Doprava a parkování Školství Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

26.06.2009 - pátek

Čekání na velkou vodu

26.6.2009 Metro str. 4 Praha

„Vrata na Čertovce se v pátek zavřou a uzavřeny budou i náplavky.“
Tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf upozornil řidiče, aby si nezaparkovali svá vozidla na pražských náplavkách.

Kvůli rozvodnění Vltavy se Praha rozhodla přijmout řadu preventivních opatření - uzavřou se náplavky, lodní doprava se omezí a přívozy možná zcela zastaví.
PRAHA Vydatné srážky, zvyšující se hladina na tocích v povodí Vltavy a s tím související opatření na vltavské kaskádě prý dnes mohou být důvodem k vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity v metropoli. Uzavřou se dokonce i vrata na Čertovce. Před i za Prahou začne platit zákaz plutí pro lodě, v samotném hlavním městě má však zatím lodní doprava zůstat bez omezení.
Řidiči by neměli kvůli hrozícímu nebezpečí parkovat na náplavkách na území Prahy 1 a 2 a v úseku U loděnice nad Palackého mostem na území páté městské části. Magistrát se už tradičně kvůli vydatným srážkám rozhodl uzavřít i loď pro bezdomovce Hermes. Plavidlo má být odtaženo nejpozději dnes ráno do smíchovského přístavu.
Kvůli vysoké hladině Vltavy musela změnit své kotviště i divadelní loď Tajemství bratří Formanů. Přesunout se musela z kotviště v Holešovicích na Rašínovo nábřeží mezi Palackého mostem a Výtoní. Zde se také uskuteční divadelní představení.


Regionální mutace| Metro - Praha


U Prahy se kvůli velké vodě zastaví lodní doprava

 

26.6.2009 Mladá fronta DNES str. 1 Střední Čechy

Střední Čechy, Praha - V Praze může v pátek Vltava dosáhnout prvního povodňového stupně, město proto chystá opatření. Například budou uzavřena vrata na říčce Čertovka a také náplavky. Ve středních Čechách se však lidé podle hydrometeorologů rozvodnění řek bát nemusí.
„V Praze půjde o dotok vody, která se zvedla v jižních Čechách. Manipulovat se bude i na vltavské kaskádě,“ uvedla Petra Krainová, mluvčí Povodí Vltavy. Ve středních Čechách by se hladiny řek zvednout neměly. „Nesvolali jsme komisi ani hasiče. Pouze jsme dostali z benešovského úřadu výzvu, abychom dbali zvýšené opatrnosti kvůli srážkám,“ řekl Jan Kratzer, místostarosta Poříčí nad Sázavou.
Pokračování na str. B2

Pokračování ze str. B1
„Vrata na Čertovce se zavřou v devět hodin,“ řekl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Lodní doprava se zastaví před a za Prahou a budou uzavřeny náplavky na území Prahy 1, 2 a nad Palackého mostem na území páté městské části. Magistrát proto vyzval řidiče, aby zde neparkovali. Včera odpoledne proteklo ve Vltavě za sekundu 364 kubických metrů. Pokud průtok stoupne nad 450, bude přerušen provoz přívozu na linkách P1 a P2 na severním okraji Prahy. Provozovatel by v takovém případě musel vyklidit přístaviště a lodě odvézt do bezpečí.
Přestože velká voda zatím ve středních Čechách nehrozí, museli včera hasiči zasahovat na několika místech poté, co přívalový déšť, který se včera prohnal krajem, zatopil desítky objektů.
V Mělníku kolem třetí hodiny odpoledne čerpaly vodu z devíti zaplavených sklepů profesionální i dobrovolné jednotky. Ke čtyřem zatopeným domům pak vyráželi hasiči z Nymburka. V dalších okresech kraje neměly jednotky tolik výjezdů. Na Berounsku v souvislosti s přívalovým deštěm dokonce ani jediný.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (sever)

Mobilní jednotka má pomoci bezdomovcům

26.6.2009 Mladá fronta DNES str. 4 Praha

UDÁLOSTI

SMÍCHOV Radnice Prahy 5 spolu s občanskou společností Naděje budou provozovat specializovanou mobilní jednotku, která bude poskytovat bezdomovcům na Praze 5 poradenskou i materiální pomoc. Na území páté městské části bude jednotka, která patří městské části Praha 1, fungovat jednou týdně.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha


