Doprava a parkování Školství Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

07.07.2009 - úterý

Ostrov zatím vyčkává

7.7.2009 Metro str. 5 Praha

PRAHA Střelecký ostrov čeká na rekonstrukci již přes dva roky. A vypadá to, že se jí jen tak nedočká. Zahájení přestavby bylo plánováno na polovinu června, z toho však sešlo a projekt se odložil k ledu kvůli sporům s Národním památkářským ústavem.
„Jsme proti postavení výtahu, ten by zničil zábradlí na mostě, které je historickou památkou,“ upřesnila za památkáře Anna Matoušková. Právě výtah má zajistit přístup na ostrov handicapovaným a maminkám s kočárky. Dosud na ostrov vede jediná cesta, a to po schodech z mostu Legií.
Dalším, kdo se bouří, jsou příznivci tradičního letního kina, jež se na ostrov pravděpodobně nevrátí. Letos bylo přestěhováno do Riegerových sadů. Zastánci Kinematografu bratří Čadíků sepsali petici, v níž důrazně žádají její zachování.
„V současnosti probíhají jednání a je to na nejlepší cestě. Nedokážu ale říct konkrétní datum,“ řekl Alexandr Koráb, mluvčí Prahy 1.
Mezi plánované změny patří vykácení asi devadesáti stromů, které by však měly být nahrazeny šedesáti novými. Další novinkou je zbudování občerstvení a toalet, a to v místě pod schodištěm, na kterém dosud přespávají bezdomovci. Drobnější změny proběhnou ve vybavení ostrova -přibudou lavičky, odpadkové koše a opravené cesty, po kterých se budou moci prohánět sportovní nadšenci na in-line bruslích.
Na celkovou rekonstrukci bylo vyhrazeno 40 milionů korun, Střelecký ostrov se kvůli ní má na tři měsíce uzavřít.

Regionální mutace| Metro - Praha

Sponzorují stranu, berou zakázky od města

 

7.7.2009 Mladá fronta DNES str. 2 Události a politika

Praha - Věci veřejné je asi nejambicióznější neparlamentní politická strana, která bude kandidovat v předčasných volbách.
Do každé domácnosti chodí zdarma její časopis a za předsedu si zvolila „celebritu“ Radka Johna.
A stojí za ní největší bezpečnostní firma v zemi.
Věci veřejné ovládá rodina, která před lety založila agenturu ABL. „Tvář strany“ a její místopředsedkyně Kateřina Klasnová žije už osm let s generálním ředitelem ABL Vítem Bártou a Bártova matka Jiřina zasedá za stranu v zastupitelstvu Prahy 1.
Bezpečnostní agentura však hlavně podporuje Věci veřejné finančně - zčásti otevřeným sponzoringem, zčásti skrytěji. Z třímilionového rozpočtu dali lidé prokazatelně spjatí s firmou 250 tisíc korun. Většina peněz však nešla z ABL přímo, nýbrž přes časopis Věci veřejné, ve kterém ABL a spřízněné firmy inzerují.
V Praze, kde mají Věci veřejné své zastupitele, přitom agentura získala několik veřejných zakázek.

