Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Komise pro občanské záležitosti, udělování čestného občanství a Ceny Prahy 1

Aktuality:

Vladimír Kopecký obdržel Cenu Prahy 1
17-7-2017

Vladimír Kopecký obdržel Cenu Prahy 1

Skladba Trumpet Voluntary zahájila na Staroměstské radnici důstojnou slavnostní akci, jíž bylo předání Ceny Prahy 1 malíři, grafikovi a sklářskému výtvarníkovi Vladimíru Kopeckému. Rodák z východočeského Svojanova a bývalý dlouholetý vedoucí Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové letos oslaví osmdesáté šesté narozeniny.
Praha 1 udělila čestné občanství spoluzakladateli fenoménu s názvem NEPRAKTA
16-12-2015

Praha 1 udělila čestné občanství spoluzakladateli fenoménu s názvem NEPRAKTA

Čestné občanství Městské části Praha 1 in memoriam obdržel novinář, výtvarník, humorista a bohém Bedřich Kopecný. Ten spolu s výtvarníkem a humoristou Jiřím Winterem založil v roce 1948 dvojici nesoucí název Neprakta. Spolu pak tvořili do Kopecného předčasné smrti v roce 1972.
Marek Eben obdržel Čestné občanství MČ Praha 1
13-10-2016

Marek Eben obdržel Čestné občanství MČ Praha 1

Moderátor, herec a hudebník Marek Eben je od nynějška čestným občanem Městské části Praha 1. Čestné občanství mu udělilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 a ve čtvrtek mu je slavnostně předal starosta první městské části Oldřich Lomecký, který ve svém proslovu velmi ocenil osobnost Marka Ebena i jeho profesionální kvality.
Praha 1 ocenila fotografa Jiřího Jírů
9-6-2016

Praha 1 ocenila fotografa Jiřího Jírů

Jiří Jírů, vynikající česko-belgický fotograf, který sedm let působil jako oficiální fotograf prezidenta Václava Havla, obdržel Cenu Prahy 1. Převzal ji ve středu 7. června na Staroměstské radnici, kde mu ji předal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Slavnosti se zúčastnili také mimo jiných Karel Schwarzenberg a herečka Anna Polívková.
Praha 1 poděkovala Vladimíru Jiránkovi
12-3-2015

Praha 1 poděkovala Vladimíru Jiránkovi

Čestné občanství Městské části Praha 1 obdržel in memoriam vynikající výtvarník, karikaturista, scénárista a režisér Vladimír Jiránek. Tento dlouholetý obyvatel Starého Města zemřel 6. listopadu 2012. Čestné občanství za něj převzala manželka Eva Jiránková spolu se synem Radkem Tomasem.
Městská část Praha 1 udělila čestné občanství generálu Petříkovi
23-6-2014

Městská část Praha 1 udělila čestné občanství generálu Petříkovi

Brigádní generál Karel Václav Petřík, významný voják, legionář a vlastenec, nositel řady vyznamenání, obdržel Čestné občanství Městské části Praha 1 in memoriam.

Složení komise

Jméno a Příjmení Telefon E-mail
Předseda
Svatopluk Karásek 602 253 895 svatopluk.karasek@praha1.cz
Zástupce předsedy
Petr Scholz
Tajemník
Radka Jiříková 221 097 398 radka.jirikova@praha1.cz
Členové
Kristina Farris
MgA. Veronika Blažková 221 097 800 veronika.blazkova@praha1.cz

JUDr. Martin Pásek, Ph.D.

Josef Ludvíček
Evženie Venzarová
Karel Vejvoda
Ing. Helena Leisztner Kroftová

 

Zpět na seznam komisí

Statut komise

Rada MČ Praha 1 vymezuje komisi tuto působnost a pravomoci:

 1. Předkládat Radě MČ Praha 1 doporučující usnesení pro Zastupitelstvo MČ Praha 1 k udělení Čestného občanství MČ Praha 1.
 2. Předkládat Radě MČ Praha 1 doporučující usnesení pro Zastupitelstvo MČ Praha 1 k udělení Ceny Prahy 1.
 3. Samostatně vyhledávat osobnosti pro udělení Čestného občanství MČ Praha 1 a Ceny Prahy 1.
 4. Projednávat návrhy na udělení Čestného občanství MČ Praha 1 a Ceny Prahy 1 od občanů Městské části Praha 1 předané prostřednictvím KAS Úřadu MČ Praha 1.
 5. Vyhledávat informace o velikánech, kteří se zasloužili o rozvoj MČ Praha 1.
 6. Navrhovat Radě MČ Praha 1 výši finančního daru nebo věcný dar osobám, které získají Čestné občanství MČ Praha 1 nebo Cenu
  Prahy 1.
 7. Shromažďovat materiály o osobách navržených na udělení Čestného občanství MČ Praha 1 nebo Ceny Prahy 1 pro přípravu materiálů ke schválení v souladu s usnesením Zastupitelstva MČ Praha 1.
 8. Sledovat významná životní jubilea občanů MČ Praha 1 a napomáhat při zajišťování slavnostních gratulací za MČ Praha 1 za účasti STA nebo jím delegovaného zástupce.
 9. Předkládat kanceláři starosty MČ Praha 1 termíny nematričních obřadů na Staroměstské radnici (vítání občánků a jubilejní svatby) a zajistit jejich realizaci v reprezentačních prostorách Prahy 1.