Vládci Prahy

26.6.2009 Pátek Lidových novin str. 13

Reportér LN o loutkách a loutkářích

Pokaždé, když se v médiích píše o tzv. nové ODS, bývá zmiňována její pražská organizace a „chlapci ve špičatých botách“ či „Kenové“. Po partnerovi slavné Barbie dostal přezdívku mladý místopředseda ODS, jenž se na sjezdu své strany představil delegátům slovy: „Jsem David Vodrážka ze Stodůlek.“ A kdybyste se ocitli v některém z luxusních pražských podniků na večírku ODS, těch pár párů špičatých bot byste opravdu zahlédli.
V Praze ovšem určitě nejde o žádnou „novou“ ODS, funguje to tu stále stejně. Na přehnané ideály se tu nikdy příliš nehrálo, byznys byl a je pro většinu občanských demokratů na prvním místě. Každá doba má své „úspěšné podnikatele“, kteří si za pomoci politiků dělají velké kšefty.
ODS v Praze nikdy neprohrála volby, a navíc se pojistila koalicí s ČSSD. Ta obě strany s podnikatelským prostředím svázala natolik, že ani konec koalice poté, co ODS v Praze při posledních komunálních volbách v roce 2006 získala přes 50 % hlasů, vztahy nenarušil. Se známým advokátem Miroslavem Janstou čile spolupracují představitelé obou partají, a to nejen na pražské, ale i celostátní úrovni.
Podnikatelé přicházejí a odcházejí, ODS – kterou dnes její někdejší předseda Václav Klaus nazývá PDS („Podnikatelská demokratická strana“) – zůstává. Vyprávět by o tom mohl třeba Sebastian Pawlowski, který kromě jiného vlastní Mediacop vydávající Týden. Když ve svých hvězdných chvilkách za nízké částky skupoval či si pronajímal nejlukrativnější objekty v Praze, včetně Slovanského domu, hrály v tom velkou roli i jeho kontakty na tehdejšího primátora Jana Kasla či tehdejšího radního města, dnes Prahy 1, Filipa Dvořáka.
Na jeho místo ale přicházejí noví. Už ze svého působení na radnici Prahy 6 si s sebou na magistrát přivedl primátor Bém podnikatele Romana Janouška. Od té doby se v hlavním městě nepohnulo prakticky nic, aniž by o tom Janoušek nevěděl a neodsouhlasil to. Na moci mu ještě přidalo, když se Bém stal v roce 2006 prvním místopředsedou ODS. Mezitím se ovšem v pražském rybníčku objevila další štika. Dnes čtyřicetiletého radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku mohla veřejnost zaregistrovat možná v roce 2005, kdy byli spolu s tehdejším poslancem ODS Vladimírem Doležalem obviněni, že měli chtít od majitele vršovického autobazaru 800 000 Kč coby úplatek za prodloužení pronájmu. Doležal se tehdy vzdal mandátu a soudní spory se s ním táhly tři roky, než byl zcela zproštěn. To Hrdličku soudy osvobodily mnohem dříve. Zastával se ho tehdejší starosta Prahy 10 Milan Richter s tím, že úřad přece i za asistence Hrdličky rozhodl, že pronájem se neprodlouží. Ten Richter, který je dnes městským radním pro kulturu. Kdo by si přitom myslel, že v jejich vztahu má dominantní roli ten politicky výše postavený, krutě by se mýlil.
Mimochodem, Hrdlička, absolvent střední ekonomické školy, stojí i za zvolením do té doby bezejmenného Vodrážky prvním místopředsedou ODS, alespoň tak o tom mluví lidé z okolí Mirka Topolánka. Nové časy ohlašuje i to, že na prosincovém kongresu strany se proti Bémovi postavila i jeho dosavadní pravá ruka Janoušek, kterého s Hrdličkou kromě jiných kšeftů a zájmů spojuje významná pražská realitní firma Navatyp. Byť v obchodním rejstříku u společnosti jejich jména nenajdete ani náhodou.
Bémova éra v Praze, zdá se, končí. V čele regionální organizace ho má nahradit dosavadní radní Pavel Klega, v pražské ODS všeobecně vyhovující i proto, že nikoho neohrožuje. Na post primátora má aspirovat Bémův dosavadní první náměstek Rudolf Blažek. Spekuluje se už jen o tom, zda Béma nechají dovládnout až do konce volebního období, nebo – což se jeví jako pravděpodobnější – ho „zaříznou“ už na podzim po volbách do sněmovny, kam se z druhého místa pražské kandidátky jistě dostane.
Dopomoci má Blažkovi do funkce i Hrdlička, který, ač bez významnější politické funkce, ovládá díky svému vlivu zhruba třetinu pražských hlasů.
V takovém případě bude bezpochyby pokračovat i slibná kariéra Milana Richtera.