Časopis do každé rodiny Před volbami do Evropského parlamentu vydala strana - respektive s ní spojené vydavatelství Pražan -čtyři „volební speciály“, každý se čtyřmilionovým nákladem a údajně čtyřmilionovým rozpočtem. Vedení společnosti ABL přiznalo, že za čtyři inzeráty v těchto časopisech utratilo 12,3 milionu korun. Pro srovnání: ČSSD loni získala od všech sponzorů 38 milionů. „Časopis Věci veřejné pokrýval ideální cílovou skupinu pro inzerci, a tudíž nám výše uvedená cena připadá adekvátní,“ pochvaluje si tisková mluvčí ABL Zuzana Fryaufová.
Místopředsedkyně Klasnová trvá na tom, že strana a časopis jsou oddělené a periodikum publikuje vydavatelství Pražan. Že časopis slouží jako stranická propagace, se však tají těžko. Na první straně červnového čísla najdete samé upoutávky na články týkající se strany.
Když se o spojení ABL a Věcí veřejných začalo mluvit, firma od inzerce upustila. „My jsme inzerovali pouze ve třech číslech, ale pak jsme po těchto spekulacích usoudili, že už nám to za to nestojí,“ vysvětlila Fryaufová.
Úzké propojení bezpečnostní agentury s politickou stranou znepokojuje zastupitele v Praze 1. „My toto spojení sledujeme už druhé volební období a nechápeme, proč se hlídací agentura snaží ovládnout radnici,“ uvedl zastupitel Prahy Jan Votoček (ED). Agentura ABL získala v Praze 1, kde má strana zastupitele, zakázku od magistrátu na správu památek. Čile podniká také v dalších pražských obvodech.
Klasnová střet zájmů odmítá s tím, že její strana agentuře ABL nijak nepomůže. „Na radnici Prahy 1 jsme v opozici a nemáme vliv na veřejné zakázky. Máme také etický kodex zastupitele, který zakazuje hlasovat, když hrozí střet zájmů,“ uvedla Klasnová.

Spor: kdo vymyslel pojízdné kino

 

7.7.2009 Mladá fronta DNES str. 1 Praha

Praha - Provozovat v Praze letní kino není snadná věc. Přesvědčili se o tom bratři Čadíkové, jejichž Kinematograf letos poprvé od roku 1997 nenašel v metropoli kvůli rekonstrukci Střeleckého ostrova místo k promítání.
Povolení nedostali průkopníci letních projekcí ani na zvažovaném náhradním místě v Riegrových sadech. Ten, kdo má rád hvězdy na plátně i nad ním, naštěstí nemusí zoufat. O prázdninách může v hlavním městě vybírat z nabídky tří kin pod širým nebem. Vedle letních kin v Karlíně a na Občanské plovárně projíždí Prahou již druhým rokem projekt nazvaný Kinobus.
Právě ten je dalším z kinematografických nápadů, které do Prahy přinesl Josef Čadík se svým týmem. Ani na něm se však nepodílí: pražský Dopravní podnik si ke spolupráci vybral jiného provozovatele. Čadík tvrdí, že s projektem přišel daleko dříve a DP mu ideu ukradl.

Čadík totiž nabídl projekt pojízdného kina vedení DP již v roce 2006. „Připravil jsem to celé od výběru filmů až po vhodná místa k promítání, jednali se mnou o tom,“ popisuje Čadík.
Jenže dva roky poté si DP vybral zcela jiného provozovatele, společnost KinoBus.cz. Zástupci DP přitom připouštějí, že o Čadíkově nabídce uvažovali, nabídka jiného provozovatele byla pro ně zajímavější. „Takové věci se dělají zcela běžně,“ odmítá neetičnost jednání provozovatele pražské veřejné dopravy jeho mluvčí Ondřej Pečený.

Novinka: nafukovací plátno Čadík však kvůli podobnosti obou projektů cítí velkou křivdu. „Jediné, co je na celém jejich nápadu původní, je nafukovací plátno. Jinak je to všechno do puntíku okopírované,“ stěžuje si Josef Čadík. MF DNES má k dispozici jeho původní návrh z roku 2006, který počítal například s promítáním ve Vysočanech, Chuchli, Kunraticích či Uhříněvsi. Tedy ve stejných lokalitách, kde bude mít promítací autobus zastávku i o letošních prázdninách. „To je stejné, jako by si jedna automobilka stěžovala, že jiná vyrábí taky auta a tím jí krade nápad,“ nesouhlasí s argumenty odmítnutého provozovatele kin Pečený.
Čadík se však Prahy nevzdává a po rekonstrukci Střeleckého ostrova se v příští sezoně chce Kinematograf vrátit na jeho původní místo. Radnice Prahy 1 nechává zatím tuto otázku otevřenou, ale kinu by na ostrově chtěla nabídnout menší prostor než dosud.

