konat 19. března 2016 od 19:00 hodin.
Dětské prázdninové radovánky
3-3-2016

Dětské prázdninové radovánky

Jarní prázdniny jsou v plném proudu a většina školních dětí je tráví se svými rodiči na horách. Pro ty nejmenší, které musely zůstat o prázdninách v Praze, připravila nadace Pražské děti ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 již tradičně zábavnou akci s názvem „Dětské prázdninové radovánky“. Zúčastnily se jí děti z mateřských škol Masná, Revoluční a Národní.
Bezplatné setkávání rodičů s psychology
1-3-2016

Bezplatné setkávání rodičů s psychology

Novoměstská radnice připravila bezplatný pravidelný program pro rodiny s dětmi Setkávání rodičů s psycholožkou. Na společném setkání se maminky a tatínkové budou moci volně ptát zkušených psycholožek na své trable ve výchově dětí.
Malostranská beseda nabídne dětem multimediální projekt Trnkova Zahrada 2
1-3-2016

Malostranská beseda nabídne dětem multimediální projekt Trnkova Zahrada 2

V Galerii Malostranská beseda na Malostranském náměstí byl zahájen multimediální projekt Trnkova Zahrada 2, jehož autory jsou výtvarníci Jan a Matyáš Trnkovi. Jeho cílem je oživit jednu z nejznámějších dětských knih Jiřího Trnky a zároveň přinést dětem alternativní možnost rozvíjení jejich fantazie a formování vkusu zábavnou formou.
Praha 1 učí děti sportovat
23-2-2016

Praha 1 učí děti sportovat

Více než tři tisícovky dětí z mateřských a základních škol Prahy 1 se zapojily do projektu „Praha 1 naučí děti plavat, bruslit a sportovat“, který za vydatné dotační podpory Městské části Praha 1 zorganizovaly Nadace Pražské děti a Beachclub Strahov. Projekt dětem nabídl tzv. pískování, bruslení a plavání. Jeho zatím poslední ročník, který odstartoval v loňském lednu, vyvrcholil toto úterý na ledové ploše sportovního areálu „Na Františku“.
Základní školy v Praze 1 přijmou 396 prvňáčků
23-2-2016

Základní školy v Praze 1 přijmou 396 prvňáčků

V polovině ledna začaly v České republice zápisy do prvních tříd základních škol a nejinak tomu bylo i v Praze 1. Stejně jako uplynulé roky, i tento rok dlouhé zástupy budoucích prvňáčků s rodiči potvrdily, že o základní školy na území Městské části Praha 1 je veliký zájem.
Radnice zrekonstruuje další sportoviště
18-2-2016

Radnice zrekonstruuje další sportoviště

Sportovní areál v Masné ulici pořádně prokoukne. Oblíbené sportoviště, které má díky velkému zájmu všech generací, od mateřských škol po sportující seniory, neustále nabitý „rozvrh“, už po letech věrné služby potřebuje nutné opravy a vylepšení. A pomůže mu k tomu „někdo“, od koho jsme zvyklí čekat spíše problémy, a ne skutečnou pomoc – a to hazard…
Praha 1 má nové hokejisty i krasobruslaře
19-2-2016

Praha 1 má nové hokejisty i krasobruslaře

Úctyhodných čtyřiapadesát diplomů podepsali radní Prahy 1 Eva Špačková a legendární hokejista a vítěz naganské olympiády Josef Beránek. A přestože jim to dalo zabrat, určitě nelitovali, protože účastníci bezplatného hokejového kurzu, uspořádaného za podpory radnice spolkem Sport4active, si diplom spolu s dárkem od radnice určitě zasloužili.
Děti, přijďte si během jarních prázdnin zabruslit!
17-2-2016

Děti, přijďte si během jarních prázdnin zabruslit!

Všechny děti i rodiče z první městské části mohou v období jarních prázdnin, které tento rok připadají na termín 29. 2. - 4. 3. 2016, využít ledovou plochu veřejného sportoviště "Na Františku" a přijít si zabruslit.
Také školy na území Prahy 1 oslaví sedmisté výročí narození Karla IV.
1-2-2016

Také školy na území Prahy 1 oslaví sedmisté výročí narození Karla IV.

Celá Česká republika bude v tomto roce žít událostmi okolo oslav sedmistého výročí narození Karla IV.  Ani Praha 1 nezůstane pozadu, vždyť kde jinde než právě na území Prahy 1 je cítit přítomnost Otce vlasti téměř na každém kroku.
Curieovku čeká velká změna
20-1-2016

Curieovku čeká velká změna

Sedm nových světlých učeben, tři kabinety pro vyučující a moderní sociální zařízení – to vše by mělo do konce tohoto roku vzniknout na tisícovce čtverečních metrů půdního prostoru v budově ZŠ nám. Curieových. Než k tomu ale dojde, stojí před všemi – radnicí, základní školou a stavebními odborníky – velký kus náročné práce.
Zápisy do základních škol odstartovaly
18-1-2016

Zápisy do základních škol odstartovaly

Indiáni a indiánská stezka čekali na budoucí prvňáčky ve Vojtěšské ulici, kde sídlí jedna z budov ZŠ Brána jazyků s rozšířenou výukou matematiky. Zápis tam totiž už dlouhá léta není nějakou „úředničinou“. Každoročně se o to starají děti z pátých tříd, pro které je tak, stejně jako pro příchozí děti, zápis velkým zážitkem, na který se dlouho připravují. Na zápisy se ale pečlivě připravují ve všech školách zřizovaných Prahou 1.
Galerie na schodech představuje novoroční přání dětí z Prahy 1
12-1-2016

Galerie na schodech představuje novoroční přání dětí z Prahy 1

Tiskové a komunikační centrum radnice ve Vodičkově ulici zažilo v úterý nával jako už dlouho ne. Konaly se tam totiž vernisáž výstavy vítězných dětských výtvarných prací a ocenění jejich autorů zároveň. Ti se zapojili do soutěže vyhlášené Městskou částí Praha 1 a jejich úkolem bylo nakreslit novoroční přání PF. Oceněná díla a zhruba šedesátku dalších je nyní možné zhlédnout v zadní části vestibulu radnice, kde vznikla netradiční „Galerie na schodech“.
Také Kozí plácek přivítal adventní zpívání
16-12-2015

Také Kozí plácek přivítal adventní zpívání

Vkusně ozdobený smrček sice už nějaký čas zdobí Kozí plácek, ale to pravé krásné adventní zpívání tomuto půvabnému místu dosud chybělo. Ale jen do středy 16. prosince, kdy se i tady – v režii Městské části Praha 1 – rozezněly vánoční melodie. A ne ledajaké…
Adventní zpívání zaplnilo Petrské náměstí
9-12-2015

Adventní zpívání zaplnilo Petrské náměstí

Stejně jako Petrské náměstí a celá čtvrť v posledních letech pomalu, ale jistě prokoukávají, tak se i zdejší sousedská setkání mohou pochlubit stále vřelejším přijetím a vzrůstající návštěvností. Mohou za to bezpochyby jak pozornost radnice, tak i činorodost a zápal členů Spolku přátel Petrské čtvrti. A potvrdilo to i středeční adventní zpívání na Petrském náměstí.
Na Františku se bruslí! Hurá tam!
4-12-2015

Na Františku se bruslí! Hurá tam!

Ke správné zimě patří sníh, mrazivé teploty a samozřejmě i led. Sníh zatím v Praze 1 nemáme (on tu stejně nikdy dlouho nevydrží), s teplotami to je prozatím dost rozpačité, ale led, opravdový LED už máme!!! A to na hřišti na Františku, kde se už naplno rozjela bruslařská sezona.
Do Karmelitské se Mikuláš rád vrací
4-12-2015

Do Karmelitské se Mikuláš rád vrací

Tak jako každý rok i letos se Mikuláš rozhodl, že navštíví děti z Malostranské ZŠ v Karmelitské ulici. A nikdo se mu nemůže divit: tak krásnou budovu – a krásně vyzdobenou – už je vidět většinou jen v pohádkových knížkách, paní učitelky jsou prima a děti, které do ní chodí, jsou velmi šikovné a vždy Mikuláše, anděla a čerta mile uvítají.
Staroměstské náměstí přivítalo děti i Mikuláše
4-12-2015

Staroměstské náměstí přivítalo děti i Mikuláše

Městská část Praha 1 a Nadace Pražské děti pozvaly děti z mateřských a základních škol, ze školních družin i z domovů na mikulášský den plný zábavy, soutěží, písniček, radosti a hlavně mikulášské nadílky. A bylo plno. Plno bylo také skvělé zábavy.
Besedy o zdravém stravování dětí vyvrcholily na ZŠ nám. Curieových
2-12-2015

Besedy o zdravém stravování dětí vyvrcholily na ZŠ nám. Curieových

Přední český dietolog Petr Havlíček absolvoval v uplynulých týdnech sérii besed v jídelnách základních škol Prahy 1, jejichž tématy byly stravování a životní styl našich dětí. Setkání určená rodičům dětí z mateřských a základních škol i široké veřejnosti iniciovala radní pro školství Prahy 1 Eva Špačková.
Sousedé z Vojtěšské čtvrti se sešli na adventním zpívání
2-12-2015

Sousedé z Vojtěšské čtvrti se sešli na adventním zpívání

Advent už zavítal i do Vojtěšské čtvrti, kde se na náměstí mezi Vojtěšskou a Pštrossovou ulicí sešli ve středu v podvečer zdejší obyvatelé, aby za doprovodu vánočních písní a divadla pro děti přivítali advent. Adventní zpívání z cyklu Sousedských setkání pro ně připravila Městská část Praha 1.
Radnice pozvala pedagogy na komedii „Úča musí pryč!“
1-12-2015

Radnice pozvala pedagogy na komedii „Úča musí pryč!“

Více než čtyři stovky pedagogických i nepedagogických pracovníků základních a mateřských škol dorazily v úterý večer do Divadla Palace, kam je na tradiční předvánoční divadelní představení pozvala Městská část Praha 1. I letos byl výběr předváděného „kusu“ předmětem pečlivých úvah. A výsledek? Komedie Lutze Hübnera „Úča musí pryč!“
Svatý Mikuláš patron školních dítek - pátek 4. 12. 2015 od 10:00 do 17:00 v parku za Staroměstskou radnicí
1-12-2015

Svatý Mikuláš patron školních dítek - pátek 4. 12. 2015 od 10:00 do 17:00 v parku za Staroměstskou radnicí

