Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Město Bamberg - Německo

Aktuality:

Partnerství s Bambergem funguje výborně, a to už 25 let
12-8-2017

Partnerství s Bambergem funguje výborně, a to už 25 let

Do Prahy 1 zavítala návštěva z partnerského bavorského města Bambergu. V Brožíkově síni Staroměstské radnice ji slavnostně přivítal starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký. Praha 1 uzavřela partnerskou smlouvu se sedmdesátitisícovým Bambergem v roce 1992, tedy ve stejném roce, kdy byla podepsána „Smlouva mezi SRN a ČSFR o dobrém sousedství a přátelské spolupráci“.
Čtvrtstoletí spolupráce s městem Bamberg
31-5-2017

Čtvrtstoletí spolupráce s městem Bamberg

Psal se rok 1992 a zatímco na státní úrovni uzavíraly SRN a ČSFR Smlouvu o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, Městská část Praha 1 a město Bamberg podobným dokumentem uzavřely partnerství na úrovni samospráv. Pro MČ Praha 1 to navíc bylo první partnerství uzavřené od roku 1989 a možná i proto je dodnes jedním z těch nejvýznamnějších a nejpřínosnějších. Letos slaví 25 let.
Němečtí a čeští studenti byli slavnostně přivítáni na Staroměstské radnici
4-5-2017

Němečtí a čeští studenti byli slavnostně přivítáni na Staroměstské radnici

Studenty Dientzenhofer-Gymnasia Bamberg a pražského Gymnázia prof. Jana Patočky přivítal v Brožíkově síni na Staroměstské radnici starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Města Bamberg a Praha 1 si letos připomínají pětadvacáté výročí podpisu partnerské smlouvy.
Návštěva z Bambergu předznamenala výročí čtvrtstoletí spolupráce
2-12-2016

Návštěva z Bambergu předznamenala výročí čtvrtstoletí spolupráce

Na dvoudenní návštěvu Prahy 1 přijela čtyřicetičlenná delegace z partnerského města Bamberg. Delegaci tvořily členky zdejšího Klubu moderních hospodyněk a vedla ji zastupitelka města a předsedkyně klubu paní Daniela Reinfelder. S sebou do Prahy vzaly členky klubu i své manžely a tak mohla početná delegace obdivovat krásy naší městské části. Za Městskou část Praha 1 delegaci oficiálně přivítal starosta Oldřich Lomecký.
Sportovci z Bambergu dorazili do Prahy 1
11-8-2016

Sportovci z Bambergu dorazili do Prahy 1

Skupina dvanácti cyklistů z bavorského partnerského města Bambergu přijela na několikadenní návštěvu Městské části Praha 1. Výpravu, která celou cestu tam i zpět absolvuje na kolech, tvoří členové klubu ADFC Bamberg, který je pobočkou Německého cyklistického klubu. V Brožíkově síni Staroměstské radnice je slavnostně přivítali starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a radní Prahy 1 Jan Krejčí.
Praha 1 se inspirovala partnerským městem Bamberg
17-6-2016

Praha 1 se inspirovala partnerským městem Bamberg

Ve druhém červnovém týdnu navštívila partnerské město Bamberg delegace Městské části Praha 1 vedená radní pro oblast školství a občanské společnosti Mgr. Evou Špačkovou. Hlavní zaměření delegace bylo na oblast životního prostředí – nakládání s odpady, správa veřejné zeleně, revitalizace nevyužívaných ploch ve městě, vodohospodářství i zapojování dětí a ekologická výchova ve školách.
Přijetí studentů ukázalo na výjimečnost vztahů Prahy 1 a Bambergu
13-4-2016

Přijetí studentů ukázalo na výjimečnost vztahů Prahy 1 a Bambergu

Brožíkova síň Staroměstské radnice se ve středu zaplnila studenty, češtinou a němčinou. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký v ní totiž spolu s radním pro kulturu, sport a mezinárodní vztahy Janem Krejčím přivítal studenty Dientzenhofer-Gymnasia Bamberg a pražských Gymnázií prof. Jana Patočky a Jana Nerudy. Němečtí studenti přijeli na týdenní výměnný pobyt.
Prahu 1 a Bamberg spojuje pevné a funkční partnerství
2-5-2015