* Letní kina v Praze
Letní kino Regina
Hybešova 10, Praha 8
Promítá denně od 21.30
Vstupné 25 Kč
Letní kino Občanská plovárna
U Plovárny 8, Praha 1
Promítá denně od 21.30
Vstupné 90 Kč
KinoBus
Promítá denně, místa i začátky
představení na www.dpp.cz
Vstup zdarma

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha


Malostranská ZŠ přispěla na zvon

7.7.2009 Pražský deník str. 2 Z metropole


Praha 1/ Zástupci Malostranské ZŠ předali starostovi Prahy 1 Petru Hejmovi výtěžek z prodeje svých výtvarných výrobků, který činí 2604 korun. Takto získané peníze žáci věnovali v rámci veřejné sbírky na pořízení zvonu do věže Malostranské besedy. Na zvon se zatím podařilo vybrat 136 759 korun.

Region| Střední Čechy 


Squateři dostali byty, budoucí sousedé se bouří

4.7.2009 Lidové noviny str. 1 Titulní strana

PRAHA Obyvatelé posledního pražského squatu Milada si polepšili. Náhradou za opuštění zchátralé vily na rozhraní pražské Libně a Troje dostanou k dispozici tři byty a sklepní prostory v centru Prahy - několik desítek metrů od náměstí Republiky. Za bydlení v soukromém domě v Truhlářské ulici 11 budou platit symbolické nájemné jednu korunu.
„Dopadlo to lépe, než jsem čekal,“ prohlásil ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který squaterům nové bydlení zajistil. „Poprvé v historii s námi bylo jednáno jako rovní s rovnými,“ řekl mluvčí squaterů Jan Němec.
Od celé akce se včera distancoval premiér Jan Fischer. Kocáb zdůrazňoval, že jde o jeho soukromou akci - squateři nicméně klíče od bytů převzali v budově Úřadu vlády.
V šoku jsou nájemníci domu. O tom, že se stanou sousedy squaterů, neměli ani tušení. „Že bychom tu měli bydlet se squatery? To tedy ne, to nepřichází v úvahu,“ reagovala nájemnice Alena Kaiserová, která podle svých slov za byt v domě i se službami platí asi čtyři a půl tisíce korun měsíčně.
Podle zástupce majitele domu Petra Svinky nájemníci nemají na protesty právo. „Je na čase, aby občané začali ostatní vnímat ne podle toho, jak vypadají, ale podle toho, co za nimi stojí,“ prohlásil Svinka. Obavy má i radnice Prahy 1, která v místě posílí hlídky strážníků.

Více čtěte na straně 6 Poznámku Daniela Kaisera čtěte na str. 10

Nový squat v centru Squateři dostanou tři volné byty. Kromě toho budou moci pořádat koncerty a výstavy ve sklepě domu. Za to budou platit jednu korunu a poplatky za energie a vodu. Smlouvu mají do doby, než se dům začne opravovat.

Foto popis|

Výstava Klobouk dolů

4.7.2009 Lidové noviny str. 6 Metropole/Praha

 Výstavní síň Senátu ČR Obyvatelé a návštěvníci Prahy mají poslední možnost spatřit ve výstavní síni Senátu expozici Klobouk dolů. Jsou na ní vystaveny klobouky a pokrývky hlavy slavných osobností. Výstava je prodloužena do 12. července a je zdarma přístupná i dnes a zítra od 10 do 17 hodin. Nabízí pohled na pět desítek různých klobouků, čepic, huček nebo helem známých osobností z 19. a 20. století.
Kdo má rád příběhy Dalekého severu, měl by v těchto dnech zavítat do pražské zoologické zahrady a zaposlouchat se do vlčího vytí. Zoo připravila ve dnech 5., 6. a 7. července večerní vycházky s vlky. Začínají ve 20 hodin 30 minut, ve 21 hodin a poslední ve 21 hodin 30 minut. Zájemci projdou s průvodcem setmělou zahradou v horní části areálu až k výběhu vlků euroasijských. Je nutné se předem objednat na čísle 296 112 230.
Zítřejším dnem začíná kulturní a zábavní program na smíchovské pláži pro ty, které nebaví pouze se opalovat na písku. Dnes se tam odehraje představení pohybového divadla Loco:motion company.
Pohled do historie posledních dvaceti let politického vývoje v Česku nabízí pouliční výstava Od sametové revoluce k předsednictví EU slovem i obrazem. Připravili ji Zuzana a Eugen Brikciusovi spolu s městskou částí Prahy 1.


