Doprava a parkování Školství Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

22.05.2009 - pátek

Specializovaným školám v centru chybějí žáci

22.5.2009 Mladá fronta DNES str. 1 Praha

Staré Město - Na veřejnosti se o tom příliš nemluví, zato mezi učiteli je to veřejné tajemství.
Řeč je o budoucnosti Základní školy Uhelný trh v centru metropole, jejíž budoucnost je hodně nejistá. Škola, která měla už v 80. letech minulého století jako první v republice rozšířenou výuku matematiky a přírodovědných předmětů, by se podle nich měla sloučit se Základní školou Brána jazyků v Mikulandské ulici. Ta se přitom zaměřuje na výuku jazyků.
Důvodem je údajně nedostatek dětí. „V současné době máme 221 žáků a kapacita školy je 546 dětí,“ říká ředitelka Základní školy Uhelný trh Dagmar Sejkorová.
Podle radnice Prahy 1 však zůstávají tyto plány zatím jen ve fázi teoretických úvah. „O sloučení škol se uvažovalo v rámci optimalizace školství,“ vysvětluje předseda komise pro výchovu a vzdělávání Prahy 1Martin Skála. Obě školy mají problém naplnit třídy a základní škola v Mikulandské ulici navíc sídlí v budově, kterou má radnice Prahy 1 pouze v pronájmu.
„Do konce roku platila škola nájem více než milion korun, ten by se měl nyní výrazně zvýšit,“ pokračuje Skála, jehož komise pro výchovu a vzdělávání proto začala hledat způsoby, jak školství v centru města zefektivnit a hlavně zlevnit.
Vytvořila proto pracovní skupinu, která dostala za úkol vypracovat studie, na jejichž základě se bude o osudu obou škol rozhodovat.
„Studie budou počítat i s demografickým vývojem, aby se nedělaly nějaké kroky, které budou nevratné,“ uklidňuje Skála, jenž předpokládá, že vzhledem k současnému množství dětí v mateřských školách nebudou mít za několik let základní školy problém třídy naplnit.
„Celou situaci se snažíme řešit. Zkoumáme, jaké výhody by sloučení škol přineslo, ale já osobně jsem přesvědčen o tom, že v nejbližších letech se tak nestane,“ dodává Skála.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

Rušení přechodů provází chaos

22.5.2009 Mladá fronta DNES str. 3 Praha

KAM ZMIZELY ZEBRY? Metropolí v posledních dnech obcházeli dělníci, kteří likvidovali přechody pro chodce. Nikdo z těch, kteří tyto přechody dennodenně používají, neví, co se s nimi stalo - prostě zmizely. Nyní se rozhoduje, zda po prvních 79 zebrách zmizí stovky dalších.

Praha - Rušení přechodů, které vedou v Praze přes tramvajové koleje, je dokonalým příkladem rčení, že cesta do pekel je vždycky dlážděna dobrými úmysly.
Ministerstvo přechody zakázalo, protože jsou prý pro chodce nebezpečné. Jenže ono se ukázalo, že sotva přechody zmizely, je situace v ulicích ještě horší. Pražané o rušení přechodů nic nevěděli, a navíc byly na několika místech odstraněny nedokonale. Chodci tak netušili, že byla ta která zebra zrušena.
Celkem už bylo vybroušeno sedmdesát devět přechodů, podle odhadů podobný osud dalších tři sta až pět set přechodů teprve čeká.
„Neustále nám chodí rozhořčené dopisy a maily od lidí, kteří o rušení nevědí. Rušené přechody se navíc vyskytují v blízkosti škol, parků či důležitých tramvajových zastávek,“ uvedla na jednání magistrátního výboru dopravy Jarmila Johnová ze sdružení Pražské matky, které se problematikou chodců zabývá.

Z přechodu zbyl obrys, lidé tak nevědí, že byl zrušen Problém navíc je, že přechody jsou vybroušeny nedokonale nebo zůstávají na silnici, ale na kolejích už nejsou. Lidé tak nepoznají, že přechod je zrušen. Obrys původního přechodu je například na Smetanově nábřeží u Novotného lávky.
„Vysokoobrátkové broušení pomocí speciální frézy vychází z normy. A když je silnice dost široká, může být zebra na vozovce, ale nesmí už být na tramvajovém pásu,“ vysvětlil mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Tomáš Mrázek.
To, že se budou přechody rušit, nevěděli nejen Pražané, ale v některých případech dokonce ani radnice jednotlivých městských částí.
„Já se to dozvěděla až tehdy, když se mě kamarádka ptala, co to vyvádíme s těmi přechody. Nedostali jsme ani informace, které bychom dali do radničních novin,“ postěžovala si starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).
Navíc změnu zákona, podle které se přechody ruší, ministerstvo připravilo již asi před rokem a půl.
Vybrušovat se však začalo z ničeho nic až nyní.
Magistrát se brání. S ministerstvem se prý snažil vyjednávat a rušení proto odkládal.
„Najednou ale začalo hrozit, že kdyby se stala nehoda na přechodu, který měl být dávno zrušen, policie by okamžitě obvinila nás, že za to můžeme,“ vysvětlil vedoucí magistrátního oddělení silničního správního úřadu Miroslav Rajchart.
Podle Rajcharta se město s jednotlivými radnicemi sešlo a na akci je upozornilo. „Na poradě s městskými částmi to bylo řečeno,“ dodal.
Co bude s přechody dál, zatím nikdo nechce říct.
„Musíme počkat na jednání s ministerstvem, pak se rozhodneme, jak to budeme řešit,“ řekl Rajchart.
Postavit u každého zrušeného přechodu semafor prý nejde. Jeden semafor stojí minimálně milion korun. Problémy by nastaly i s provozem - na některých místech by se na červené tvořily kolony a kolabovala by doprava.

