Doprava a parkování Školství Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

27.03.2009 - pátek

Prahu ochromí půlmaraton

27.3.2009 Blesk str. 4 Čechy/Morava

Řidiči pozor! V sobotu nechte auta doma!

PRAHA – Chystáte se v sobotu do centra Prahy? Tak nechte auto doma! Metropoli čekají další uzavírky! V sobotu se od 12 do 15 hodin běží Hervis 1 Maraton 2009, a aby se zajistila bezpečnost závodníků, jsou na celé trati od Prahy 1 až po Prahu 8 naplánovaná omezení pro řidiče.

Již popatnácté se do centra Prahy sjedou běžci nejen z Česka, ale i z celého světa, aby si zaběhli půlmaraton. Trasa má totiž jen 21 kilometrů, což je o polovinu méně než klasický maraton. Jak ale bývá při podobných sportovních akcích v Praze zvykem, doplatí na to řidiči. I když organizátoři počítají se startem v pravé poledne, uzavře se pro řidiče už od sobotního rána v 9 hodin ulice 17. listopadu v úseku Pařížská – náměstí Jana Palacha.
 A kdy zase budeme moci projet Prahou? „Kolem startu u Mánesova mostu bude otevření silnic trvat déle, řidiči ať raději počítají s tím, že až po 15. hodině. Je to kvůli úklidu,“ řekl mluvčí maratonu Bořek Slezáček. V době maratonu, tedy v sobotu od 12 hodin do 15 hodin, proto používejte v centru raději jen metro. Více informací na http://www.dpp.cz/.

Trasa běhu: Nám. J. Palacha (start), Mánesův most, nábř. E. Beneše, nábř. Kpt. Jaroše, Bubenské nábř., Komunardů, Jateční, Libeňský most, Rohanské nábřeží, Těšnovský tunel, nábř. L. Svobody, Revoluční, nám. Republiky, Na Příkopě, Masarykovo nábř., Jiráskovo nám., Rašínovo nábř., Ostrčilovo nám., Palackého most, Hořejší nábřeží, Nábřežní, Janáčkovo nábř., most Legií, Smetanovo nábř., Křížovnická, nám. J. Palacha (cíl). Uzavírky v ulicích: 17. listopadu (směr od Pařížské) 7.00 až 9.00 17. listopadu a Dvořákovo nábřeží (v úseku Na Rejdišti – náměstí Curieových) 9.00 až 15.00 Národní (od 28. října po Spálenou ulici) 12.00 až 13.30 Mánesův most 11.30 až 15.00 Na Příkopě 12.20 až 13.30 Omezení vjezdů do ulic: Čechův most 11.55 až 12.15 Revoluční 12.00 až 13.30 Národní 12.30 až 13.30 Truhlářská 12.20 až 13.30

Regionální mutace| Blesk - střední Čechy


 

Běžci vytlačí dopravu z centra

27.3.2009 Lidové noviny str. 5 Metropole/Praha

Pražský půlmaraton - Sportovní a charitativní akce na několik hodin ovládne město