4.7.2009 Lidové noviny str. 6 Metropole/Praha

138 tisíc korun vybrala Praha 1 ve veřejné sbírce na obecní zvon, který má být na konci roku umístěn ve věži Malostranské besedy. Je to jen třetina odhadovaných nákladů.

Ze squaterů jsou teď nájemníci

 

4.7.2009 Mladá fronta DNES str. 1 Praha

Bydlí v domě podnikatele, kterému památkáři udělili nejvyšší pokutu v historii - 1,2 milionu korun

Praha -Ministr pro lidská práva Michael Kocáb výrazně přispěl k tomu, že se z obyvatel nejznámějšího squatu Milada stali nájemníci. Včera podepsali nájemní smlouvu na dobu neurčitou s majitelem domu v Praze 1.
Podnikatel Petr Svinka, kterému dům v Truhlářské ulici číslo 11 patří, je nechá bydlet ve třech z dvanácti volných bytů II. a III. kategorie za symbolickou jednu korunu. Spokojí se jen s úhradou vody, energie a plynu. Nájemníci tří dalších obsazených bytů v jeho domě nedaleko náměstí Republiky platí kolem čtyř tisíc korun měsíčně.
Svinka squaterům nabídl byty původně jen do konce roku, ale včera tvrdil, že když se povolení k chystané rekonstrukci domu v památkové zóně povlečou, bude tam zhruba patnáct nových nájemníků bydlet déle. Koncertovat prý mohou ve sklepě.
Jasně dal najevo, že ho nezajímá, jestli squateři budou ostatním nájemníkům vadit, nebo ne.

Kdo se z Milady stěhuje?
Novými obyvateli Truhlářské ulice jsou podle zjištění MF DNES většinou cizinci. „Bydlel jsem v Miladě asi dva roky,“ říká osmadvacetiletý drobný Slovák s dredy na částečně vyholené hlavě. Většina z jeho souputníků je také ze Slovenska.
To vysvětluje, proč právě v Bratislavě lidé demonstrovali na podporu squaterů z Milady, které v úterý na pokyn majitele vystěhovala bezpečnostní agentura a policie.
Další početnou skupinou ve squatu byli Němci. Jedenadvacetiletá tmavovlasá dívka z jihu Německa řekla MF DNES, že v libeňském squatu bydlela osm měsíců. Zdůrazňuje, že v Německu pracovala, zatímco její slovenský přítel tvrdí, že žije z toho, co si občas přivydělá.
Kocábova podpora squaterů namíchla spoustu lidí.
„Pane ministře Kocábe, mám družstevní byt a platím za něj, ale pokud mi najdete byt „zadáčo“, rád se placení nájmu vyhnu. (...) Slibuji, že nebudu platit nájem ani daně, každý víkend udělám pařbu do tří do rána a fet snad taky nějaký seženu - prosím, podpořte mne v mém úsilí!“ napsal čtenář MF DNES.
Kocáb bydlení squaterům nesehnal, byty mu sám nabídl podnikatel Svinka, který má developerskou firmu. Kocáb se s ním přátelí hlavně proto, že v roce 1994 přivezl do Česka koncertovat skupinu Pink Floyd.
Nicméně Svinkova firmamá vleklé spory s památkáři. Ti před rokem rázně odmítli, aby „hodnotný klasicistní dům“ v Truhlářské ulici zboural a postavil tam nový objekt. Kvůli vybourání části kulturní památky v nedaleké Soukenické ulici, která má být také přestavěna, mu dokonce „napařili“ nejvyšší pokutu v historii - 1,2 milionu korun.
„Dělali tam bez povolení bourací práce,“ vysvětluje důvod pokuty šéf památkového odboru magistrátu Jan Kněžínek.
Teď si podnikatel nasadí do domu v památkové zóně squatery, a to k malé radosti starosty Prahy 1 Petra Hejmy. „Už jsem oslovil velitele strážníků, aby městská policie věnovala této lokalitě zvýšený dohled,“ řekl včera.