Milé děti, Městská Část Praha 1 a Nadace Pražské děti vás zvou na mikulášský den plný zábavy, soutěží a také bohaté nadílky.  Pimprlové divadlo „Pohádka z krabice" - Vánoční zpěvohraní a vyhlášení nejhezčího andílka a nejroztomilejšího Čertíka - Dětská rocková kapela ZŠ Vodičkova Masakrózní hustec - DJ, zábavné soutěže, mikulášská nadílka a focení s Mikulášem a jeho pomocníky - Taneční vystoupení - Mikulášské electric boogie a další. Těšíme se na vás!
Francie ocenila paní učitelku Markétu Šafránkovou
26-11-2015

Francie ocenila paní učitelku Markétu Šafránkovou

Řád akademických palem obdržela od Francouzské republiky dlouholetá učitelka francouzštiny v ZŠ Brána jazyků Markéta Šafránková. Jedno z nejstarších francouzských vyznamenání pro civilní osoby je udělováno za zásluhy ve vzdělání, vědě a kultuře. Řád byl založen císařem Napoleonem roku 1808.
Pojďme změnit stravovací návyky dětí
4-11-2015

Pojďme změnit stravovací návyky dětí

Městská část Praha 1 zahájila sérii besed, jejichž tématem jsou stravování a životní styl našich dětí a hlavně pak způsoby, jak je upravit tak, abychom je mohly označit za ZDRAVÉ. Setkání jsou určena rodičům dětí z mateřských a základních škol i dalším zájemcům z řad široké veřejnosti a vedou je radní Prahy 1 Eva Špačková a přední český dietolog Petr Havlíček.
I italština prochází žaludkem
3-11-2015

I italština prochází žaludkem

Už třetí měsíc úspěšně funguje nový česko-italský vzdělávací program ZŠ Jiřího Gutha-Jarkovského, který je zatím vyučován v prvním a šestém ročníku. Děti zvládají italštinu jak prostřednictvím klasické jazykové výuky, tak česko-italskou výukou předmětů jako například zeměpis, občanská výchova či dějepis. A protože nejen láska, ale i italština procházejí žaludkem, vypravily se děti do italské pekárny a restaurace.
ZUŠ Biskupská oslavuje v Galerii 1 sedmdesáté narozeniny
27-10-2015

ZUŠ Biskupská oslavuje v Galerii 1 sedmdesáté narozeniny

O její historii i současnosti a hlavně o šikovnosti těch, kterým se věnuje. O tom všem je výstava v Galerii 1, kterou se představuje Základní umělecká škola Biskupská, jež letos oslavuje sedmdesáté narozeniny. Velmi pěknou expozici je možné zhlédnout ve Štěpánské 47 do 6. listopadu, a to od úterý do pátku, vždy od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin, a v sobotu od 10 do 14 hodin. Vstup je tradičně zdarma.
Děti z Vojtěšské vyrazily do Afriky
19-10-2015

Děti z Vojtěšské vyrazily do Afriky

Prvňáčci ze Základní školy Brána jazyků ve Vojtěšské ulici, přesněji děti z 1. B, se 19. října vydali do Afriky. A aby na to nebyli sami, mohli si s sebou vzít svoje maminky a tatínky. Ano, správně tušíte, že ten výlet, navíc jednodenní, nebyl skutečný, ale pomyslný, avšak i tak stál opravdu za to. To nám věřte.
Slavnosti Petřínské pálenky 2015
4-10-2015

Slavnosti Petřínské pálenky 2015

Láska prochází žaludkem, říká se. Na Petříně to je ale díky Karlu Hynku Máchovi (a nejen jemu) přeci jen trochu komplikovanější. A aby to bylo ještě složitější, jednou do roka si tam zamilovaní mohou své city stvrdit čerstvým jablečným moštem a hlavně pak pálenkou – Petřínskou pálenkou, již tam občanstvo Prahy 1 každoročně vespolek oslavuje.
Školáci i předškoláci z Prahy 1 vyrazili zdarma na Večerníčkovu výstavu
23-9-2015

Školáci i předškoláci z Prahy 1 vyrazili zdarma na Večerníčkovu výstavu

AKTUALIZOVÁNO! Nová fotogalerie ke stažení! Večerníček slaví 50. narozeniny – a to s velkou parádou! A protože se mu „narozky“ vydařily a dětem i dospělým se výstava, která se při té příležitosti koná, líbí, můžete ji navštívit až do 27. září, protože byla pro velký zájem prodloužena. A děti z mateřských a základních škol Prahy 1 navíc od své radnice dostaly bezva dárek – bezplatný vstup do Musea Kampa i do Valdštejnské jízdárny, kde narozeninová expozice probíhá.
Spolky z Prahy 1 odvádějí velký kus práce
16-9-2015

Spolky z Prahy 1 odvádějí velký kus práce

Ovocný trh jako by se ve středu vrátil ke svému původnímu účelu, kterému sloužil od třináctého do počátku dvacátého století. Jen ovoce vystřídala nabídka volnočasových, vzdělávacích a jiných obecně prospěšných aktivit, služeb a akcí a místo trhovkyň v širokých sukních a s mocnými hlasy ozdobili náměstí za Stavovským divadlem pěkné stánky a v nich sympatické ženy a muži.
I v centru metropole se dá běhat – bezpečně a s nadšením
3-9-2015

I v centru metropole se dá běhat – bezpečně a s nadšením

Tolik napětí, fandění, nadšení a sportovního nasazení park na Kampě dlouho nezažil. Městská část Praha 1 tam totiž ve spolupráci s Městskou policií, společností Prague Triathlon a organizacemi Sport4active a Prevence dětem uspořádala zábavné, sportovní a hlavně poučné odpoledne s názvem „Běžíme do školy – bezpečně a s pravidly“.
Nový vzdělávací program otevírá dětem možnost studia v zahraničí
1-9-2015

Nový vzdělávací program otevírá dětem možnost studia v zahraničí

Základní škola Jiřího Gutha-Jarkovského, zřizovaná Městskou částí Praha 1, otevřela od nového školního roku unikátní česko-italský vzdělávací program. Výuka probíhá v jedné první a v jedné šesté třídě. Ředitelkou základní školy a zároveň osmiletého gymnázia je PhDr. Jitka Kendíková.
Výstava prací dětí mateřských a základních škol v rámci projektu hlavního města Prahy
11-8-2015

Výstava prací dětí mateřských a základních škol v rámci projektu hlavního města Prahy

Vážení pedagogové, milé děti, děkujeme vám všem za aktivní účast ve výtvarné soutěži „Namaluj obrázek hasiče, policisty a záchranáře“, která byla vyhlášena v rámci projektu Bezpečnostní průprava dětí předškolního věku pod záštitou Mgr. Evy Špačkové radní MČ Praha 1 pro oblast školství a občanské společnosti. Dovolte nám, abychom se s vámi podělili o výstavu, kterou naleznete v průchodu budovy Městské části Praha 1, kde si budete moci prohlédnout všechny soutěžní obrázky.
Také děti z Prahy 1 vyrazily na letní tábory
16-7-2015

Také děti z Prahy 1 vyrazily na letní tábory

Oddíly Českého svazu ochránců přírody Origanon a Lacerta a skautský oddíl neslyšících dětí Potkani strávily v červenci krásné dny na letních táborech. Zatímco Potkani byli u Slověnic, členové oddílu Origanon tábořili u Nové Cerekve a děti z Lacerty prožívaly řadu dobrodružství nedaleko Chotětic. Všechny tři tábory se uskutečnily i díky finanční podpoře Městské části Praha 1.
Děti z Řásnovky vyhrály výtvarnou soutěž
23-6-2015

Děti z Řásnovky vyhrály výtvarnou soutěž

Celkem 46 pražských i mimopražských mateřských škol se s 211 obrázky zúčastnilo soutěže „Namaluj obrázek hasiče, policistu a záchranáře“. Tu vyhlásil v rámci projektu „Bezpečnostní průprava dětí předškolního věku“ spolek Prevence dětem a první cena putuje do Mateřské školy Řásnovka z Prahy 1. Gratulujeme!
I děti z MŠ Masná pomohly Švédům ke zlatu
30-6-2015

I děti z MŠ Masná pomohly Švédům ke zlatu

Mistrovství Evropy ve fotbale do 21 let, pořádané v České republice, vyvrcholilo poslední červnový den finálovým zápasem v pražském Edenu. Švédové, tým, který byl před šampionátem obecně považován za outsidera, dotáhli svoji spanilou jízdu do konce a domů si odvezli historicky první zlato, když ve finále porazili favority z Portugalska. Palce jim – a nejen při tomto zápase – drželi děti a pracovníci z Mateřské školy Masná.
První vysvědčení a hurá na prázdniny
26-6-2015

První vysvědčení a hurá na prázdniny

Osmdesáti sedmi prvňáčky ve třech prvních třídách se v právě skončeném školním roce mohla pochlubit ZŠ náměstí Curieových. V pátek si tito žáci přišli pro svá první vysvědčení. Děti z první zelené, tedy 1. Z, ho navíc dostaly na dvoře školy z rukou paní třídní učitelky, paní ředitelky a také radní pro školství Prahy 1 Evy Špačkové.
ZŠ Vodičkova uspořádala úspěšný projektový den o Evropě
25-6-2015

ZŠ Vodičkova uspořádala úspěšný projektový den o Evropě

Přes řadu starostí a problémů, o kterých zejména v poslední době slyšíme ze všech stran, je Evropa krásný kontinent, který naší zemi i každému z nás dává nemálo příležitostí, zejména pak našim dětem. A na ty se zaměřil speciální workshopový den s názvem „Evropa hrou“, uspořádaný po celý čtvrtek ZŠ Vodičkova ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce, příspěvkovou organizací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Maturanti z „Truhly“ dostali maturitní vysvědčení
3-6-2015

Maturanti z „Truhly“ dostali maturitní vysvědčení

Padesáti sedmi úspěšnými maturanty se letos může pochlubit Gymnázium Jiřího Gutha-Jarkovského se sídlem v Truhlářské ulici. A studenti oktávy A a oktávy B se ve středu i se svými nejbližšími sešli na Staroměstské radnici, aby při slavnostním ceremoniálu převzali svá vytoužená a hlavně vydřená maturitní vysvědčení.
Výstava o životním prostředí - Globální oteplování a jeho důsledky
4-6-2015

Výstava o životním prostředí - Globální oteplování a jeho důsledky

MČ Praha 1 a Francouzský institut v Praze si Vás dovolují pozvat na výstavu o životním prostředí - Globální oteplování a jeho důsledky, v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1. Výstava potrvá od 3. do 20. června 2015.
Kouzelný dětský den: Děti z Prahy 1 oslavily svůj svátek
27-5-2015

