Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Městský obvod Budapešť - Budávar - Maďarsko

Aktuality:

Putovní výstava Václav Havel: Srdce nad Prahou pokračuje v Budapešti-Budaváru
6-3-2017

Putovní výstava Václav Havel: Srdce nad Prahou pokračuje v Budapešti-Budaváru

Po pražské premiéře v říjnu 2016 a prvním zahraničním představení v Bratislavě v únoru 2017 pokračuje výstava Václav Havel: Srdce nad Prahou v další partnerské městské části MČ Praha 1, Budapešti - Budaváru. Výstavu, která představuje bývalého československého a českého prezidenta na fotografiích od Alana Pajera, zde za účasti autora a delegací z obou městských částí v pátek 3. března slavnostně zahájili starostové obou samospráv Tamás Gábor Nagy a Oldřich Lomecký.
Zástupci Prahy 1 jednali v partnerských městech
9-2-2012

Zástupci Prahy 1 jednali v partnerských městech

Delegace Městské části Praha 1 navštívila minulý týden partnerská města Budapešť, konkrétně Městský obvod Budávar, a Městskou část Bratislava-Staré Mesto.

Partnerská smlouva podepsána v roce 1999.
Počet obyvatel cca: 35 000


Na nejvyšším kopci hlavního města Maďarska se rozkládá centrální obvod Budavár. Místo připomíná celou historii země. Na  území při Dunaji vyrostlo za římských dob město Aquincum, v místě kde se nalézalo první keltské sídliště Ak Ink. Počátkem 5. st. římská obranná linie nezabránila vpádu Ostrogotů a později Hunů. Během velkého období migrace se zde střídali Avaři a Frankové. V polovině 13. st. bylo na vrchu opevněném proti vpádu Tatarů založeno město, později zde byl postaven gotický hrad Buda,  obklopený hospodářskými budovami a paláci. Za vlády krále Matyáše bylo město centrem obchodu a vědy. Později byla Budapešť, až do konce 17. století okupována Turky. V 19. st. dominoval boj  za nezávislost na habsburské koruně, který se dovršil až po první světové válce. Na sklonku 19. st. také získala Budapešť svoji současnou tvář. Pro svoje architektonické bohatství bylo historické centrum zapsáno na listinu světového dědictví UNESCO.

http://www.budavar.hu/ odkaz na externí web