Městská část Bratislava-Staré Mesto - Slovensko

Bratislava-Staré Mesto hostí výstavu fotografií Václava Havla
7-2-2017

Bratislava-Staré Mesto hostí výstavu fotografií Václava Havla

Loňský úspěch výstavy fotografií Václav Havel: Srdce nad Prahou v Galerii 1 i význam výstavy přesahující hranice České republiky přivedly Městskou část Praha 1 k úmyslu nabídnout v roce 2017 výstavu do zahraničních partnerských měst. A jelikož Václav Havel byl mimo jiné i posledním československým prezidentem, nemohla výstava zahájit své turné jinde než v partnerské MČ Bratislava - Staré Město, kde ji v pátek 3. 3. zahájili starostové Radoslav Števčík a Oldřich Lomecký.
Zástupci Prahy 1 jednali v partnerských městech
9-2-2012

Zástupci Prahy 1 jednali v partnerských městech

Delegace Městské části Praha 1 navštívila minulý týden partnerská města Budapešť, konkrétně Městský obvod Budávar, a Městskou část Bratislava-Staré Mesto.

Partnerská smlouva podepsána v roce 2004
Počet obyvatel : cca 47 000

BratislavaCentrum hlavního města Slovenska patří k nejzachovalejším částem města. Opravené pěší zóny a malebné uličky upomínají na historii. Původní latinský název Posonium označoval pevnost na původně keltském území. Po rozpadu Říše římské, za doby stěhování národů, se městem prohnali  Avaři, následováni Slovany. Říši Sámovu a Velkomoravskou vystřídalo tisíc let panování Maďarů. Rozkvětu se dočkala Bratislava v 19.stol. ještě jako součást Rakousko Uherska. Technický pokrok přinesl plynofikaci, železnici a elektrifikaci. Město se také stalo centrem slovenského národního obrození. V roce 1918 vznikla Československá republika a osudy Čechů a Slováků byly spojeny  až do roku 1992. Po rozpadu Československé republiky se Bratislava stala hlavním městem Slovenska. Na území historického centra se nachází mnoho památek, mimo jiné Stará radnice, Michalská brána, katedrála Sv. Martina a mnoho výstavných paláců. Půvab Starého města a množství kulturních institucí jsou cílem velkého množství turistů.

http://www.staremesto.sk/ odkaz na externí web