Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Město Nîmes - Francie

Aktuality:

Partnerství Nîmes a Prahy 1 oslavilo půl století
5-5-2017

Partnerství Nîmes a Prahy 1 oslavilo půl století

Již neuvěřitelných 50 let uplynulo od podepsání spolupráce mezi městem Nîmes a městskou částí Praha 1. Jedná se o zdaleka nejstarší partnerství, které MČ Praha 1 má, a rovněž o jedno z těch nejúspěšnějších. To potvrdily i oslavy, kterých se v Nîmes zúčastnila delegace z Prahy 1 vedené radním pro kulturu, sport a zahraniční vztahy Filipem Kračmanem. Součástí oslav bylo i zahájení výstavy Václav Havel: Srdce nad Prahou v lyceu Alphonse Daudet.
Prahu 1 navštívili členové folklorního tělesa z Nîmes
22-8-2016

Prahu 1 navštívili členové folklorního tělesa z Nîmes

V rámci účasti na Mezinárodním folklorním festivalu v Červeném Kostelci navštívilo 28 členů folklorního tělesa Flour d'Inmourtalo z partnerského města Nîmes městskou část Praha 1. Zde se setkali s představiteli MČ a díky prohlídce mohli obdivovat krásy naší centrální městské části. Další den již s úspěchem reprezentovali svůj region na zmíněném festivalu.
Praha 1 podpoří partnerské město Nîmes
19-5-2016

Praha 1 podpoří partnerské město Nîmes

Jihofrancouzské město Nîmes kandiduje na zařazení na seznam památek UNESCO a požádalo Městskou část Praha 1, která již na tomto seznamu figuruje, o podporu. Nejen o tomto tématu bylo setkání nejvyšších představitelů obou měst, jež se uskutečnilo na radnici Prahy 1.
Vztahy Prahy 1 a Nîmes jsou vynikající a velmi intenzivní
15-4-2016

Vztahy Prahy 1 a Nîmes jsou vynikající a velmi intenzivní

Partnerství první pražské městské části a krásného jihofrancouzského města Nîmes je na skvělé úrovni a jen během letošního jara je v plánu řada akcí. O těch neformálních aktivitách i osobních vztazích ani nemluvě. Setkání se studenty z Lycée Ernest Hemingway, z Collège Jean Rostand, účast běžců z Nîmes na květnovém Pražském maratonu a oficiální návštěva francouzského starosty a radních v Praze 1 – takový je jen stručný výběr z řady aktivit v Praze. K tomu je třeba připočítat české návštěvy ve Francii.
Česko-francouzské vztahy u nás fungují na jedničku
9-4-2014

Česko-francouzské vztahy u nás fungují na jedničku

Vztahy s partnerskými městy jedou v Městské části Praha 1 naplno. Své by o tom mohly vyprávět děti ze ZŠ Brána jazyků. V polovině března koncert mladých umělců z Nîmes v Klementinu, pár dní poté návštěva dětí z města Pierrelatte a nyní kamarádi a jejich pedagogové z Nîmes. Starší generace v tuto chvíli, při vzpomínkách na své dětské „kontakty“ se zahraničím, nejspíš povzdychnou…
Francouzské zrcadlení v české kapli
18-3-2014

Francouzské zrcadlení v české kapli

Skladby George Bizeta, Maurice Ravela či Clauda Debussyho zazněly v úterý v Zrcadlové kapli Klementina, a to v podání mladých umělců z jihofrancouzského města Nîmes. Koncert se uskutečnil v rámci projektu Comenius Regio „Společně vyrůstáme v Evropě“, který spolu realizují Městská část Praha 1 a Nîmes a do kterého jsou zapojeny rovněž školy obou měst.
Francouzští studenti a sportovci jsou na návštěvě Prahy 1
28-3-2013

Francouzští studenti a sportovci jsou na návštěvě Prahy 1

Radnice ve Vodičkově ulici patřila ve čtvrtek ráno sportovcům, konkrétně francouzským házenkářům. V Praze je totiž na návštěvě tým složený převážně ze studentů lycea Alphonse Daudeta v Nimes, kteří dorazili na pozvání přátel ze ZŠ J. Gutha - Jarkovského.
Projekt česko-francouzské spolupráce žáků a studentů se zdárně rozjíždí
15-1-2013

Projekt česko-francouzské spolupráce žáků a studentů se zdárně rozjíždí

Základní školy Brána jazyků a nám. Curieových, gymnázia prof. Jana Patočky a Jana Nerudy či Asociace bývalých studentů českých sekcí v Dijonu a Nîmes patří za českou stranu k partnerům česko-francouzského projektu, financovaného z programu Comenius Regio.
Prahu 1 navštívili představitelé Nîmes
19-1-2012

Prahu 1 navštívili představitelé Nîmes

Městská část Praha 1 a jihofrancouzské město Nîmes, které jsou partnerskými městy už od roku 1967, se společně zapojí pro mezinárodního programu Commenius. Přihlásí do něj projekt podpory výuky češtiny a francouzštiny, oboustranné kulturní, žákovské, studentské i pedagogické výměny a dalších aktivit zaměřených na vzájemné poznávání a vzdělávání.

Partnerská smlouva podepsána v roce 1967
Počet obyvatel : cca 137 000

 


 

 

akvadukt Pont du GardNîmes bylo založeno na pohostinném místě u přírodních pramenů. Jeho nejvýznamější doby se datují kolem roku 31 př. n.l., kdy zvítězivší císař Augustus daroval svým věrným legionářům zdejší pozemky. Emblém z jeho pamětní mince – palma s krokodýlem, je znakem města Nîmes. Památky z doby antické, včetně nedalekého Pont du Gard zdobí město dodnes. Za středověku zchudlé a zdecimované město, ochuzené emigrací převážně protestantského obyvatelstva, se vzpamatovalo až za průmyslové revoluce. V Nîmes má původ slovo „denim“, byly zde poprvé použity Jacquardovy stavy. Ze slavných osobností je třeba připomenout Alphonse Daudeta a básníka Jeana Reboula a především profesora, spisovatele, vědce a příznivce českého národa, Ernesta Denise.

Nedaleko Nîmes se nachází antický akvadukt Pont du Gard, zapsaný do seznamu světového dědictví UNESCO.

Díky Nîmes se jih Francie stal kolébkou moderní architektury. Od dnes již legendárního domu Nemausus (Jean Nouvel), Maison Carré (Norman Foster) a domu Colisée a stadionu Kisho Kurokawy se může Nimes pochlubit i úpravami veřejných prostranství, kde  Jean Michel Willmotte renovoval ovocný a zeleninový trh a Martial Raysse upravil Place d'Alssas. Skutečným malým klenotem je „Abribus“, most do historie, Philipa Starcka.

http://www.nimes.fr/ odkaz na externí web