Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Staroměstská radnice se během svých narozenin náležitě představila
18-9-2016

Staroměstská radnice se během svých narozenin náležitě představila

Všech čtrnáct domů někdejšího radničního komplexu si mohli o víkendu prohlédnout návštěvníci, kteří se zúčastnili oslav založení Staroměstské radnice. Ta byla 18. září roku 1338 zřízena jako sídlo samosprávy Starého Města. Speciální překvapení pak v neděli čekalo na návštěvníky, kteří byli pozváni na netradiční svatbu v prostorách, kde MČ Praha 1 pořádá kromě svateb také vítání občánků, udělování čestného občanství a další významné akce.

„Návštěvníci si mohli Staroměstskou radnici prohlédnout doslova od sklepa po půdu. Viděli reprezentační sály, podzemí, věž, prostory bývalé kanalizace, dům U Minuty s pavlačemi i běžně nepřístupné domy na Malém náměstí. Bohatý byl také doprovodný program, jehož součástí byl i speciální svatební obřad, který připravila naše městská část,“ popsal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Městská část Praha 1 a její Středisko sociálních služeb uspořádaly malou výstavu s názvem „Náš velký den“, nabízející dnes už historické fotografie ze svateb občanů Prahy 1. „Já jsem tady dole,“ ukázala nám paní Kopřivová vystavenou fotografii ze své svatby, jež se konala v roce 1964. 

Paní Jiroutová se nám zase pochlubila fotografií z obřadu, který proběhl v době první spartakiády, tedy v roce 1955. „Tady je moje sousedka,“ ozvalo se pro změnu z jiného hloučku. Pokud jste výstavu nestihli, nemusíte být smutní, protože by už brzy měla být ke zhlédnutí v klubu seniorů Haštalka.

To ale nebylo všechno. Městská část Praha 1 rovněž zorganizovala ukázku svatebního obřadu, při kterém se role snoubenců ujal půvabný pár Marie Hrabovská a Karel Kašák, kteří si v době naší návštěvy řekli své „ano“ už po sedmé. Oddávajícím byl Jiří Werich Petrášek, který svou roli vzal skutečně odpovědně. Stejně jako Marie s Karlem svatební polibek…

„Nejtěžší je příchod a pak polibek,“ prozradila nám Marie Hrabovská v krásných, ale také dlouhých šatech, která zatím vlastní – skutečný – obřad neplánuje. Stejně jako místo, kde se její svatba uskuteční.

O svatební oděv pro nevěstu i ženicha se postaral svatební salón Nuance. Více informací najdete na www.nuance.cz  Odkaz na externí stránky

Svatby se na Staroměstské radnici konají od roku 1950 a dosud jich tam zorganizováno neuvěřitelných 154 000!!! Pro občany Prahy 1 jsou zdarma.

Staroměstská radnice byla zřízena na základě privilegia od Jana Lucemburského roku 1338, a to jako první v Čechách. Nejstarší gotická část komplexu s věží, arkýřovou kaplí a s bohatou znakovou výzdobou je z druhé poloviny 14. století. Na orloji z počátku 15. století se každou celou hodinu mezi 9. a 21. hod. objevuje dvanáct apoštolů, v dolní části je umístěna kalendářní deska se znameními zvěrokruhu od Josefa Mánesa (1865). Východní novogotické křídlo radnice bylo zničeno 8. května 1945 a již nebylo obnoveno.

FOTO (C) Městská část Praha 1