Zítra se už podesáté uskuteční pražský půlmaraton. Tisícům běžců bude muset ustoupit automobilová doprava i MHD. K cestování po městě bude nejlepší využít metro.
PRAHA Metropole se už zítra promění v jeden velký běžecký okruh. Důvodem je tradiční půlmaraton, který se v ulicích Prahy poběží už podesáté.
 Trať závodu povede přes území Prahy 1, 2, 4, 5, 7 a 8. Silnice, po nichž je závod veden, budou během závodu kvůli bezpečnosti zcela uzavřeny. Nebude možné je ani příčně přejíždět. Trasa závodu tvoří okruh, proto je možné, že některá auta zůstanou „uvězněna“ v centru Prahy.
 Pořadatelé a zástupci města proto vyzývají: Pokud potřebujete do města, jeďte raději metrem. Dopravní situace bude napjatá hlavně od dvanácti do tří hodin odpoledne, tedy po dobu konání závodu. Dopravu bude na několika místech řídit policie.
Trasa půlmaratonu s názvem Hervis 1/2 Marathon Praha 2009 začíná a končí na náměstí Jana Palacha u Rudolfina. Odtud se poběží přes Mánesův most, Kosárkovo nábřeží, ulici U Plovárny a dál po nábřeží Edvarda Beneše a kapitána Jaroše. Ulicí Jateční se pak běžci dostanou až k Libeňskému mostu a odtud na Rohanské nábřeží, Těšnovský tunel je dovede na nábřeží Ludvíka Svobody a dále do Revoluční ulice.
 Těsno bude také na náměstí Republiky a v ulici Na Příkopech. Běžci proběhnou dolní částí Václavského náměstí, načež se jejich trasa stočí k Národní třídě, odkud zamíří na Jiráskovo náměstí. Trasa pokračuje na Rašínovo nábřeží, do ulice Na Slupi a Ostrčilovo náměstí.
 Odtud už se pak závodníci začnou vracet opět na Rašínovo nábřeží a po překonání Palackého mostu budou směřovat nejkratší cestou zpět k Rudolfinu.
Pomyslnou „cílovou rovinkou“ tedy bude most Legií. Start půlmaratonu se předpokládá přesně v poledne. Kvůli přípravám startovního prostoru bude ale uzavřena ulice 17. listopadu v úseku Pařížská - náměstí Jana Palacha už od devíti hodin ráno.
 Provoz bude obnoven po odběhnutí posledního běžce, což se předpokládá přibližně ve čtyři hodiny odpoledne.
 Závodníci velkou část závodu poběží místy, kde jsou tramvajové koleje. Omezení se proto nevyhnou ani tramvajovým linkám. Provoz bude omezen na etapy podle toho, kudy závodníci zrovna poběží, ale úplně vyřazeny z provozu přesto budou asi na půl hodiny úseky Čechův most - Právnická fakulta - Staroměstská - Národní divadlo - Palackého náměstí a Moráň -Palackého náměstí - Anděl.
 Pokud budete potřebovat jet z Palackého náměstí směrem k Podolské vodárně, bude lepší využít náhradní autobusovou linku X 3, která pojede z Podolí až na Pražského povstání. Tramvaj tu totiž nepojede nejméně dvě hodiny.
 Zpozornět by měli také ti, kdo k dopravě po metropoli využívají autobusy. Úplně zrušena totiž bude zastávka Staroměstská. Stejně na tom budou i zastávky Dlouhá třída, Náměstí Republiky a Bílá labuť.
 Všem závodníkům budou během závodu k dispozici i občerstvovací stanice, které budou rozmístěny na pátém, desátém, patnáctém kilometru a v cíli.
 Kromě pití budou k dispozici třeba i banány a pomeranče. Organizátoři ale vyzývají závodníky, aby slupky od banánů a jiný odpad odhazovali na stranu od trati, aby nedošlo k nějakým komplikacím a zraněním na trase.
 Je také zakázáno cokoliv odhazovat do Vltavy. Na každé občerstvovací stanici jsou pro případ nouze k dispozici toalety.
 Společnost Pražský mezinárodní maraton, která závod pořádá, chce sobotním závodem podpořit celkem šest charitativních projektů. V rámci charity tak poběží štafetu například i herci Ivan Trojan a Jan Čenský, architekt a divadelník David Vávra či sportovní novinář Robert Záruba.

Provoz bude obnoven po odběhnutí posledního běžce - tedy přibližně ve čtyři hodiny odpoledne.

Trasa závodu tvoří okruh, proto je možné, že některá auta zůstanou „uvězněna“ v centru Prahy.

Hervis 1 Marathon Praha 2009 je veden po trase: nám. J. Palacha (start), Mánesův most, Kosárkovo nábřeží, U Plovárny, nábř. E. Beneše, nábř. Kpt. Jaroše, Bubenské nábř., Komunardů, Jateční, Jankovcova, Libeňský most, Štorchova, Voctářova, Rohanské nábřeží, Těšnovský tunel, nábř. L. Svobody, Klášterská, Řásnovka, Revoluční, nám. Republiky, Na Příkopě, 28. října, Národní, Masarykovo nábř., Jiráskovo nám., Rašínovo nábř., Svobodova, Na Slupi, Ostrčilovo nám., Sekaninova, Jaromírova, Ostrčilovo nám., Na Slupi, Svobodova, Rašínovo nábř., Palackého most, Lidická, Svornosti, Strakonická, Hořejší nábřeží, Nábřežní, Janáčkovo nábř., most Legií, Smetanovo nábř., Křižovnická, nám. J. Palacha (cíl).