Dům má 15 bytů. Jen tři jsou obsazené, další tři teď obsadí squateři. Majitel Petr Svinka usiluje o rekonstrukci, památkáři rázně odmítli úplnou demolici domu a stavbu nového. Za nepovolené práce v jiném domě mu udělili rekordní pokutu 1,2 milionu korun.

Klubová loď asi ustoupí nové plavební komoře

 

4.7.2009 Právo str. 16 Praha - Střední Čechy


Klubovou loď Praha 1 zřejmě mít nebude. Nejspíš tak zhasne sen prosazovaný radním této městské části Filipem Dvořákem (ODS), uvádět v život dílo spisovatele Jaroslava Foglara. Prosadit přejmenování bezejmenné uličky poblíž Řásnovky na uličku Ve Stínadlech se mu povedlo. S lodí nyní narazil.
Je radní takovým milovníkem Rychlých šípů? Opozice tvrdí, že velkou roli hrají ryze rodinné důvody. Dvořákova manželka, galeristka Olga Dvořáková, se za svobodna jmenovala Foglarová a s autorem Rychlých šípů byla v přízni. Loď měla kotvit u Střeleckého ostrova, s jehož revitalizací nyní radnice Prahy 1 začíná.
„Bude to základna pro školní družiny a děti, v níž by mohly trávit volný čas,“ sliboval ještě počátkem dubna Dvořák.
Na dodavatele klubové lodi už vypsala radnice veřejnou soutěž, ale nyní se situace nečekaně zkomplikovala a soutěžit se už nebude.
Ředitelství vodních cest totiž oprášilo desítky let starý záměr a začalo ověřovat zprůjezdnění Staroměstské laguny, která je dosud otevřena pouze shora, komorou Mánes.

Nejzatíženější komora ve střední Evropě

Současná plavební komora Praha-Smíchov je totiž kvůli osobní vyhlídkové lodní dopravě nejzatíženější plavební komorou ve střední Evropě. Cílem projektu je tudíž vytvoření nové, paralelní vodní cesty k plavební komoře Praha-Smíchov, která propojí zdrže Helmovského a Šitkovského jezu.
Jako optimální poloha se v tuto chvíli odborníkům jeví přimknutí nové komory k severní špičce Dětského ostrova. Vhodná je údajně jak z vodohospodářského, tak i památkářského hlediska, neboť je skryta ve stínu Střeleckého ostrova.
Podle mluvčího Ředitelství vodních cest Václava Straky by vodní dílo mohlo vzniknout v letech v letech 2012 až 2013. „Je to pro nás nová informace. Projekt lodě je tak ohrožen,“ konstatoval starosta Petr Hejma (ODS). Plánovaná klubová loď by znemožňovala v úžině mezi Střeleckým ostrovem a novou komorou bezpečné proplutí. „Protože celkové náklady na vytvoření kotviště odhaduji na více než milión korun, považuji za rozumné veřejnou soutěž zrušit,“ konstatoval Dvořák.
Odhaduje, že při intenzívních jednáních s Povodím Vltavy a Ředitelstvím vodních toků se ale podaří nalézt nové kotviště a soutěž bude třeba za několik měsíců znovu vypsána.