Kouzelný dětský den: Děti z Prahy 1 oslavily svůj svátek

Takový nápor dětí z mateřských i základních škol Prahy 1 Slovanský ostrov dlouho nezažil. Den dětí je ale třeba pořádně oslavit, a když ho uspořádala radnice a ještě pod názvem Kouzelný Den dětí, nebylo divu, že se zástupy těch nejmenších, oblečených do slušivých svítících vest, hrnuly k Žofínu už od samotného rána.
FOTBALOVÉ A BASKETBALOVÉ TRÉNINKY
13-5-2015

FOTBALOVÉ A BASKETBALOVÉ TRÉNINKY

MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 1 Vás zve na "FOTBALOVÉ A BASKETBALOVÉ TRÉNINKY" pod vedením kvalifikovaných trenérů. Těšíme se na vás již tento pátek 15. května 2015 od 14:00 do 15:00 na hřišti Na Františku a pak i každý další pátek až do konce školního roku. TRÉNINKY JSOU PRO DĚTI Z PRVNÍ MĚSTSKÉ ČÁSTI ZCELA ZDARMA!
Kouzelný DEN DĚTÍ na Žofíně
11-5-2015

Kouzelný DEN DĚTÍ na Žofíně

MČ PRAHA 1,  POD ZÁŠTITOU RADNÍ PRO ŠKOLSTVÍ EVY ŠPAČKOVÉ, VÁS ZVE NA ve středu 27.5.2015 KOUZELNÝ DEN DĚTÍ NA ŽOFÍNĚ 9:00 - 16:00 PRO DĚTI VČETNĚ DOPROVODU VSTUP ZDARMA!
Dětské sportovní hry 2015
29-4-2015

Dětské sportovní hry 2015

Dětské sportovní hry 1.6. – 3.6.2015, KDY: 1. – 3.6.2015  KDE: hřiště Na Františku. Na hřišti Na Františku se budou konat opět třídenní Dětské sportovní hry, které důkladně prověří obratnost i bojovnost malých sportovců, ale i hlasivky těch, kteří jim budou fandit, jako tomu bylo v loňských letech. Těšit se můžete na kvalitní sportovní úroveň, nasazení i sportovní atmosféru a hlavně na zábavu. Přijďte se podívat – všichni jste srdečně zváni!
Partnerství s Nîmes obohacuje hlavně děti a mladé lidi
27-4-2015

Partnerství s Nîmes obohacuje hlavně děti a mladé lidi

Spolupráce Prahy 1 a Nîmes je na velmi dobré úrovni. Shodli se na tom představitelé obou měst na schůzce, která se uskutečnila v Praze a která měla za cíl – kromě vyhodnocení projektů uskutečněných v uplynulém období – diskusi o plánech dalších společných aktivit. Jednání se za naši městskou část zúčastnili starosta Oldřich Lomecký a radní Eva Špačková. Z Francie pak mimo jiné přijely místostarostka Nîmes Valérie Rouverandová a ředitelka‎ Lycea Alphonse Daudeta Janine Barbéová.
KC Kampa připravilo jarmark a bleší trh
25-4-2015

KC Kampa připravilo jarmark a bleší trh

Jarmark, bleší trh, ale taky divadlo pro děti a výtvarnou dílnu zorganizovalo v sobotu odpoledne Komunitní centrum Kampa. Jarmark, nabízející ručně vytvořené výrobky, se konal přímo v komunitním centru, bleší trh pak v salle terreně, donedávna známé hlavně jako „Plynárenský domeček“. Ten zrekonstruovala naše radnice a poté ho nabídla KC Kampa k realizaci programů pro občany.
Mladí fotografové skvěle reprezentovali Prahu 1
25-4-2015

Mladí fotografové skvěle reprezentovali Prahu 1

Desátý ročník otevřené umělecké přehlídky „To je hlína“ vyvrcholil v sobotu v klubu Rock Café koncertem Wabiho Daňka a závěrečným předáváním ocenění. A Praha 1 slavila zásluhou dětí z fotografického kroužku Michaely Antůškové velký úspěch.
Pejskařské sousedské setkání pobavilo Kampu
25-4-2015

Pejskařské sousedské setkání pobavilo Kampu

Pokud jste měli v sobotu při procházce na Kampě pocit, že když chcete svému okolí něco sdělit, tak musíte pořádně zaštěkat, nemýlili jste se. Sobotní odpoledne totiž v tamějším parku patřilo všem majitelům čtyř neposedných nožek, kratších či delších vrtichvostů a pěkně zvučných psích hlasivek. Nutno rovněž dodat, že k tomu potřebovali i notnou dávku šikovnosti a nějakého toho ochotného páníčka. A 8. Pejskařské sousedské setkání mohlo začít.
Včelaři pozvali sousedy na Třešňový den
25-4-2015

Včelaři pozvali sousedy na Třešňový den

Loretánská zahrada přivítala v sobotu už čtvrtý Třešňový den; akci určenou dětem i dospělým, sousedům z Hradčan, Malé Strany i druhého břehu, kterou uspořádal spolek Hradčanské včely. Ten chce přispět ke zpestření zdejšího občanského života i k propagaci včelaření a sám už pět let aktivně udržuje tradici chovu včel na území naší městské části.
Šikovné děti byly oceněny za úspěchy v soutěžích MŠMT
15-4-2015

Šikovné děti byly oceněny za úspěchy v soutěžích MŠMT

Desítky dětí základních škol a víceletých gymnázií na území Městské části Praha 1 se zapojily do odborných olympiád a soutěží Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které pro ně ve spolupráci s Prahou 1 uspořádal Dům dětí a mládeže Praha 2. Soutěže probíhaly v deseti oborech – v českém jazyce, dějepisu, němčině, angličtině, matematice, zeměpisu, recitaci, chemii, programování a elektronice. Nejúspěšnější soutěžící obdrželi na středečním ceremoniálu ceny.
Francouzské děti jsou na návštěvě Prahy 1
7-4-2015

Francouzské děti jsou na návštěvě Prahy 1

Základní škola Brána jazyků zažívá v těchto týdnech čilý „cizinecký“ ruch a jedna návštěva zahraničních kamarádů z partnerské školy střídá druhou. Celý povelikonoční týden tak v Praze tráví žáci Collège Claude Debussy ze Saint-Germain-en-Laye u Paříže.
Velikonoce na Uhelném trhu porazily vítr i zimu
1-4-2015

Velikonoce na Uhelném trhu porazily vítr i zimu

Tak zaplněný Uhelný trh dlouho nebyl. Stánky, pódium, lavice před ním – to vše bylo v obležení. A hlavně malými nadšeně se bavícími dětmi, kterých se během dne vystřídaly na malém prostranství stovky. Městská část Praha 1 tam totiž uspořádala „Velikonoce na Uhelném trhu aneb Děti dětem“, akci určenou dětem z mateřských i základních škol, jejíž výtěžek přispěje k uhrazení pobytu dětí našich krajanů z ukrajinského Čechohradu u nás.
Praha 1 ocenila své nejlepší pedagogy
26-3-2015

Praha 1 ocenila své nejlepší pedagogy

Den učitelů je každoroční příležitostí vyzdvihnout důležitou úlohu učitelské profese. Tuto tradici ctí také Městská část Praha 1, která i letos předala významná ocenění výjimečným pedagogům. Slavnostní setkání při příležitosti Dne učitelů se konalo v Zrcadlové kapli Klementina.
Návštěva studentů z jihofrancouzského města Nîmes
27-3-2015

Návštěva studentů z jihofrancouzského města Nîmes

Studenti z jihofrancouzského města Nîmes jsou u nás v těchto dnech na výměnném pobytu. Doma navštěvují Collège Jean Rostand a v Praze je hostí žáci ZŠ Brána jazyků. V pátek je na Staroměstské radnici přivítala radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.
Studenti z Ebernu jsou na návštěvě Prahy 1
24-3-2015

Studenti z Ebernu jsou na návštěvě Prahy 1

Z krásného bavorského města Ebernu dorazilo do krásné Prahy 1 čtyřiadvacet studentů na návštěvu přátel ze ZŠ Brána jazyků. Součástí jejich týdenního programu byla i návštěva a prohlídka starobylé Staroměstské radnice, kde je přivítala i radní pro školství první pražské městské části Eva Špačková.
Dětský maškarní bál v Malostranské besedě
22-3-2015

Dětský maškarní bál v Malostranské besedě

Princezny, tygr, opice, kocour v botách, loupežník, spiderman, broučci, kuchtíci, víla, nevěsta se ženichem, kostlivec a další masky – ti všichni dorazili v neděli odpoledne na Maškarní bál v Malostranské besedě, který tam pro ně uspořádala Městská část Praha 1.
Jaro má řadu podob. Díky Bráně jazyků i uhelnou…
19-3-2015

Jaro má řadu podob. Díky Bráně jazyků i uhelnou…

Děti ze ZŠ Brána jazyků mají talentu na rozdávání a kromě studijních dovedností, nezbytných pro zvládnutí této náročné školy, se mnohé z nich mohou pochlubit i uměleckým nadáním. Přesvědčily o tom i během druhé ročníku umělecké přehlídky s originálním názvem Uhelné jaro, kterou učitelé a žáci zorganizovali v důstojném prostředí koncertního sálu Pražské konzervatoře.
Předškolní děti z Prahy 1 by už chtěly jaro
5-3-2015

Předškolní děti z Prahy 1 by už chtěly jaro

Jelikož se jarní sluneční paprsky zatím derou na svět jen velmi pomalu, bylo třeba jim trošku pomoci. Nadace Pražské děti proto přichystala pro všechny děti z mateřských školek z Prahy 1 týden jarních divadelních pohádek.
Dětský maškarní bál v Malostranské besedě
5-3-2015

Dětský maškarní bál v Malostranské besedě

MČ Praha 1 si vás dovoluje pozvat na Dětský maškarní bál v Malostranské besedě v neděli 22.března 2015 od 15:00 hod. Co vás čeká: Maximum Turbulenc, Český animační tým, Princezna, Ježibaba, Kouzelník, soutěže, dětská diskotéka, malování na obličej.
Malostranský happening
5-3-2015

Malostranský happening

Josefa, tedy přesněji: Malostranskou ZŠ a Malostranské gymnázium v Josefské ulici, ovládli ve čtvrtek kumštýři z řad žáků druhého stupně základky a studentů prim až septim gymnázia. Zdejší mladí lidé totiž ve vlastní režii zorganizovali tradiční happening, jehož součástí byly scénky a krátká divadelní představení, v nichž se mělo objevit téma minulosti školy.
Mateřské školy se otevřely novým dětem
4-3-2015