Povodně se Pražané nemusejí bát

26.6.2009 Právo str. 10 Praha - Střední Čechy

 

Vydatné srážky, stoupající hladiny řek a následné upouštění vody z Vltavské kaskády se postaraly o to, že dnes zřejmě dosáhne Vltava v hlavním městě prvního stupně povodňové aktivity, tedy stavu bdělosti. Dopoledne se proto uzavřou protipovodňová vrata na Čertovce a bude zastavena lodní doprava před a za Prahou.
Uzavřeny budou i náplavky na území čtvrtí Praha 1 a 2 a v úseku U Loděnice nad Palackého mostem na smíchovské straně. Metropole upozorňuje řidiče, aby ve vlastním zájmu na náplavkách neparkovali.
Povodně se však Pražané bát nemusejí. „Praha ohrožená není,“ potvrdila Právu mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.
„Povodně jsou hlavně na malých tocích, které se vlévají do větších řek, a tím pádem více vody protéká i Prahou,“ dodala Krainová.
Prostory nádrží se pochopitelně zaplňují. Vltavská kaskáda je na tom ale zatím dobře a zásobní objem nádrží je naplněn z 95 procent. Plná je podle Krainové pouze přehrada v Husinci. Vodohospodářský dispečink situaci trvale monitoruje a podle něho jsou všechna vodní díla ve správě Povodí Vltavy v bezpečném a provozuschopném stavu.

Město začalo jednat

Včera odpoledne protékalo Vltavou ze sekundu 364 metrů kubických vody, k večeru to bylo již 420 kubíků. Město proto začalo jednat. Například loď pro bezdomovce Hermes byla okamžitě uzavřena a přesune se co nejdřív do smíchovského přístavu. „Chceme tak předejít případným komplikacím a ochránit tím lidi využívající toto zařízení,“ řekl radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS). Město začalo informovat neziskové organizace, které provozují obdobná zařízení, aby převzaly případnou klientelu z lodi.
Letos je to již podruhé, kdy je nutné loď stěhovat. Začátkem března byla vyřazena z provozu na jedenáct dní, kdy kvůli tání a nutnosti odpouštění vody z přehrad muselo město rovněž učinit protipovodňová opatření.
Pokud průtok Vltavy stoupne nad 450 m3, bude nutné přerušit také provoz přívozů a odklidit plavidla i přístaviště. Jako první by přestala fungovat ta trojská. Přívozy v centru by skončily až v případě, kdyby průtok dosáhl 600 kubíků. Ropid proto doporučuje cestujícím, aby sledovali informace o přívozech na internetu (www.ropid.cz).

Regionální mutace| Právo - Praha

Metropole se chystá na velkou vodu

26.6.2009 Pražský deník str. 1 Titulní strana


Dnes se uzavřou protipovodňová vrata na Čertovce a vyklidí se náplavky. Loď bezdomovců Hermes se už pro jistotu přesunula do přístavu

Praha/ Jako první poznalo následky zvýšené hladiny Vltavy na vlastní kůži sto dvacet bezdomovců, kteří přišli o přístřeší.
Včera odpoledne bylo rozhodnuto o uzavření jejich ubytovny na lodi Hermes, která se pro jistotu přesunula do smíchovského přístaviště. Jinak ale pražští hasiči včera zvýšený počet výjezdů kvůli nepřízni počasí nezaznamenali. Zasahovali pouze na třech místech. „Museli jsme odčerpávat vodu ze sklepa domu v Sokolovské ulici. Likvidovali jsme také spadlý strom v Goetheově ulici a utrženou reklamu v ulici Na Veselí,“ řekl Deníku vyšetřovatel hasičů Josef Hyršl.
Přesto hlavní město ještě úplně vyhráno nemá. Vltava v Praze by měla dosáhnout 1. povodňového stupně dnes v odpoledních hodinách. Metropole se proto začala na povodně připravovat: Dnes se zavřou vrata na Čertovce a vyklidí se i náplavky.
Ještě včera ráno měl průtok řeky 350 kubických metrů za sekundu, během dne a noci se ale postupně zvýšil. Začaly se odpouštět přehrady Lipno a Orlík, i když jejich retenční prostory určené pro případ povodní byly ještě zcela volné.