Prahu 1 a Bamberg spojuje pevné a funkční partnerství

V roce 1992, tedy ve stejném roce jako československo-německá smlouva o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, byla podepsána smlouva o partnerství mezi Prahou 1 a bavorským městem Bamberg. Byla prvním porevolučním partnerstvím Prahy 1 a funguje dodnes. A výborně. Zatím posledním důkazem je nynější návštěva obyvatel Bambergu a zaměstnanců tamější radnice v Praze, kteří se v sobotu sešli i se starostou Oldřichem Lomeckým a radním Janem Krejčím.
Praha 1 a Bamberg oslavily dvacáté výročí spolupráce
1-12-2012

Praha 1 a Bamberg oslavily dvacáté výročí spolupráce

Před dvaceti lety byla uzavřena partnerská smlouva mezi Městskou částí Praha 1 a bavorským městem Bamberg. Při této příležitosti se v sobotu konalo na Velvyslanectví Spolkové republiky Německo slavnostní shromáždění, kterého se zúčastnili současní i bývalí představitelé obou měst i jejich občané.
Spolupráce Prahy 1 a Bambergu je velmi čilá
17-8-2012

Spolupráce Prahy 1 a Bambergu je velmi čilá

„Partnerská smlouva, kterou před lety uzavřeli naši předchůdci, není v žádném případě nějakým mrtvým dokumentem, ale tvoří základ dlouholeté, pestré a přínosné spolupráce,“ prohlásil radní první městské části Pavol Škrak, který v pátek přivítal na Staroměstské radnici delegaci občanů partnerského města Bamberg.
Do Prahy 1 dorazili zástupci partnerského města Bamberg
28-3-2012

Do Prahy 1 dorazili zástupci partnerského města Bamberg

Na Staroměstské radnici proběhlo ve středu odpoledne setkání zástupců partnerských měst Prahy 1 a Bambergu. Zúčastnili se ho jak političtí představitelé, tak i studenti Gymnázia prof. Jana Patočky a Dientzenhofferova gymnázia, tedy škol, mezi kterými už dlouhá léta probíhá studentská výměna.

Partnerská smlouva podepsána v roce 1992
Počet obyvatel: cca 70 000


Bamberg - Německo

Město s historií delší než 1000 let, sahající až do dob římských, je od roku 1993 nositelem statutu město světového kulturního dědictví UNESCO. Nejrůznější architektonické slohy se mísí ve zdech paláců, kostelů a domovních štítů nebo v kamenných reliéfech soch Ecclesie či Bamberského jezdce, vytvořených geniálními umělci a staviteli – Tilmanem Riemenschneiderem, Veitem Stossem, Balthazarem Neumannem či Dienzenhofery. Unikátní památky - Starou Radnici, benediktinský klášter Sv. Martina, zámek Geyrswörth s růžovou zahradou, původně rybářské Malé Benátky na břehu řeky Regnitz nebo překrásnou Villu Concordia - uvozuje monumentální Kaiserdom. Chrám dodnes upomíná na zlatou éru města, kdy bylo sídelním místem císařského dvora. Říká se, že poselstvím města je žít s dějinami, a proto zde vše má své místo – Calderónův festival ve Starém dvoře, koncerty v Dómu anebo hudba Bamberské symfonie v moderním koncertním a kongresovém komplexu na břehu řeky Regnitz. Ale i přes toto poselství se město neobrací pouze ke svojí bohaté historii. Původní vodní cesta po řece Regnitz byla prodloužena do Rýnsko-dunajského průplavu a byl založen tzv. Bamberský přístav. Z dřívější jezuitské školy byla v roce 1979 zřízena Bamberská univerzita. Soudobá architektura se uplatnila i při rekonstrukci divadla E.T.A. Hofmanna a komplexu Lidové univerzity.

http://www.stadt.bamberg.de/ odkaz na externí web