Mateřské školy se otevřely novým dětem

Více než 220 nových dětí by měly přijmout během probíhajících zápisů mateřské školy Městské části Praha 1. Zájem rodičů z Prahy 1 i odjinud je tradičně velký. Jak zápis probíhá, se byla osobně přesvědčit radní první městské části pro oblast školství a občanské společnosti Eva Špačková, která ve středu navštívila mateřské školy na Národní třídě, v Pštrossově, Hellichově a Letenské ulici.
Muzeum Karlova mostu nabízí dětský pohled na Vltavu
18-2-2015

Muzeum Karlova mostu nabízí dětský pohled na Vltavu

do 30. dubna můžete v Muzeu Karlova mostu zdarma zhlédnout výstavu fotografií s názvem Vyplouváme společně. Autory jsou děti z kroužku Michaely Antůškové. Tématem jejich snímků jsou Vltava a život kolem ní a výsledky jejich pozorování stojí opravdu za to. Zajděte do muzea a přesvědčte se sami.
Týdenní cesta na Měsíc s Muzeem Karla Zemana - Jarní příměstský tábor pro malé filmaře a dobrodruhy 7-15 let
16-2-2015

Týdenní cesta na Měsíc s Muzeem Karla Zemana - Jarní příměstský tábor pro malé filmaře a dobrodruhy 7-15 let

Potěšte své děti o jarních prázdninách a pošlete je na příměstský tábor do světa filmových kouzel! Čeká na ně pětidenní program, během něhož zažijí spoustu zábavy a proniknou do tajů výroby animovaného filmu. Ten si společně s ostatními také natočí a tábor zakončí slavnostní projekcí pro rodiče a přátele. Tábor je určen pro děti od 7 do 15 let. Termíny jarních příměstských táborů: • první turnus 23. 2. - 27. 2. 2015 • druhý turnus 2. 3. - 6. 3. 2015
Radnice připravila pro děti prima páteční odpoledne
6-2-2015

Radnice připravila pro děti prima páteční odpoledne

Děti z Prahy 1 mají díky naší radnici o další výbornou aktivitu navíc. Každý pátek od 14,30 mohou na kluzišti Na Františku absolvovat BEZPLATNÝ hodinový výukový program. K dispozici jim jsou profesionální trenéři, a kdo nemá brusle, tomu je pan Jelínek, správce areálu a dlouholetý vynikající hokejista, rád zdarma půjčí.
Děti z Prahy 1 sport baví
26-1-2015

Děti z Prahy 1 sport baví

Podpořit zdravý životní styl dětí se rozhodl pořadatel Pražského mezinárodního maratonu ve spolupráci s Městskou částí Praha 1. Při příležitosti svých loňských dvacátých „narozenin“ proto oslovil děti z našich základních škol s výzvou, aby nakreslily, jak ony vidí maraton a běžecké závody. A zájem dětí byl velký a nutno dodat, že také jejich obrázky se těšily obrovskému zájmu.
A proč ne?
26-1-2015

A proč ne?

Jitka Kendíková, ředitelka ZŠ a Gymnázia J. Gutha-Jarkovského, a její studenti Jan Mazel a Adam Sládek jsou autory knihy „A proč ne?“, která je otevřeným rozhovorem ředitelky se studenty Honzou a Adamem na téma integrace žáků se specifickými vzdělávacími potřebami.
Školy zapisovaly nové prvňáčky
21-1-2015

Školy zapisovaly nové prvňáčky

Až patnáct prvních tříd chtějí v příštím školním roce otevřít základní školy zřizované Městskou částí Praha 1. Zápisy budoucích prvňáčků už proběhly a o docházku do všech našich škol opět usilovalo značné množství dětí nejen z Prahy 1, ale i z celého hlavního města a Středočeského kraje.
Studujte ve Francii
20-1-2015

Studujte ve Francii

Francouzský institut v Praze nabízí žákům ZŠ (9. třída) a studentům středních škol ve věku 15-17 let možnost odjet studovat na jeden školní rok na střední školu (lyceum) do Francie. Do programu „Rok ve Francii“ se mohou hlásit žáci, kteří studují francouzský jazyk a kteří mají velkou motivaci strávit rok v zahraničí, poznat nové prostředí, nalézt nové přátele a osamostatnit se. Přihlášky se podávají do 28. února 2015!
Hokejové a krasobruslařské tréninky na hřišti Na Františku pro děti z Prahy 1 zdarma
23-1-2015

Hokejové a krasobruslařské tréninky na hřišti Na Františku pro děti z Prahy 1 zdarma

Již od 23.ledna budou každý pátek od 14.30 do 15.30 hod. žákům naší MČ k dispozici kvalifikovaní trenéři, kteří budou učit základy těchto zimních sportů. V době pololetních prázdnin - 30.1. si od 13.00 do 14.00 hodin mohou přijít zdarma zabruslit děti s bydlištěm v Praze 1
Dinosaury u nás najdete v Truhlářské ulici
9-9-2014

Dinosaury u nás najdete v Truhlářské ulici

Letos uplynulo už třicet let od chvíle, kdy v Praze 1 vznikl oddíl Dinosaurus, určený dětem, které si rády hrají, soutěží, které se také rády něco dozvědí a k tomu všemu mají pěkný vztah k přírodě. A že je takových dětí naštěstí pořád dost, dokládá úctyhodná číslovka 400. Tolik členů se totiž během třiceti let v oddíle vystřídalo.
S klaunem do školky
3-9-2014

S klaunem do školky

A je opět po prázdninách. Zpestřit dětem nástup do školky se podařilo Nadaci Pražské děti, která ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 připravila zábavný program pro naše nejmenší. Během prvního zářijového týdne dětem z mateřských školek z Prahy 1 vykouzlil úsměv ve tváři populární tanečník, žonglér a klaun Fíla.
Plavecký oddíl Swim Smooth nabízí výuku plavání pro děti 6 - 14 let
27-8-2014

Plavecký oddíl Swim Smooth nabízí výuku plavání pro děti 6 - 14 let

Chcete, aby se vaše děti opravdu naučily plavat? Přihlaste je do prvního licencovaného plaveckého oddílu Swim Smooth v České republice! Oddíl nabízí sportovní i závodní plavání pro děti od 6 do 14 let. Swim Smooth je jedinečná australská metoda výuky plavání určená pro všechny plavce bez ohledu na věk a stupeň pokročilosti.
Prázdniny skončily a školy ožily
1-9-2014

Prázdniny skončily a školy ožily

Školní rok 2014/2015 začal. Výjimkou nejsou ani školy zřizované Městskou částí Praha 1, které se na příchod dětí vzorně připravily. Speciálně pak na prvňáčky, kterých je letos opravdu dost. Nastoupit by jich do škol v Praze 1 mělo více než 350. Však se také oficiálně hovoří o „Husákových vnucích“. My se raději budeme držet termínu silný ročník…
Z pohádky do pohádky
4-8-2014

Z pohádky do pohádky

V červenci připravila Nadace Pražské děti pro naše nejmenší sérii divadelních vystoupení pod širým nebem v parku za Staroměstskou radnicí. Nadace připravuje tuto akci každoročně pro děti z mateřských školek Prahy 1, jejichž rodiče využívají prázdninového provozu těchto zařízení. Letos dětská představení připravil soubor „Divadélko Romaneto“.
Shalom Tomas Neuman tvořil s dětmi
26-6-2014

Shalom Tomas Neuman tvořil s dětmi

Na konci června navštívil Prahu světoznámý představitel fusionismu a multisensorického umění Shalom Tomas Neuman. Nadaci Pražské děti spolu s Galerií umění pro děti se tak naskytla příležitost připravit jedinečný projekt pro děti pod uměleckým vedením tohoto mistra. V parku za Staroměstskou radnicí proto vznikla, i díky překrásnému počasí, unikátní dílna pod širým nebem, kde si děti mohly vyzkoušet různé umělecké disciplíny. Hlavní myšlenkou bylo nebát se experimentovat, využívat zvuk, pohyb, kresbu, malbu, koláže, apod.
Svět filmových hvězd zavítal i do Prahy 1
25-6-2014

Svět filmových hvězd zavítal i do Prahy 1

Žáci a učitelé ZŠ Brána jazyků s rozšířenou výukou matematiky ve středu v podvečer názorně ukázali, že jim to nejde „jen“ v cizích jazycích a matematice, ale že se náležitě dokážou pohybovat i na filmařském place – a to před i za kamerou.
Prvňáčkové převzali vysvědčení v kostele sv. Šimona a Judy
27-6-2014

Prvňáčkové převzali vysvědčení v kostele sv. Šimona a Judy

V nádherných prostorách koncertní síně v kostele sv. Šimona a Judy bylo slavnostně zakončeno výjimečné období v životě skupiny malých dětí – prvňáčků ze ZŠ nám. Curieových. Ti úspěšně absolvovali svůj první školní rok a pro svá vysvědčení si i s rodiči přišli do kostela z počátku 17. století.
Poupění – Strýt*tyjátr - Žofín patřil mladým umělcům
14-6-2014

Poupění – Strýt*tyjátr - Žofín patřil mladým umělcům

Už pátý ročník festivalu dětských hereckých, tanečních, hudebních, muzikálových a dalších uměleckých souborů s názvem Poupění – Strýt*tyjátr uspořádalo na Slovanském ostrově občanské sdružení HAF. Oba víkendové dny nabídly úctyhodné množství účinkujících umělců, od nejmenších až po téměř dospělé, z uměleckých, základních a dalších typů škol, dětských domovů, léčeben, z různých etnických i jiných menšin.
Malostranská ZŠ připravila vydařenou zahradní slavnost
12-6-2014

Malostranská ZŠ připravila vydařenou zahradní slavnost

Pro taková krásná zákoutí lidé bydlí v Praze 1. Řeč je v tomto případě o nádherném areálu Malostranské ZŠ, který začíná už netypickým vstupem v sousedství chrámu Panny Marie Vítězné, pokračuje jedinečným dvorem a končí kouzelným prostorem se školním hřištěm a terasovitou zahradou. A toto místo ve čtvrtek zaplnili návštěvníci zahradní slavnosti zdejší školy.
Doprava očima dětí
4-6-2014

Doprava očima dětí

Jak se v Praze jezdívalo a jezdí – tak se jmenovala výtvarná soutěž, kterou pro děti mateřských škol Prahy 1 vyhlásili členové Rady MČ Praha 1 Karolina Polverini a Jiří Veselý. Obrázků se sešlo požehnaně, a jak oba přiznali, vybrat ty nejlepší bylo opravdu těžké.
Starosta předal maturitní vysvědčení
28-5-2014