* Zrušené přechody
Praha 1
Smetanovo nábř. (Karlovy lázně)
Smetanovo nábř. tram. zastávka
Praha 2
Jaromírova - Sekaninova
Jaromírova - Svatoplukova
Jaromírova - Nezamyslova
Jaromírova - Ostrčilovo nám.
Ječná - Ke Karlovu
Blanická (před Korunní)
Bělehradská - Fričova
Praha 3
Vinohradská - Řipská
Jičínská - Slezská
Vinohradská - Libická
Vinohradská - Čáslavská
Praha 4
Náměstí Bratří Synků
Nuselská - Čestmírova
Praha 5
Újezd - Plaská
Nádražní - Kotevní
Nádražní (u tram ČSAD Smíchov)
Praha 6
Jugosl. partyzánů - Činská
Jugosl. partyzánů - Nikoly Tesly
Jugosl. partyzánů - Velfíkova
Jugosl. partyzánů - Rooseveltova
Praha 7
Dělnická - Na Maninách
Dělnická - V Háji
Komunardů - Tusarova
Komunardů - U Průhonu
Komunardů - Ortenovo náměstí
Plynární - Jankovcova
Plynární - Jablonského
Plynární - Rajská
Na Zátorách - Partyzánská
Partyzánská
Na Zátorách
Praha 8
Sokolovská - Heydukova
Sokolovská - U Balabenky
Zenklova - Ve Vrchu
Zenklova - Na Korábě
Zenklova - Na Hrázi
Zenklova - Kandertova
Klapkova - Ke Stírce
Klapkova - Líbeznická sever
Klapkova - Líbeznická jih
Klapkova - Přemyšlenská sever
Klapkova - Přemyšlenská jih
Klapkova - Bořanovická
Klapkova - Větrušická
Klapkova - Horňátecká
U Balabenky - Novákových
U Balabenky - Sokolovská
Praha 9
Sokolovská
Praha 10
Průběžná - Pitkovická
Průběžná - naproti Nupacké
Vršovická - Oblouková
Švehlova - U Břehu
Korunní - Nitranská
Korunní - Jičínská
Pozn.: Součet zrušených přechodů
v seznamu je nižší než 79, neboť na
některých křižovatkách bylo zrušeno hned
několik přechodů naráz.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

Praha 1 se chce zbavit bytů na lukrativních adresách

22.5.2009 Pražský deník str. 4 Z metropole

Opozice je proti. Tvrdí, že se radnice zbytečně zbaví rodinného stříbra, které přináší zisky

Praha 1/ Prodej čtyřiceti bytů v atraktivní lokalitě Prahy 1 má v několika příštích měsících vynést Praze 1 nejméně 100 milionů korun.
Záměr již schválilo zastupitelstvo první městské části, opoziční zastupitelé však prodej kritizují. Tvrdí, že se tak radnice zbaví svého rodinného stříbra, které je pro ni dlouhodobým zdrojem financí. „Jedná se o volné byty, za které Praha 1 zbytečně platí do fondu oprav. Stojí navíc na lukrativních adresách, například poblíž Staroměstského náměstí a Pařížské ulice, které by neměly sloužit jako sociální bydlení,“ obhajoval záměr místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS).

Stovka bytů pro sociálně potřebné

„Byty jsou rodinným stříbrem městské části, a proto proč je prodávat, když nám mohou přinášet pravidelné zisky bez ohledu na nějaké krize,“ oponoval zastupitel Filip Pospíšil (SZ), který však se svými argumenty neuspěl.
Praha 1 má dalších 100 volných bytů, které chce využít k pronájmu sociálně potřebným a ke stabilizaci některých profesí, například policistů nebo učitelů.
„Kromě toho máme ještě několik set bytů pronajatých na dobu určitou, po jejímž uplynutí budeme znovu přezkoumávat důvody, proč byt pronajmout dosavadním nájemníkům,“ doplnil Valenta.

Radnice: Získáme další občany

„Z plánovaného výnosu, který může být 100, ale také klidně 150 milionů korun, můžeme postavit například dům s pečovatelskou službou. Navíc získáme další občany. Kupci budou muset splnit zásadní podmínky, a to že se jedná o fyzickou osobu, která se přihlásí na Prahu 1. Dále zde bude předkupní právo Prahy 1 na byty po dobu 10 let, aby se předešlo spekulativním nákupům,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS).
Praha 1 má totiž špatné zkušenosti z privatizace bytů, kdy téměř třetina lidí, kteří byt zprivatizovali, ho následně s velkým ziskem prodala.
„Prodej každého bytu bude nakonec schvalovat zastupitelstvo, aby se například předešlo prodeji bytu, o který bude mít zájem pouze jeden člověk, za nízkou cenu,“ vysvětloval nakonec oponentům zastupitel Jan Votoček (SNK-ED).
Do měsíce bude seznam prodávaných bytů zveřejněn na internetových stránkách Prahy 1 a bude vyhlášeno výběrové řízení formou obálkové metody.

Region| Střední Čechy