Prodej domů i s nájemníky se protáhne

4.7.2009 Právo str. 17 Praha - Střední Čechy


Zájem o koupi objektů v centru, které spravoval Bytový podnik Prahy 1 v likvidaci, byl ale velký

Soutěž na prodej 22 lukrativních objektů v centru města s desítkami nebytových prostor, ale také s obsazenými byty, se o něco protáhne. Obchodní veřejná soutěž na prodej majetku, který spravoval Bytový podnik Prahy 1 v likvidaci, musela být prodloužena.
Ačkoli termín nabídek končil v pondělí 29. června, byl prodloužen do 20. července.
„Zájem byl značný, sedmnáct subjektů si zaplatilo a vyzvedlo detailnější dokumentaci k nabízeným nemovitostem. Na straně druhé jsme byli uchazeči požádáni o více času pro finální rozhodnutí kvůli situaci s nemovitostí v Jindřišské ulici,“ zdůvodnil změnu likvidátor Jiří Kunt.
Z toho lze usuzovat, že zřejmě mnoho zájemců, možná že žádný, nesložilo požadovanou 78miliónovou kauci, natož aby podali závaznou nabídku. V takovém případě by se totiž s penězi mohli rozloučit.
Hlavním důvodem k prodloužení termínu, kdy je ve hře majetek za minimální cenu 773,4 miliónu, je tedy soudní řízení o určení vlastnického práva k bytovému domu v Jindřišské ulici, který bytový podnik dá do dražby i s nájemníky. Soud sice již skončil ve prospěch státu, bytový podnik dosud ale nemá v ruce rozsudek.
„To některým uchazečům soutěže brání v rozhodnutí,“ řekl Právu za organizátora soutěže předseda představenstva společnosti RAK CZ, a. s., Tomáš Pacner. O dům v Jindřišské se bytový podnik přetahuje se společností Melantrich, která si na něj dělá právo. Okolo dvacítky nájemců bytů v domě již několik měsíců žije v nejistotě, co s nimi bude. Likvidátor Kunt odmítá možnost, že by si byty mohli koupit.
Jak tvrdí, nemíní se podílet na tom, aby se nájemníci takto obohacovali o milióny. Jak již Právo informovalo, sám likvidátor na celé transakci s majetkem bytového podniku ale vydělá okolo 35 miliónů korun.
Podle Pacnera se může jevit prodej domu i s nájemníky jako nespravedlivý. Prý ale jen zdánlivě. V případě, kdyby Melantrich podal proti rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu a uspěl, mohli by se lidé ocitnout na ulici.
„Nyní mají v rukou nájemní smlouvu. Kdyby byt koupili a Melantrich nakonec, čistě hypoteticky, uspěl, dostali by zpátky jen symbolickou cenu, za kterou byty odkoupili a museli by je vrátit Melantrichu. Tím pádem by jim nezůstalo nic. Ani byt, ani nájemní smlouva. Tu nyní mají a nový majitel to musí respektovat,“ řekl Pacner. Lidé by se tím pádem ocitli v bytech bez právního důvodu a jako takové by měl vlastník domu právo je vystěhovat bez náhrady.
Obyvatelům bytů ale nikdo nic nevysvětluje. „Jsme zklamaní tím, že s námi vůbec nikdo nehovoří. Nechápeme proč,“ řekla Právu nájemnice Daniela Junková. Obyvatelé požádali proto radnici, aby si na ně někdo konečně udělal čas.Jsme zklamaní tím, že s námi vůbec nikdo nehovoří. Nechápeme proč Daniela Junková, obyvatelka domu v JindřišskéRadniční listy ovládá cenzura

 

4.7.2009 Pražský deník str. 1 Titulní strana

Většina pražských politiků si v nich zadarmo dělá reklamu v hodnotě milionů korun. Opozice má většinou smůlu, se svými názory se do těchto novin nedostane.