Vše závisí na počasí

„Zvýšení hladiny vody, které dnes postupně přijde do Prahy, je v podstatě dotok z horního toku Vltavy a kontrolované odpouštění vltavské kaskády,“ uvedla mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.
„Nebezpečí povodní ale metropoli nehrozí, jde především o to, aby zůstaly připraveny retenční prostory vodních nádrží. Další situace se totiž bude odvíjet od vývoje počasí a nelze nic podcenit,“ doplnila Krainová.
Podle informací Deníku by se měly náplavky vyklízet na základě konkrétního stavu hladiny vody a v souladu s povodňovým plánem zřejmě dnes odpoledne.
Již od rána budou ale uzavřeny náplavky na území Prahy 1 a 2 a v úseku U Loděnice nad Palackého mostem na území páté městské části. Řidiči by zde proto neměli parkovat. ...2

Region| Střední Čechy

Město má zájem o Státní operu

26.6.2009 Pražský deník str. 1 Titulní strana

PRAHA

Praha 1/ Místo na Ples v opeře budou celebrity asi brzy chodit na Metropolitní ples. Státní opera Praha by totiž mohla změnit svůj název a také majitele. Dlouhodobě má o ni zájem hlavní město, které by objekt proměnilo na Metropolitní operu, z které by se měla stát scéna světové úrovně. Včera se kvůli tomu sešli ministr kultury Václav Riedlbauch a primátor PavelBém(ODS). ...2

Region| Střední Čechy

Praha má zájem o Státní operu, chce z ní udělat Metropolitní

26.6.2009 Pražský deník str. 2 Z metropole

Město sní o scéně evropské úrovně. Její vznik je podmíněn finanční spoluúčastí státu

Praha 1/ Státní opera Praha by mohla brzy změnit svůj název a také majitele. Dlouhodoběmáo ni zájem hlavní město, které by objekt proměnilo na Metropolitní operu.
Včera se z tohoto důvodu sešli ministr kultury Václav Riedlbauch a primátor Pavel Bém (ODS). Tématem jejich jednání byla také budoucnost Karlova mostu a rekonstrukce Klementina.

Na smlouvu bude rok

Zájem Prahy vytvořit Metropolitní operu vyjádřil primátor i radní pro kulturu Milan Richter (ODS). „Shodli jsme se v tom, že smyslem je vytvořit ze Státní opery Praha scénu evropské úrovně. To samozřejmě vyžaduje i peníze, cílem je, aby jich tato scéna měla v budoucnosti více, a to jak na zkvalitnění budovy i celého prostředí, tak na vlastní činnost,“ řekl Riedlbauch s tím, že převzít operu bude velký závazek.
„Přesun bude vyžadovat finanční spoluúčast státu minimálně na dobu 12 až 15 let a spolehlivé státní garance,“ konstatoval ministr.
„Pro nás je podmínkou právě garance spoluúčasti státu minimálně na střednědobém financování a také to, že stát investuje i do obnovy budovy. Ministerstvo kultury chce vytápění budovy opery a některé další věci řešit v rámci rekonstrukce Národního muzea, Převzetí Státní opery Praha není věcí jednoduchou, na přípravu návrhu smlouvy jsme si proto vyhradili zhruba rok, v průběhu dalšího roku až roku a půl je reálné věc dořešit,“ řekl Bém.
Praha by se pak mimo jiné měla angažovat i ve výběru nového šéfa Státní opery. „Pokud na konci celé práce nebude špičková koncertní scéna, která obohatí kulturu Prahy i celé Evropy, nestojí za to se do projektu vůbec pouštět,“ dodal primátor.

Klementinum potřebuje oživit

Na schůzce se jednalo také o budoucnosti Klementina. Jeho rekonstrukce je nadále prioritou státu. Primátor Bém potvrdil zájem města toto téma řešit v souvislosti s oživením celé širší oblasti, do níž patří i předpolí Karlova mostu.
Podle ministra i primátora existují velice zajímavé návrhy rekonstrukce Klementina i další projekty, ale v této chvíli je nezbytné nechat je proběhnout co nejširší odbornou diskusí.

Region| Střední Čechy