Sdružení měst a obcí Jesenicka - Česká republika

Jesenicko - Česká republika

Spolupráce s oblastí Jesenicka byla neoficiálně zahájena spontánní pomocí Městské části Praha 1 oblastem postiženým povodní v roce 1997. Již v červenci 1997 odhlasovalo zastupitelstvo MČ Praha 1 finanční pomoc v celkové výši 15,5 mil Kč. Tyto prostředky byly určeny na okamžitou materiální pomoc a investice do obnovy poničených mostů v nejpostiženějších obcích. V tomto období byly navázány pracovní i osobní kontakty, které vedly v roce 2000 k podpisu Deklarace o vzájemných vztazích. Individuální smlouvy o spolupráci podepsal starosta MČ Praha 1 s obcemi: Bělá pod Pradědem, Bernartice, Bílá Voda, Černá Voda, Česká Ves, Hradec-Nová Ves. Javorník, Jeseník, Lipová – lázně, Mikulovice, Ostružná, Písečná, Skorošice, Stará Červená Voda, Supíkovice, Uhelná, Velká Kraš, Velké Kunětice, Vidnava,Vlčice, Zlaté Hory a Žulová. Region Jesenicko se může pochlubit unikátní přírodou s mnoha historickými sídly a bohatou balneologickou minulostí i současností. Ve městě Jeseník – Gräfenberg byly Vincenzem Priessnitzem založeny lázně, které prosluly po celé Evropě. V regionu Jesenicko se nachází také největší přečerpávací elektrárna v ČR – Dlouhé stráně. Z nejvyšší hory Moravy a Slezska, z Pradědu (1491 m.n.m.) je výhled do překrásné hornaté krajiny pokryté lesy, skýtající bezpočet sportovních a turistických cílů.

V současné době není spolupráce striktně vázána podepsanými dohodami, ale vztahuje se k celé oblasti zastoupené Sdružením měst a obcí Jesenicka (SMOJ). Vzájemné aktivní vztahy jsou velmi časté a zahrnují především kulturní a sportovní a společenské  aktivity.

http://www.smoj.cz    odkaz na externí web