Starosta předal maturitní vysvědčení

Studenti 1. Slovanského gymnázia, které od tohoto školního roku sídlí v Masné ulici, složili s výbornými výsledky maturitní zkoušky, a tak si za odměnu přišli pro svá vysvědčení na Staroměstskou radnici.
Den dětí na Žofíně nakonec počasí porazil
29-5-2014

Den dětí na Žofíně nakonec počasí porazil

Neustávající déšť a stoupající hladina Vltavy – už druhý rok za sebou neklamný znak toho, že se blíží Den dětí na Žofíně. Zatímco ale loni voda nakonec zvítězila a oslavy se musely konat v náhradním termínu, letos byla na pořadatele krátká. A přestože se obloha neustále hrozivě mračila, zástupy dětí se ve čtvrtek skvěle bavily.
Ze Satalic až k nám. A navíc pro vysvědčení…
28-5-2014

Ze Satalic až k nám. A navíc pro vysvědčení…

Obchodní akademie Praha, která sídlí v Praze 9 – Satalicích, nemá na první pohled příliš společného s naší městskou částí. Přesto něco ano, a to pěknou tradici, kterou je odměna pro úspěšné maturanty a jejich rodiče v podobě předávání vysvědčení na Staroměstské radnici. Ani letošek nebyl výjimkou.
Umění – rok – truhla
28-5-2014

Umění – rok – truhla

Malby, kresby, grafiky, fotografie, objekty, oděvní design a další práce vystavují v Galerii 1 žáci a studenti z truhly… tedy, abychom byli přesnější, ze ZŠ a Gymnázia J. Gutha-Jarkovského. Na druhou stranu – oni sami svoji výbornou (fakt!) výstavu nazvali „ARTROK v truhle“.
O jedněch krásných čtyřicátinách…
26-5-2014

O jedněch krásných čtyřicátinách…

Staroměstská radnice už toho prožila dost a v průběhu své pohnuté existence byla svědkem mnoha rozličných událostí. To, co se v ní ale konalo v pondělí 26. května, bylo stoprocentní premiérou. Tohle prostě ještě zažít nemohla.
Děti ze Saint Germain-en-Laye jsou na návštěvě Prahy 1
13-5-2014

Děti ze Saint Germain-en-Laye jsou na návštěvě Prahy 1

Cherchez les étudiants français – za vším hledejte francouzské studenty, chtělo by se říci, když se člověk ohlédne za uplynulými měsíci. A není divu: takové množství návštěv dětí a mladých lidí z francouzských měst, jako tomu bylo v prvním pololetí letošního kalendářního roku, u nás v Praze 1 v minulých letech nepamatujeme.
Dětský den na Žofíně aneb S dětmi za zvířátky
5-5-2014

Dětský den na Žofíně aneb S dětmi za zvířátky

Městská část Praha 1 vás srdečně zve na Dětský den na Žofíně aneb S dětmi za zvířátky a spoustou zábavy a soutěží pro malé i velké děti. Čtvrtek 29.května 2014 od 9:00 do 16:00 hod. Slovanský ostrov - Žofín. Kouzelník - autíčka - vláček - Hry - Soutěže - Dárky - Žonglování. V 10:00 a 11:00 Michal Nesvadba, v 10:30 a 13:15 Tančící čivavy a Vanda Gregorová, ve 14:00 Adam Mišík.
Když je matematika na dotek
16-4-2014

Když je matematika na dotek

Galerie umění pro děti (GUD) na náměstí Franze Kafky nabízí do 9. května interaktivní a mezinárodně velmi úspěšnou výstavu pro děti od 8 let s názvem Matematika na dotek. Jedná se o projekt Goethe-Institutu, kterému svoji záštitu udělila radní pro oblast školství Městské části Praha 1 Karolina Polverini.
Česko-francouzské vztahy u nás fungují na jedničku
9-4-2014

Česko-francouzské vztahy u nás fungují na jedničku

Vztahy s partnerskými městy jedou v Městské části Praha 1 naplno. Své by o tom mohly vyprávět děti ze ZŠ Brána jazyků. V polovině března koncert mladých umělců z Nîmes v Klementinu, pár dní poté návštěva dětí z města Pierrelatte a nyní kamarádi a jejich pedagogové z Nîmes. Starší generace v tuto chvíli, při vzpomínkách na své dětské „kontakty“ se zahraničím, nejspíš povzdychnou…
Uhelné jaro dorazilo
3-4-2014

Uhelné jaro dorazilo

Základní škola Brána jazyků s rozšířenou výukou matematiky opět ukázala, že má talentované žákyně a žáky. A že děti, které ji navštěvují, nevynikají jen v jejích „profilových“ předmětech, ale v tomto případě také v hudbě. Dokonce do té míry, že si škola půjčila špičkový sál v Pražské konzervatoři a uspořádala v něm více než vydařený koncert klasické hudby s názvem Uhelné jaro.
Městská část ocenila školské pracovníky
26-3-2014

Městská část ocenila školské pracovníky

Školství naší městské části má za sebou významnou událost – oslavy Dne učitelů v nádherném prostoru Barokního refektáře Dominikánského kláštera sv. Jiljí. Při té příležitosti se tam sešli učitelky, učitelé a další školští zaměstnanci z naší městské části a na některé z nich také čekalo mimořádné ocenění jejich práce.
Za dětmi ze ZŠ Brána jazyků přijeli francouzští kamarádi
26-3-2014

Za dětmi ze ZŠ Brána jazyků přijeli francouzští kamarádi

Celkem deset krásných dní stráví děti z collège Lis Isclo d'Or z francouzského města Pierrelatte v Praze 1. Přijely k nám na výměnný pobyt, během kterého bydlí v rodinách žáků ZŠ Brána jazyků a seznamují se s českou metropolí a dalšími zajímavostmi.
Francouzské zrcadlení v české kapli
18-3-2014

Francouzské zrcadlení v české kapli

Skladby George Bizeta, Maurice Ravela či Clauda Debussyho zazněly v úterý v Zrcadlové kapli Klementina, a to v podání mladých umělců z jihofrancouzského města Nîmes. Koncert se uskutečnil v rámci projektu Comenius Regio „Společně vyrůstáme v Evropě“, který spolu realizují Městská část Praha 1 a Nîmes a do kterého jsou zapojeny rovněž školy obou měst.
ZŠ Brána jazyků roztančila Žofín
16-1-2014

ZŠ Brána jazyků roztančila Žofín

Základní škola Brána jazyků s rozšířenou výukou matematiky, nadační fond Brána jazyků pootevřená, Sdružení rodičů a přátel školy a Klub přátel školy uspořádaly ve čtvrtek v paláci Žofín už dvacátý společenský večer této „základky“ zřizované Městskou částí Praha 1.
HAFstudio zve zájemce o filmové a televizní herectví, dětské divadlo a muzikály
13-1-2014

HAFstudio zve zájemce o filmové a televizní herectví, dětské divadlo a muzikály

Příležitost pro všechny zájemce o FILMOVÉ A TELEVIZNÍ HERECTVÍ (MgA. Martina Bezoušková) , DĚTSKÉ DIVADLO (Kristina Lišková)  a 3V1 MUZIKÁL - HERECTVÍ, TANEC, ZPĚV (Lucie Slováková) ve věku od 6 do 18 let. Přijďte se nám představit 21. ledna 2014 do HaFstudia v Praze 1, Ostrovní 16. Ideální dostupnost MHD, poblíž Národního divadla. Předem se registrujte mailem na haf@hafstudio.cz
Děti završily advent
19-12-2013

Děti završily advent

Krásné adventní období v těchto dnech vrcholí a obdobné to je i s Václavskými Vánocemi v horní části Václavského náměstí. U nich se o to, aby ten „finiš“ byl opravdu pěkný, zasloužily zejména děti. O to více stál za to.
Jedničkové vánočení v městečku Trdelníkově
18-12-2013

Jedničkové vánočení v městečku Trdelníkově

Městská část Praha 1 a Nadace Pražské děti opět „vánočily“ pro děti z mateřských škol. Celý minulý týden totiž probíhala v parku za Staroměstskou radnicí velkolepá každoroční akce a show „Jedničkové vánočení“. Děti připravovaly a pekly trdelníky v městečku Trdelníkově. Na podiu jim k tomu vystoupila známá celebrita dětských televizních pořadů Majda z Kouzelné školky.
Betlémské světlo 2013 v parku za Staroměstskou radnicí
18-12-2013

Betlémské světlo 2013 v parku za Staroměstskou radnicí

V Praze si Pražané mohou Betlémské světlo odnést i se svíčkami, kromě jiných lokalit, i letos již tradičně ze Staroměstského náměstí. Betlémské světlo bude přineseno v sobotu 21.12.2013 v cca 14 hodin do parku za Staroměstskou radnicí. Součástí této každoroční akce bude opět i kulturní program, ve kterém se od 13. do 17. hodiny průběžně představí jednotlivé hudební soubory, např. děti z DĚTSKÉ OPERY PRAHA a další interpreti.
I letos naděloval Ježíšek dětem z dětského domova
17-12-2013

I letos naděloval Ježíšek dětem z dětského domova

Ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 a v rámci charitativní akce „Ježíškova pošta“ umístila Nadace Pražské děti v parku za Staroměstskou radnicí schránku na psaníčka adresovaná Ježíškovi, do které nejmenší návštěvníci centra Prahy vhazují svá přáníčka. Schránka pro psaníčka zde bude i pro všechny ostatní děti umístěna až do 23.12.2013.
Radnice poděkovala školským pracovníkům
11-12-2013

Radnice poděkovala školským pracovníkům

Kdyby se ve středu večer ocitli žáci našich škol v divadle ABC, měli by věru dost důvodů nervózně se ošívat. Tolik učitelek, učitelů, školníků a kuchařek na jednom místě určitě nikdy neviděli. Ti se tam totiž sešli při tradičním předvánočním setkání, které radnice pořádá jako poděkování pracovníkům škol.
Do tvorby programu Václavských Vánoc se zapojily i děti
12-12-2013

Do tvorby programu Václavských Vánoc se zapojily i děti

Děti ze Studia Haf, Karlínského Spektra Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, Základní školy Vodičkova i ze škol z Prahy 4 obohatily čtvrteční podvečer pod vánočním stromkem v horní části Václavského náměstí, kde adventní čas vyplňují Václavské Vánoce.
Malostranská základní škola připravuje ve školním roce 2014/2015 otevření přípravné třídy
11-12-2013

Malostranská základní škola připravuje ve školním roce 2014/2015 otevření přípravné třídy

Malostranská základní škola připravuje ve školním roce 2014/2015 otevření přípravné třídy v budově I.stupně v Karmelitské ulici. Zájemci o nástup prosím kontaktujte zástupkyni ředitele Mgr. Renatu Turkovou, tel: 739 377 744. Podkladem pro přijetí je doporučení školského poradenského zařízení. 
Rozvoj individuální péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a jejich integrace na Malostranské základní škole
11-12-2013

Rozvoj individuální péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a jejich integrace na Malostranské základní škole

Projekt s názvem „Rozvoj individuální péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a jejich integrace na Malostranské základní škole“ byl na škole zahájen dne 1.7.2013. Hlavním cílem projektu je rozvoj systému individuální péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Těchto žáků je na škole poměrně velký počet a jejich integrace do běžných tříd klade vysoké časové, personální a tím i finanční nároky.
Chcete se něco dozvědět o Vodičkové? Zajděte do Štěpánské...
20-11-2013

Chcete se něco dozvědět o Vodičkové? Zajděte do Štěpánské...