Praha/ Jak mít reklamu z rozpočtu obce a nezaplatit ze svého ani korunu? Stačí být ve vedení radnice a založit si radniční listy. Do novin budete moci svou „vládu“ vychválit bez hranic, opozici vezmete slovo a její článek zkrátka nazařadíte. Otisknout nemusíte ani rozčílené hlasy občanů.
Alespoň na této bázi funguje většina časopisů a novin vydávaných pražskými radnicemi. Do radničních periodik přitom proudí miliony korun ročně. Z peněz občanů.
„Dlouhodobě bojujeme proti nekalostem v Praze 13. Chtěli jsme, aby se o tom dozvědělo více lidí, a tak jsme sepsali článek, že pořádáme setkání s občany. Kolega ho donesl do radničního časopisu a čekali jsme, že senámněkdo ozve. Bez odpovědi. Vytiskli jsme si proto letáčky a roznesli je do schránek, jeden i na radnici. Teprve poté se nám ozvali z redakční rady, že to není žádné setkání, ale demonstrace, a tak máme smůlu, protože takový článek rozhodně nezveřejní,“ popisuje Petr Kučera z občanského sdružení Motolský Ordovik. Anení sám.
Podle sdružení Oživení, které před lety pražské radniční noviny zkoumalo, jsou odlišným názorům a postojům stran věnována v průměru asi jen tři procenta plochy novin, někde ani to. Žádný prostor k vyjádření nedává opozici například Praha 1 a 3, v Praze 10 se mohou zastupitelé jakékoliv politické strany vyjádřit pouze v malém sloupku zastupitele.
Výjimka potvrzuje pravidlo. Například ve druhé městské části se v radničních novinách názorům opozice nejen nebrání, ale dokonce jsou členy redakční rady. ...3

Radniční noviny v metropoli ovládá cenzura
Pro tato periodika měla platit podobná pravidla, kterými se řídí veřejnoprávní média. Zákon směřoval do sněmovny, nebyl ale projednán
dokončení ze strany 1

Do novin druhé městské části může přispívat opozice i občané. „O tom, co se zařadí, rozhoduje redakční rada, ve které nejsem. Ale jsou v ní i zástupci opozice. Ti dokonce mohou psát úvodní slovo. Nechceme, aby byly noviny příliš politizované, a tak dáváme šanci i známým osobnostem,“ říká starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Radní pravda

Názorný příklad periodika s „pravdou podle radních“ najdeme v Praze 3. Zatímco každé jednání zastupitelstva doprovázejí hlasité protesty místních občanů, titulky v radničních novinách, kde vládne rovněž ODS, hlásí: Splnili jsme víc, než jsme slíbili. V dalším čísle se například kromě pochvalných věcí, které se radnici podařily, objevuje i rozhovor s poslancem Danielem Reisiegelem (ODS) hlásajícím, že „vládní balíček je optimálním lékem na krizi“. Otázka, která by se týkala přímo Prahy 3, ale není v rozhovoru ani jedna.
„Jinde v novinách by za takovou inzerci politici museli platit statisíce, takhle to mají zadarmo z našich peněz a ještě přijde radniční plátek každému do schránky. Co může být lepšího?“ klade si řečnickou otázku Miroslav Varga z Prahy 3.
Ještě větší reklamu si udělal hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD). Sice k ní nevyužil žádný krajský zpravodaj, ale když Středočeský kraj požádali radní Zvole u Prahy o dotaci na oslavu sboru dobrovolných hasičů, přišlo jim, že deset tisíc korun dostanou, ale musí splnit několik podmínek. Tou nejabsurdnější bylo, že nad pódiem měla viset velká reklamní plachta s nápisem: S přispěním hejtmana Středočeského kraje.
„Je to drzost, protože peníze nám neposkytl hejtman ze svého, nýbrž kraj,“ řekl před měsícem starosta Zvole Marcel Pudich, který nakonec nabídnuté peníze odmítl.