 

V centru se našla vzácná mísa

27.3.2009 Lidové noviny str. 5 Metropole/Praha

PRAHA Dávno před tím, než Karel IV. založil Nové Město pražské, žili v této lokalitě lidé. Prokázal to nejnovější archeologický průzkum, který právě probíhá poblíž Petrského náměstí.
Archeologové odhalili pozůstatky osídlení ze 12. a 13. století. „Zdejší lokalita byla součástí velkého sídlištního osídlení, které se táhlo od Starého Města po bubenský brod. To byl významný pražský brod přes Vltavu, který vedl v místech dnešního ostrova Štvanice a dal se přejít v kteroukoliv roční dobu,“ uvedl archeolog Vojtěch Kašpar ze společnosti Archaia. Brod byl natolik významný, že měl i vlastní ochranu. O tu se staral dvorec u románské baziliky sv. Petra Na Poříčí.
 Součástí zmíněného osídlení byly i velkolepé románské paláce, které odhalili archeologové před stavbou obchodního centra Palladium na náměstí Republiky.
 Ve středověku sídlili v této oblasti řemeslníci, převážně hrnčíři. Z poloviny 15. století pochází nejcennější archeologický nález současného průzkumu.
 Jedná se o barevnou kovovou mísu, která zůstala nerozbitá v odpadní jímce. Patřila zřejmě bohaté pražské patricijské rodině.
Archeologové nyní čekají, až zkorodovanou nádobu očistí restaurátoři. Teprve pak se ukáže, k čemu sloužila. „Určitě stávala na stole. Mohla to být mísa na ovoce a zeleninu. Ale zrovna tak to mohla být nádoba na umývání rukou před jídlem,“ konstatoval Kašpar. Podobné mísy byly dosud v Praze vykopány pouze ve dvou případech. Lidé ve středověku si jich tolik vážili, že když se rozbily, přetavili je na jiný předmět a používali dál.
 U odpadní jámy se našly zbytky domu z 15. století, který vyhořel. Podle nich je možné si udělat představu, v jakých domech tehdy Pražané žili. Byl to hrázděný dům ze dřeva a hlíny, s kamennou podezdívkou, který měl minimálně dvě místnosti. Byl oplocený a bývala u něj chlebová a železářská pec.
 Archeologický průzkum skončí v květnu. Pak se na volné parcele na rohu ulic Lodecká a Barvířská začne stavět. Protestní petice místních obyvatel byla neúspěšná. Praha 1 tam postaví dům s 33 malometrážními byty a tělocvičnou pro základní školu J. G. Jarkovského v nedaleké Truhlářské ulici. „Oprášili jsme model pavlačového domu. To je v dnešní době opomíjená záležitost,“ uvedl architekt Petr Burian z ateliéru DAM.

 

Půlmaraton uzavře střed města

27.3.2009 Pražský deník str. 4 Z metropole

Koná se už zítra a bude ho provázet velký počet dopravních omezení zejména v Praze 1 a 2

Praha/ Tuto sobotu se uskuteční jubilejní 15. ročník Prague International Marathon běžeckého seriálu (PIM). Už nyní je do závodu přihlášeno bezmála šest tisíc lidí a další budou ještě přibývat.
 Sportovců budou o víkendu plné ulice, a proto čeká centrum hlavního města velké množství dopravních omezení, která se týkají zejména městských částí Praha 1 a 2, ale také Prahy 5, 7 a 8.
„Z důvodu konání mezinárodního běžeckého závodu bude v průběhu soboty etapovitě omezen provoz tramvají a autobusů na Podolském, Rašínově, Masarykově a Smetanově nábřeží, v Revoluční ulici a v Nuslích. Dopravu v centru města zajistí především linky metra, které budou kapacitně posíleny,“ informoval mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.
 Dále musejí lidé počítat s uzavírkami ulic, mostů a dalších míst pro individuální automobilovou dopravu. VPraze 1 to budou třeba mosty Mánesův a Legií, Dvořákovo a Jiráskovo náměstí, Řásnovka, ulice Na Příkopě a další. „V době maratonu bude dopravu samozřejmě řídit policie,“ potvrdili organizátoři.

Poběží i celebrity

Kromě mnoha neznámých, kteří půlmaraton poběží, se zúčastní také mnoho známých tváří. „Nejčerstvějšími přírůstky do rodiny charitativních běžců je tým fotbalistů Bohemians 1905 a také herec Jan Čenský spolu s Robertem Zárubou a Janem Muchowem, kteří doplní tým herce Ivana Trojana. Na startu se také objeví charitu podporující sólový běžec, známý architekt a herec David Vávra,“ řekla Jitka Daňková, koordinátorka charitativních projektů PIM.

Změny v tramvajové dopravě v souvislosti s konáním závodu najdete na www.prazsky.denik.cz/zmeny