Až do konce listopadu se můžete v Galerii 1 seznámit s historií, ale hlavně se současností ZŠ Vodičkova. Vedle historických fotografií si tam tak můžete prohlédnout, co všechno šikovné ruce dětí z této školy dokážou, ať už se jedná například o obrázky, keramiku nebo třeba oděvní modely.
Ztráty a nálezy po akci "Praha 1 dětem" na Slovanském ostrově (Žofíně) dne 26.9.2013 !!
2-10-2013

Ztráty a nálezy po akci "Praha 1 dětem" na Slovanském ostrově (Žofíně) dne 26.9.2013 !!

Po akci "Praha 1 dětem" na Slovanském ostrově (Žofíně) dne 26.9.2013 byla nalezena klíčenka s čipem a klíčem, kšiltovky a dívčí čepice. Nalezené věci je možno vyzvednout v sekretariátu paní radní Karoliny Polverini, 6. patro, č.d. 612, v úřední dny (pondělí, středa) od 8h do 18h nebo po dohodě na tel. 221 097 619.
Akce Sokolové Pražanům - 11.října na Kampě
2-10-2013

Akce Sokolové Pražanům - 11.října na Kampě

Česká obec sokolská (ČOS) ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 pořádá v pátek 11. října 2013 od 13:00 do 17:30 hod. na Kampě sportovně kulturní akci „Sokolové Pražanům“. Akce je pořádána v rámci mezinárodní kampaně ICSA (International Sport and Cultural Association) zaměřené na zdravý životní styl se zdůrazněním důležitosti pohybu.
Oslavy Dne dětí Prahy 1 porazily počasí
26-9-2013

Oslavy Dne dětí Prahy 1 porazily počasí

Letošním oslavám Dne dětí počasí od počátku nepřálo. Celkem dvakrát se jejich konání odložilo kvůli dešti (poprvé navíc doprovázenému povodní), a ani třetí termín neměl na sluníčko a teplo štěstí. Alespoň na začátku. Navzdory nepřízni osudu se ale tentokrát pořadatelé zatvrdili a Den dětí Prahy 1 se mohl 26. září uskutečnit.
Školní rok 2013/2014 začal
2-9-2013

Školní rok 2013/2014 začal

Více než 1,2 milionu žáků a studentů, z toho 112 tisíc prvňáčků, přivítaly 2. září základní a střední školy v celé České republice. Zatímco studentů středních škol dlouhodobě ubývá, základní školy nadále posiluje příliv silných ročníků. Den D nastal i v Praze 1. Do prvních tříd základních škol, zřizovaných Městskou částí Praha 1, nastoupilo 369 dětí.
Praha 1 dětem a Den dobrovolných hasičů
28-8-2013

Praha 1 dětem a Den dobrovolných hasičů

Městská část Praha 1 Vás srdečně zve na akci PRAHA 1 DĚTEM a DEN DOBROVOLNÝCH HASIČŮ ve čtvrtek 26.září 2013 od 9:00 do 16:00 hod. na Slovanském ostrově - Žofín. Čeká Vás spousta zábavy pro malé i velké děti. Maximum Turbulenc, Ben Cristovao, skupina Richard, autíčka, poníci, skákací hrad, koně, kola, vláček, psi, sebeobrana, hry, soutěže, dárky, mažoretky.
Hřiště v Masné má nový povrch
10-6-2013

Hřiště v Masné má nový povrch

Neúprosný déšť bušil v pondělí 10.června odpoledne do všeho, co mu přišlo do cesty, v Praze pomalu klesala hladina rozvodněné Vltavy a přesto se v multifunkčním sportovním areálu v Masné ulici konalo slavnostní otevření hřiště s novým povrchem, které budou moci využívat děti i dospělí.
Městská část Praha 1 se postarala o pobyt dětí našich krajanů
24-6-2013

Městská část Praha 1 se postarala o pobyt dětí našich krajanů

Od 14. do 25. června pobývaly v České republice děti českých krajanů z obce Novgorodkivka (dříve Čechohrad) na jihovýchodě Ukrajiny. Během svého pobytu poznávaly krásy přírody, historie i moderní architektury země svých předků, ale navštívily také třeba všemi dětmi oblíbený aquapark.
Malostranská ZŠ přeje literatuře
11-6-2013

Malostranská ZŠ přeje literatuře

Prvňáčci z Malostranské ZŠ připravili pro své rodiče, sourozence, babičky a dědečky literární pásmo. Pochlubili se jim tak, jak pěkně jim jdou recitace básniček i zpěv pěkných písniček.
Údržba památníků a pamětních desek na Praze 1
11-6-2013

Údržba památníků a pamětních desek na Praze 1

Český svaz bojovníků za svobodu OVP1, pan Rudolf Roubíček, požádal pí radní Karolinu Polverini o pomoc ve spolupráci se základními školami při údržbě a kontrole stavu památníků a pamětních desek na území Prahy 1. Ředitelé základních škol přislíbili spolupráci, žáci se v rámci výuky nebo družiny postarají o 4 – 5 památníků a desek v blízkosti okolí školy cca 1x měsíčně.
Dětský den 8. června v zahradách areálu Milosrdných sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem
30-5-2013

Dětský den 8. června v zahradách areálu Milosrdných sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem

Na sobotu 8. června připravila nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v zahradách svého areálu pod Petřínem (Vlašská ulice) tradiční zábavné odpoledne pro děti.  Zahájení je ve 14 hodin, konec se předpokládá v 17 hodin.
Přijetí žáků ze Saint Germain–en–Laye
27-5-2013

Přijetí žáků ze Saint Germain–en–Laye

Radní pro oblast školství MČ Praha 1 Karolina Polverini přijala v pondělí na Staroměstské radnici žáky ZŠ Brána jazyků a jejich přátele ze Saint Germain–en–Laye, kteří jsou v Praze na výměnném pobytu.
Hudební maraton pražských základních uměleckých škol
3-5-2013

Hudební maraton pražských základních uměleckých škol

29. května 2013 se na Staroměstském náměstí uskuteční první ročník celodenního hudebního maratonu pražských základních uměleckých škol, nad kterým převzala záštitu radní HMP paní JUDr. Helena Chudomelová. V době od 10 do 22 hodin se v centru hlavního města představí hudební tělesa nejrůznějších velikostí, žánrového zaměření i uměleckých stylů ze ZUŠ zřizovaných hl. m. Prahou.
Vrah z povolání – působivě o zase ne tak dávné minulosti
23-4-2013

Vrah z povolání – působivě o zase ne tak dávné minulosti

Málokdy se stává, aby akce věnované poměrně vzdálené a tragické minulosti a určené dospívající mládeži doprovázel bouřlivý potlesk. Na úterní akci, pořádané v Městské knihovně o. s. Publicum Commodum, Městskou částí Praha 1 a Hlavním městem Praha, tomu tak bylo, a nutno dodat, že zcela po právu.
VRAHEM Z POVOLÁNÍ - Utrpení soudce Karla Vaše
15-4-2013

VRAHEM Z POVOLÁNÍ - Utrpení soudce Karla Vaše

Občanské sdružení Publicum commodum, Městská část Praha 1 a hlavní město Praha si Vás dovolují pozvat na akci pro školy Prahy 1 věnovanou všem účastníkům III. odboje, spojenou s promítáním nového historického dokumentu „VRAHEM Z POVOLÁNÍ Utrpení soudce Karla Vaše".  Po skončení projekce proběhne beseda s historikem Pavlem Palečkem, autorem scénáře a producentem filmu. Akci zahájí starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Kulturně-historický projekt se koná v úterý 23. dubna od 10.00 hod. ve Velkém sále Městské knihovny v Praze 1, Mariánské náměstí 1/98, Praha 1. Vstup zdarma!
Ebern – Praha 1: příklad fungujícího partnerství
12-4-2013

Ebern – Praha 1: příklad fungujícího partnerství

Krásné zážitky si odvezli žáci a studenti z bavorského města Ebern, kteří dlouhodobě spolupracují s našimi dětmi ze ZŠ Brána jazyků a v uplynulých dnech pobývali se svými pedagogy v Praze.
Noc s Andersenem
5-4-2013

Noc s Andersenem

Do celostátní – a dnes už vlastně mezinárodní – akce pohádkového čtení Noc s Andersenem se zapojila i Malostranská ZŠ v Karmelitské ulici. Několik desítek jejích žáků z prvního stupně tak mohlo strávit páteční večer a noc ve společnosti oblíbených knížek.
Francouzští studenti a sportovci jsou na návštěvě Prahy 1
28-3-2013

Francouzští studenti a sportovci jsou na návštěvě Prahy 1

Radnice ve Vodičkově ulici patřila ve čtvrtek ráno sportovcům, konkrétně francouzským házenkářům. V Praze je totiž na návštěvě tým složený převážně ze studentů lycea Alphonse Daudeta v Nimes, kteří dorazili na pozvání přátel ze ZŠ J. Gutha - Jarkovského.
Radnice ocenila nejlepší učitele i jednu ředitelku školní jídelny
26-3-2013

Radnice ocenila nejlepší učitele i jednu ředitelku školní jídelny

Kostel svatého Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí hostil v úterý odpoledne slavnostní ocenění nejlepších pedagogů, kteří byli odměněni při příležitosti Dne učitelů. Oceněno bylo celkem devatenáct pedagogických pracovníků. Čtyři další a jedna bývalá ředitelka školní jídelny byli uvedeni do Síně slávy.
Školáci z Brány jazyků hostili francouzské kamarády
21-3-2013