Zákon je zatím v nedohlednu

Radničními periodiky se měl zabývat zákon, který směřoval do Poslanecké sněmovny. Ten si bral za cíl, aby se radniční noviny řídily podobnými pravidly jako veřejnoprávní média. Nestihl se však projednat.
„Radniční plátky povětšinou fungují tak, že si radnice najde soukromníka, úředníci píšou články a soukromá firma pak zajišťuje inzerci a distribuci. Pokud se ale člověk chce dobrat nějaké reakce nebo zveřejnit omluvu, je to těžké, protože soukromou firmu najímá radnice, a ta si obsah vymezuje,“ popsala Lenka Petráková z Oživení.
Podle ní je také problém v tom, že úředníci, kteří články připravují, nemají o vyváženém psaní ani potuchy.„Odlišným názorům a postojům opozice jsou věnovány pouhá tři procenta pražských radničních listů.“

Rekreace pro seniory je se slevou

4.7.2009 Pražský deník str. 2 Z metropole

Praha 1/ Tak jako v minulých letech, i letos mohou senioři s trvalým bydlištěm na území Prahy 1 využít možnosti levných týdenních pobytů. Na tyto pobyty, které organizuje občanské sdružení Concordia Pax, poskytuje radnice první městské části dotaci 90 korun na osobu a den. Dotace pro letošní rok není dosud zcela vyčerpána, proto se lze ještě k letním a podzimním pobytům přihlásit. Konkrétně jde o rekreaci v Českém lese (Penzion Josefinum v Nové Vsi pod Přimdou - od 270 do 400 korun za osobu a den s plnou penzí) a také v Krušných horách (Penzion Arnica v Háji pod Klínovcem - 315 korun za osobu a den s plnou penzí).

Region| Střední Čechy

Strážníci posílili kontroly kvůli sezoně

4.7.2009 Pražský deník str. 4 Z metropole

Praha/ Hlavní město je v těchto dnech plné turistů. Se zvýšeným počtem cizinců ale roste také počet kapsářů, kteří se právě na tyto skupiny specializují.
Na tento fakt zareagovala také městská policie, jež v době hlavní turistické sezony posiluje svoje hlídky v centru města a zavedla speciální mobilní stanoviště, která už fungují delší dobu v Praze 1, 5 a 6. V červenci a srpnu bude těchto míst ale v provozu hned sedm. Spolu se strážníky budou opět pomáhat zahraničním turistům také jazykově vybavení studenti, kteří se už osvědčili v minulosti.
„Ke dvěma stanovištím na Staroměstském a Václavském náměstí, která jsou již v provozu celoročně, postupně přibylo dalších pět, která by měla pokrýt turisticky nejexponovanější místa metropole,“ vysvětlil první náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Zaměří se na pouliční kriminalitu

Jedná se o stanoviště na Hradčanském náměstí u Arcibiskupského paláce.
„Kromě poskytování informací zde strážníci budou dohlížet na dodržování tržního řádu a zaměří se na pouliční kriminalitu. Po patnácté hodině se pak toto stanoviště přesune do Karlovy ulice na křižovatku s Liliovou, kde bude až do půl osmé působit jako informační centrum a prevence pouliční kriminality,“ uvedl ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš. V Praze 5 budou v červenci a srpnu působit další dvě mobilní stanoviště, a to na náměstí Kinských a na Andělu. V provozu budou od 9 do 19 hodin. Posledním místem, kde rozloží městská policie přes prázdniny své stanoviště, je Vítězné náměstí v Praze 6. Otevřené bude od 9 do 18 hodin.
Kromě stanovišť budou strážníci více také na turisticky atraktivních místech, a to až do konce září.
„Pozornost strážníků se zaměří zejména na kapesní krádeže, podvodnou pouliční směnu peněz, žebrání, porušování tržního řádu, obohacování se řidičů taxislužby na úkor zákazníků, pouliční nabídku sexuálních služeb a další,“ uvedl Rudolf Blažek.

Zajímavá místa

Strážnící se zaměří zejména na Václavské náměstí, Staroměstské náměstí a celou trasu Královské cesty.
Kromě centra Prahy strážníci věnují pozornost i dalším turisticky zajímavým místům, jako je například Vyšehrad, Vítkov, plavecký stadion Podolí, koupaliště Džbán a přírodní rezervace Divoká Šárka. Zvýšenou péči věnuje Městská policie také zoo, Botanické zahradě a zámku v Troji a dalším lokalitám.

Region| Střední Čechy