Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Nejstarší občan Prahy 1 oslavil 103. narozeniny
8-3-2012

Nejstarší občan Prahy 1 oslavil 103. narozeniny

Před 103 lety se narodil příslušník řádu minoritů otec Bernardin, občanským jménem Josef Mráz, rodák ze slovenské Levoče. K jeho úctyhodnému životnímu jubileu mu jménem Městské části Praha 1 osobně pogratuloval radní Jiří Veselý.

„Otec Bernardin prožil bohatý, pracovitý a zároveň velmi nelehký život. Je příkladem nadhledu, laskavosti a moudrosti, a proto jsem byl velmi rád, že jsem ho mohl při příležitosti jeho narozenin navštívit. Jeho osud je osudem 20. století,“ prohlásil radní Jiří Veselý.

Otec Bernardin studoval v Římě a tento čas osobně označuje asi za nejšťastnější období svého života. „Ale i dnes prožívám krásné časy pod starostlivým dohledem otce Stanislava, který o mě pečuje,“ doplnil otec Bernardin.

Jako kněz působil mimo jiné v Sudetech, konkrétně v Českém Krumlově a Opavě. Do Prahy přišel 8. prosince 1950. Po komunistickém puči v únoru 1948 osobně poznal mnohaleté internování duchovních v Bohosudově, Oseku či Duchcově.

Do důchodu odešel i díky tomu, že ho v 80. letech trápilo nemocné srdce. Nemoc však záhy ustoupila, a tak se dožil vysokého a požehnaného věku.

V poslední době žije přeci jen klidněji. „Vstávám v pět ráno, v šest začínají modlitby, následují meditace a mše svatá. V osm snídám. Přes den většinou poslouchám rozhlas a modlím se,“ popsal otec Bernardin, který do řádu vstoupil v šestnácti letech. Bydlí v klášteře minoritů v Malé Štupartské ulici.

„Jsem klidný a spokojený a očekávám konec,“ řekl a na otázku, co ho po tak dlouhém životě může ještě překvapit, dodal: „Smrt.“

Další informace naleznete zde:

102 let v Praze 1
http://www.praha1.cz/cps/odbory-a-oddeleni-11965.html
100 let otce Bernardina - Provincie Řádu Minoritů v České republice sv.Cyrila a Metoděje 
http://www.minorite.cz/minorite-v-cr/aktuality/z-domova/praha-100-let-otce-bernardina.html
Otec Bernardin: Připravuji se na odchod

Otec Bernardin: Připravuji se na odchod

Otec Bernardin - archivní snímek

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18