Školáci z Brány jazyků hostili francouzské kamarády

Děti z Collège Lis Isclo d'Or z jihofrancouzského města Pierrelatte strávily dva týdny v Praze 1 u svých kamarádů ze ZŠ Brána jazyků. Mezi oběma školami totiž funguje partnerství, takže se společně zapojují do zajímavých projektů, jejichž součástí jsou i vzájemné návštěvy. Na závěr té poslední byli žáci a pedagogové přijati na radnici první městské části.
Reprezentanti ZŠ Brána jazyků uspěli v krajských soutěžích
22-3-2013

Reprezentanti ZŠ Brána jazyků uspěli v krajských soutěžích

Reprezentanti základní školy Brána jazyků uspěli v krajských kolech dvou soutěží - konverzační soutěži ve francouzském jazyce, kde se na 2.místě umístil Timotej Rajniš a v poháru pražských škol v basketbale mladších žáků, kde družstvo Brány jazyků obsadilo 4.místo. Blahopřejeme!
19. společenský večer ZŠ Brána jazyků
17-1-2013

19. společenský večer ZŠ Brána jazyků

Na otázku, na jaký den školního roku se nejvíc těší, jistě průměrný žák lecjaké školy odpoví, že na ten poslední, protože skončí škola a začnou prázdniny. Položíte-li ale obdobnou otázku učiteli nebo žáku ZŠ Brána jazyků, dostane se vám odpovědi, že se těší na společenský večer školy, na večer pod lipou, na noc s Andersenem a na řadu dalších tradičních každoročních akcí. Absolvování povinné školní docházky na základní škole v Praze 1 přináší nikoliv nudu, ale nevšední zážitky, na které si vzpomenete i po letech.
Poezie pod Petřínem
15-3-2013

Poezie pod Petřínem

Malostranská ZŠ uspořádala i letos dětskou recitační soutěž Petřínské pramínky, která se může pochlubit téměř dvacetiletou historií. Po třídních kolech postoupili ti nejlepší do finále, které se uskutečnilo tento čtvrtek.
Gymnasia Cantant - regionální kolo přehlídky gymnaziálních pěveckých sborů
26-2-2013

Gymnasia Cantant - regionální kolo přehlídky gymnaziálních pěveckých sborů

Dne 19. března 2013 proběhne v Praze regionální kolo hodnocené přehlídky gymnaziálních pěveckých sborů Gymnasia cantant. Do letošního 19. ročníku se přihlásil z oblasti Čech rekordní počet 15 sborových těles. Přijedou zpěváci nejen z Prahy, ale i z gymnázií v Liberci, Trutnova, Českých Budějovic, Karlových Varů či Plzně. Akce se koná ve spolupráci s Malostranskou základní školou a Malostranským gymnáziem. Jednotlivé sbory budou postupně vystupovat od 10.00 hodin v prostorách Senátu Parlamentu České republiky, v reprezentativních prostorách Hlavního sálu Valdštejnského paláce,
Děti z prvních tříd už mají svá první vysvědčení
31-1-2013

Děti z prvních tříd už mají svá první vysvědčení

Všechny naše základní školy zažily ve čtvrtek slavnostní okamžik – rozdávání vysvědčení. Ještě o něco slavnostněji tato událost probíhala v prvních třídách, kde děti dostaly svá úplně první vysvědčení. A ještě o něco slavnostněji vše proběhlo na ZŠ nám. Curieových: prvňáčci se sešli na Staroměstské radnici, kde jim vysvědčení předávali starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký a radní pro oblast školství Karolina Polverini.
Projekt česko-francouzské spolupráce žáků a studentů se zdárně rozjíždí
15-1-2013

Projekt česko-francouzské spolupráce žáků a studentů se zdárně rozjíždí

Základní školy Brána jazyků a nám. Curieových, gymnázia prof. Jana Patočky a Jana Nerudy či Asociace bývalých studentů českých sekcí v Dijonu a Nîmes patří za českou stranu k partnerům česko-francouzského projektu, financovaného z programu Comenius Regio.
Pražský pětiboj všestrannosti
8-1-2013

Pražský pětiboj všestrannosti

Ve středu 6.února 2013 se týmy vždy 4 dívek a 4 chlapců ze tří základních škol Prahy 1 - Brána jazyků, nám.Curierových a gymnázia prof. J.Patočky zúčastní Pražského pětiboje všestrannosti. Akce se koná v hale ARENA - SPARTA, Podvinný mlýn, Praha 9 Libeň a bude se jednat o největší halovou akci pro základní školy v Praze.
Veřejné bruslení Na Františku zahájeno!
21-11-2012

Veřejné bruslení Na Františku zahájeno!

Tento týden bylo zahájeno veřejné bruslení na Multifunkčním hřišti Na Františku. Bližší informace o zimních aktivitách, cenách a dalších podobnostech naleznete na web stránkách www.hristenafrantisku.cz nebo tel: 602 294 864 případně E-mail: info@hristenafrantisku.cz
Ozvěny AniFestu 2012 v Praze začínají
2-10-2012

Ozvěny AniFestu 2012 v Praze začínají

Festival animovaných filmů AniFest představuje animovanou tvorbu co nejširšímu okruhu diváků, a proto jako každý rok pořádá pražskou podzimní přehlídku toho nejlepšího z české i světové animace. Co nejsrdečněji zveme velké i malé diváky do Galerie U Prstenu od 2. do 5. října a do Modřanského biografu od 4. do 6. října.
Skončily prázdniny a začal nový školní rok
3-9-2012

Skončily prázdniny a začal nový školní rok

Školy, třídy i jednotlivé lavice opět ožily. Začal školní rok 2012/2013. Slavnostní zahájení proběhla i ve školách Městské části Praha 1 a některé z nich – ZŠ Malostranská, Brána jazyků a Uhelný trh – navštívili i starosta Oldřich Lomecký a radní pro oblast školství Karolina Polverini.
Dobrovolní hasiči Prahy 1 pořádají dětský tábor
16-7-2012

Dobrovolní hasiči Prahy 1 pořádají dětský tábor

Tři vojenské stany, historický hasičský vůz, lanovou a opičí dráhu, žebříky, hadice a další propriety hodné správného hasiče můžete vidět v těchto dnech v zahradě v Loretánské ulici. V ještě nedávno značně zanedbaném místě pořádají totiž poprvé toto léto dobrovolní hasiči Prahy 1 příměstský dětský tábor. A právě díky nim a jejich obětavé a zároveň nijak nehonorované práci uvedená zahrada více než prokoukla, a to včetně nádrže, jež dříve připomínala spíše skládku a v níž by se dnes dalo pomalu koupat.
Tour de Kids vyvrcholila na Václavském náměstí a byla rekordní
14-7-2012

Tour de Kids vyvrcholila na Václavském náměstí a byla rekordní

V sobotu se na Václavském náměstí uskutečnil závěrečný závod letošní dětské cyklistické Tour de Kids. A jak je dobrým zvykem, stejně jako minulý rok na Kampě, tak i letos byl mezi dětmi obrovský zájem. Nakonec jich pořadatelé napočítali 193, což je nový rekord soutěže.
Letní příměstské tábory v Praze a okolí
2-7-2012

Letní příměstské tábory v Praze a okolí

Milé děti a vážení rodiče, těšíte se na léto a prázdniny a ještě nevíte, jak je celé strávíte? Budete pár dní v Praze a přemýšlíte, jak je prožít? Zkuste nabídku příměstských táborů! Více informací naleznete v tomto článku.Karolina Polverini, radní radní pro oblast školství
Tour de Kids vyvrcholí na Václavském náměstí
2-7-2012

Tour de Kids vyvrcholí na Václavském náměstí

V sobotu 14. července se od 12.15 hod. uskuteční na Václavském náměstí závěrečný závod letošní dětské cyklistické Tour de Kids. Děti, které jsou srdečně zvány, budou závodit v pěti kategoriích podle věku. Nejmladší holky a kluci (narození v roce 2009 a později) pojedou trať dlouhou 40 až 50 metrů, většinou na odstrkovadlech, ale mohou využít i tříkolky či šlapadla, zkrátka to, na čem se jim dobře jezdí a co zvládnou. Na start mohou jen děti narozené v roce 2001 a mladší, které se budou postupně „prokousávat“ rozjížďkami až po opravdové finále se vším všudy.
Děti se loučí se školkou
21-6-2012

Děti se loučí se školkou

V mateřské školce v Masné ulici se rok co rok pořádá letní zahradní slavnost. Děti, které po prázdninách nastoupí do prvních tříd, se mohou rozloučit s kamarády i oblíbenými učitelkami. Letos takových bylo 23.
Děti si do třídy pozvaly babičky a dědečky
22-6-2012

Děti si do třídy pozvaly babičky a dědečky

Základní škola na náměstí Curieových, konkrétně 1. Modrá třída, uspořádala v pátek neobvyklou, ale velmi zdařilou akci. Končící prvňáčci si pozvali do třídy své babičky a dědečky a předvedli jim připravený program, jehož součástí byly čtení, recitace a malé soutěže. A aby vše získalo tu správnou atmosféru, měl celý program také dětské moderátory. A skvělé.
Sbohem, deváťáci!
28-6-2012

Sbohem, deváťáci!

Ve školní jídelně ZŠ Brána jazyků bylo ve středu večer veselo i trochu smutno. Žáci školy si zde sami pro sebe, ale i pro rodiče a pedagogy připravili příjemný večer, jehož součástí byla i rozloučení s deváťáky – proto to „trochu smutno“, a ocenění těch, kteří byli „best of“. Na programu byl ale také „jedinečný filmový večer“ a nechybělo ani předávání cen. Zdejší ocenění nese jméno ředitele školy "Zlatý špek Petra Tlustého". Takže hezké prázdniny a vlastně i celý život! A nejen vám, z Brány jazyků.
A je to tady! Co? No přece prázdniny!!!
29-6-2012

A je to tady! Co? No přece prázdniny!!!

