Doprava a parkování Školství Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Rodný dům Maxe Broda zdobí pamětní deska
27-1-2011

Rodný dům Maxe Broda zdobí pamětní deska

V Haštalské 25, na domě, kde se v roce 1884 narodil Max Brod, byla ve středu odhalena pamětní deska na počest tohoto významného spisovatele, básníka, dramatika, publicisty, divadelního, hudebního a literárního kritika, ale také skladatele, překladatele a jedinečného organizátora akcí německé a české kultury v předválečné Praze.

„Max Brod vykonal pro českou, německou a posléze izraelskou kulturu mnoho. Na to však svět bohužel postupně zapomíná. Na co však bezpochyby nikdy nezapomene, je Brodovo seznámení světa s Franzem Kafkou. Byl to on, kdo nedbal Kafkova přání, a místo toho, aby dnes celosvětově známé dílo zničil, nabídl ho svým současníkům i následujícím generacím. Třeba jen proto si Max Brod zaslouží naši vděčnost a více takovýchto pamětních desek,“ řekla při odhalení desky v Haštalské ulici Karolina Polverini, radní Městské části Praha 1.

Kromě ní se slavnostního aktu zúčastnili mimo jiné velvyslanci Izraele, Německa a Rakouska a také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Autory pamětní desky jsou Marcela Steinbachová a Martin Rusina z architektonického ateliéru Skupina a grafik Mojmír Pukl. Deska vznikla z iniciativy Společnosti Franze Kafky za finanční podpory Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

Max Brod zemřel v roce 1968 v Tel Avivu, kam v roce 1939 emigroval. Kromě Franze Kafky přispěl ke světové proslulosti Jaroslava Haška a Leoše Janáčka.  Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12