Třídy jsou opuštěné, školní kuchyně vychladlé a dveře od škol zamknuté. Školní rok skončil, doma se balí a dva krásné měsíce čekají. Tomu všemu ale předcházelo deset měsíců práce (učení), nervů, vztekání, občas i průšvihů a pláče. Vysvědčení jsou rozdána a snad i tam, kde se to u potomka nehemží zrovna jenom jedničkami, převládne nakonec klid a radost z prázdnin.
Děti slavily na Žofíně svůj svátek
30-5-2012

Děti slavily na Žofíně svůj svátek

Předškoláci i školáci z Prahy 1 zaplnili předposlední květnový den Slovanský ostrov, aby na něm s předstihem oslavili Mezinárodní den dětí. Akci s názvem Dětský den pro ně zorganizovala Městská část Praha 1 ve spolupráci s Nadací Pražské děti.
AMOS TOUR vyvrcholila finálovým dnem
4-5-2012

AMOS TOUR vyvrcholila finálovým dnem

Soutěž o sportovně nejvšestrannější základní školu z MČ Praha 1, 2 a 3 už zná své vítěze. Ještě před tím, než vystoupili na stupně vítězů, museli ale reprezentanti škol absolvovat náročné disciplíny v tělocvičně Sokola Královské Vinohrady v Riegerových sadech.
Dětský den Prahy 1 ve středu 30.5. na Žofíně
2-5-2012

Dětský den Prahy 1 ve středu 30.5. na Žofíně

Městská část Praha 1 si vás dovoluje ve středu 30.května 2012 pozvat od 9:00 hod. na DĚTSKÝ DEN PRAHY 1 na Slovanském ostrově - Žofíně.
Pestrý program po celý den - výukové centrum jízdy na kole, exhibice cyklistických závodníků, skákací hrad, výtvarný kroužek, loutkové divadlo, český animační tým, módní přehlídka a koncert rockové skupiny Masakrózní hustec ze ZŠ Vodičkova, historický šerm, vystoupení kouzelníka, ukázka práce dobrovolných hasičů a městských strážníků  ...a řada dalších atrakcí a soutěží. Přijďte se pobavit, přijďte si užít Dětaký den Prahy 1.
Český lvíček opět krouží po žofínské trati
25-4-2012

Český lvíček opět krouží po žofínské trati

Dětský vláček Český lvíček zahájil letošní provoz na Slovanském ostrově. Stejně jako v předchozích letech bude i tento rok jezdit od jara do podzimu. Po celý týden, vždy od 10 do 12 a od 14 do 18 hodin, bude k dispozici dětem od tří do deseti let. „Podmínkou je samozřejmě, že nebude pršet jako z konve, protože náš vláček je ´kabriolet´,“ vysvětlil Jakub Vaculín, provozovatel této populární atrakce.
Děti ZŠ Vodičkova mají styl…
19-4-2012

Děti ZŠ Vodičkova mají styl…

Ve čtvrtek 19. dubna byla završena skvělá kulturní akce, pořádaná Nadací Pražské děti ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 a určená pro žáky ZŠ Prahy 1, s názvem Velikonoce 2012. Tentokrát proběhla v režii dětí ze ZŠ Vodičkova, které v parku za Staroměstskou radnicí předvedly módní přehlídku ve stylu baroka a koncert originální kapely Masakrózní hustec.
Dětský příměstský tábor Sboru dobrovolných hasičů Praha 1
20-4-2012

Dětský příměstský tábor Sboru dobrovolných hasičů Praha 1

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 za podpory Městské části Praha 1 a Nadace Pražské děti pořádá Dětský příměstský tábor 2012 jako akci alternativního využití volného času dětí a mládeže od 8 do 14 let. Táborová základna bude vybudována na Pražském zahradě, v krásníém prostředí zahrady v Loretánské ulici. Termín : od 16.7 do 29.7.2012 ve dvou turnusech. Denně od 9.00 do 18.00 (19.00) hod. Stravování zajištěno v jídelně Hradní stráže - oběd,pití a odpolední svačina. Platba za dítě a den 150,-Kč.
Děti ze ZŠ Brána jazyků hostí své německé přátele
19-4-2012

Děti ze ZŠ Brána jazyků hostí své německé přátele

Z krásného bavorského města Ebern, konkrétně z Gymnázia Friedricha Rückerta, přijeli do Prahy 1 pedagogové a studenti, aby pokračovali ve zdárně se rozvíjejícím projektu, který byl podpořen v rámci programu Comenius. Na radnici je přivítala radní pro oblast školství Karolina Polverini.
Na Gymnáziu Jana Nerudy se vrátili do doby totality
3-4-2012

Na Gymnáziu Jana Nerudy se vrátili do doby totality

Varšavská smlouva – záruka míru, Se Sovětským svazem na prahu kosmické éry a další komunistická hesla, která pamatují zejména ti dříve narození, byla v úterý k vidění na nástěnkách v budově Gymnázia Jana Nerudy. Nezapomněli je zde z dob naštěstí minulých, ani zde netočili žádný film, ale místní pedagogové a studenti, pod vedením profesorů Jiřího Bureše, Roberta Kadečky a studentky Kamily Krbcové, připravili vynikající akci s názvem Den D.
Noc s Andersenem na Malostranské ZŠ
30-3-2012

Noc s Andersenem na Malostranské ZŠ

Malostranská ZŠ se letos prvně zapojila do Noci s Andersenem. Soutěže, čtení pohádek a přespání ve škole si užilo 23 dětí z druhé a třetí třídy. Akci podpořila firma Starbucks Coffee, která donesla horkou čokoládu. Děti soutěžily o pohádkové knížky a pochlubily se i vlastní literární tvorbou.
Prahu 1 navštívili studenti z Pierrelatte
29-3-2012

Prahu 1 navštívili studenti z Pierrelatte

Děti ze ZŠ Mikulandská spolupracují se studenty z jihofrancouzského města Pierrelatte na realizaci projektu podpořeného v rámci programu Comenius. Jeho součástí jsou výměnné pobyty, zaměřené na vzájemné poznávání, seznamování se s odlišnou kulturou i životním stylem. Do Prahy 1 proto v uplynulých dnech zavítali francouzští studenti.
Radnice ocenila nejlepší pedagogy
28-3-2012

Radnice ocenila nejlepší pedagogy

„Jsou výročí, která naštěstí skončila v propadlišti dějin, jako například ´Vítězný únor´ či výročí ´Velké říjnové socialistické revoluce´. Den učitelů k naší radosti stále zůstává,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký ve středu v Malostranské besedě, kde se konalo setkání pedagogů první městské části a ocenění těch nejlepších z nich. Starosta jednoznačně vyzdvihl jejich přínos pro charakter a prosperitu společnosti.
Studenti soutěžili v grafických dovednostech
27-3-2012

Studenti soutěžili v grafických dovednostech

Krajské kolo soutěže v grafických disciplínách proběhlo v úterý na Obchodní akademii v Dušní ulici. Zúčastnili se ho studenti z třinácti pražských středních škol, kteří soutěžili ve wordprocessingu, stenotypistice, korektuře textu, opisu a záznamu mluveného slova.
Amos Tour má zítra finále – přijďte podpořit naše školy!
3-5-2012

Amos Tour má zítra finále – přijďte podpořit naše školy!

V pátek 4.5. od 10 do 15 hodin proběhne v tělocvičně Sokola Královské Vinohrady v Riegerových sadech finále populární soutěže škol z první, druhé a třetí městské části s názvem AMOS TOUR. Prahu 1 reprezentují ZŠ Brána jazyků a ZŠ nám. Curieových. VŠICHNI JSTE ZVÁNI. PŘIJĎTE PODPOŘIT NAŠE ŠKOLY SVÝMI HLASIVKAMI!!!
Gymnasia Cantant
20-3-2012

Gymnasia Cantant

Regionální kolo už 18. ročníku přehlídky gymnaziálních sborů Gymnasia Cantant se v úterý 20. března uskutečnilo ve Valdštejnském paláci Senátu Parlamentu ČR. Studenty Prahy 1 reprezentovaly pěvecké sbory Josef z Malostranského gymnázia a ZŠ a Smíšený pěvecký sbor Gymnázia Jana Nerudy.
Pražské karnevalové radovánky potěšily děti i jejich učitelky
15-3-2012

Pražské karnevalové radovánky potěšily děti i jejich učitelky

Ve čtvrtek vyvrcholila v parku za Staroměstskou radnicí akce Městské části Praha 1 a Nadace Pražské děti s názvem „Pražské karnevalové radovánky“. Její první částí byly návštěvy kouzelníka ve všech mateřských školách Prahy 1, které proběhly v průběhu předcházejícího týdne. Finále se pak uskutečnilo právě ve čtvrtek a zúčastnily se ho desetičlenné týmy dětí z jednotlivých „mateřinek“.
Naši školáci přivítali své francouzské kamarády
14-3-2012

Naši školáci přivítali své francouzské kamarády

Už devatenáct let trvá partnerství Základní školy Brána jazyků a Collège Claude Debussy ze Saint Germain- en-Lays nedaleko Paříže. V těchto dnech pobývají francouzští studenti u svých přátel v Praze 1.
Gymnasia cantant - XVIII. ročník přehlídky gymnaziálních pěveckých sborů
8-3-2012

Gymnasia cantant - XVIII. ročník přehlídky gymnaziálních pěveckých sborů

Dne 20. března 2012 proběhne v Praze regionální kolo hodnocené přehlídky gymnaziálních pěveckých sborů Gymnasia cantant. Letošního XVIII. ročníku se zúčastní více než 500 studentů gymnázií z celé České republiky. Pražský region z tohoto počtu zahrnuje cca 180 zpěváků.
Letošní ročník společně pořádá Malostranské gymnázium a Malostranská základní škola, Josefská 7, Praha 1, Gymnázium, Brno, Vídeňská 47, a občanské sdružení Gymnasia cantant za laskavé podpory Senátu parlamentu České republiky.
ZŠ Uhelný trh zapisuje děti do prvních tříd
25-1-2012

ZŠ Uhelný trh zapisuje děti do prvních tříd

Zápisy do prvních tříd jsou v plném proudu. Tento týden (středa, čtvrtek) probíhá zápis také na ZŠ Uhelný trh. Budoucí prvňáčci si mohou vyzkoušet ve třídě malování, zazpívat písničku, zarecitovat básničku, ale také zasportovat, protože na ně čekají kuželky.
Reduta opět praskala ve švech
19-4-2012

Reduta opět praskala ve švech

Aktualizováno! Fotogalerie Odpoledne s osobností v Redutě 19.4.2012 - Vlastimil Harapes, Helena Čelišová a Jiří Veselý. Další fotogalerie z minulých setkání: 5.4.2012 - populární zpěvák a člen Divadla Semafor a Divadla Rokoko , úspěšný televizní a estrádní konferenciér a moderátor Karel Štědrý, 15.3.2012 - Karel Ulm  a Pavlína Filipovská, 16.2.2012 - Eduard Hrubeš, Markéta Stránská, Daniel Hodek, Hana Píšová a Marta Richterová, 1.2.2012 - scenárista, dramatik a režisér Zdeněk Troška, 19.1.2012 - významný český režisér Karel Smyczek, Tereza  Nosková a Karolina Polverini.
Zápisy jsou tady!
18-1-2012

Zápisy jsou tady!

Jedna z nejdůležitějších chvil v životě dětí právě nastala. Dveře základních škol v Praze 1 se otevřely, aby přivítaly budoucí prvňáčky.