Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Najděte poklad v pražských zahradách!
22-12-2011

Najděte poklad v pražských zahradách!

Magistrát hl. m. Prahy vyhlašuje geocachingovou soutěž „Odhalte tajemství pražských zahrad“. V šesti vybraných zahradách jsou ukryty schránky s pokladem – tedy se soutěžními otázkami, na které je třeba správně odpovědět – a na výherce čekají atraktivní ceny. Soutěž probíhá v době od 22. prosince 2011 do 29. února. 2012.

 Geocachingové hry jsou u nás stále populárnější, účastníkům stačí internet, souřadnice pokladu, GPS navigace, zájem navštívit místa, o kterých třeba ani netuší, a samozřejmě soutěžní duch. Kdo tedy touží tajemství pražských zahrad odhalit, musí navštívit šest míst: zahrady Břevnovského kláštera, Havlíčkovy sady, zahrady Kinských, Kaizlovy sady, Gočárovy domy v Zoo Praha nebo se (ne)ztratit v zahradě Ztracenka. Všechna tato místa v minulosti chátrala a byla obnovena za pomoci evropských fondů, konkrétně Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost.

„Soutěž má za úkol Pražanům nejen nabídnout zajímavé výlety, ale také upozornit na projekty financované ze strukturálních fondů, díky nimž se nyní v hlavním městě žije lépe,“ říká ředitelka Odboru fondů EU Magistrátu hlavního města Prahy Patricia Tiso Ferulíková. „Soutěžní otázky se také týkají evropských fondů, tentokrát ale projektů na podporu vzdělávání nebo zaměstnávání handicapovaných osob, které byly financované z Operačního programu Praha – Adaptabilita.“ Pokud si soutěžící nebudou vědět s otázkami rady, najdou nápovědu na webových stránkách obou programů v sekci „Soutěž“ (www.oppa.cz, www.oppk.cz).

Kdo správně odpoví na všech šest otázek a zašle odpovědi na email soutez@praha.eu , postoupí do slosování, které proběhne na začátku března. Výherci se mohou těšit na spoustu zajímavých cen, například čtyři roční vstupenky do Zoo Praha, poukázky na brunch ve Freestyle Parku Modřany nebo lístky do prestižních pražských divadel.

Více informací získáte na http://www.prahafondy.eu/cz/soutez.html  Odkaz na externí stránky

Kde hledat kešky

Kešky jsou umístěny v šesti zahradách, jejichž revitalizace byla podpořena z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost. Protože se jedná o veřejná prostranství, jsou kešky schovány tak, aby je nenašel náhodný kolemjdoucí nebo jako hračku nepoužil nějaký dychtivý pejsek. Při jejich hledání tedy buďte trpěliví a nebojte se hrabat pod kameny nebo pod listím.

Havlíčkovy sady

Havlíčkovy sady se nacházejí na Vinohradech a mezi veřejností jsou známy většinou jako Grébovka - podle novorenesanční vily, kterou si nechal v letech 1879 – 1881 postavit pražský průmyslník Moritz Gröbe. V druhé polovině 14. století za vlády Karla IV. zde byla založena vinice a ta dodnes zůstává jednou z posledních udržovaných vinic v Praze. Vinice je dnes součástí rozsáhlého parku, kde můžete obdivovat přes 120 druhů domácích i exotických dřevin. Za návštěvu stojí také památkově chráněný viniční altán, romantická umělá jeskyně (grotta) nebo další novorenesanční vila u břehu Botiče, Dolní Landhauska.

Na revitalizaci Havlíčkových sadů přispěl OPPK celkovou částkou 63 852 131 Kč.

Kde se nachází keška

Kešku nejlépe najdete, pokud vejdete do sadů kolem Horní Landhausky a půjdete dolů do zahrad. Keška se nachází přibližně tři kroky od lucerny pod velkým kamenem.

GPS Souřadnice:

 • 50°4,199´N
 • 14°26,668´E

Geocachingová soutěž magistrátu hl.m.Prahy - Havlíčkovy sady


Zahrada Ztracenka

Máte už dost hluku a ruchu velkoměsta a chcete se třeba jen na pár minut ztratit? Zahrada Ztracenka na pražském Albertově vám k tomu poskytne ideální příležitost. Donedávna se zde místo příjemného místa k odpočinku a procházkám nacházel téměř neprostupný terén, při jeho úpravě se však architekt Michal Gavlas nechal inspirovat italskými zahradami a nyní zde můžete obdivovat chodníčky a cesty připomínající italské terasy. Cesty lemují nově vysázené stromy a záhony květin, které nahradily nemocné topoly. Ztracenka je vhodná také pro romantické procházky, kromě bezpočtu laviček nabízí i překrásný výhled na Petřín.

Na revitalizaci zahrady Ztracenka přispěl OPPK celkovou částkou 19 024 559 Kč.

Kde se nachází keška

Při hledání kešky dojděte až na konec parku, kde cesta končí. Kešku naleznete po vaší pravé straně v rohu mezi zdí a budovou Muzea Policie ČR.

GPS Souřadnice:

 • 50°4,148´N
 • 14°25,661´E

Geocachingová soutěž magistrátu hl.m.Prahy - Zahrada Ztracenka


Zahrada Kinských

Kam vzít svého milého či milou na procházku? Kam jinam než na Petřín, kde se dá u sochy Karla Hynka Máchy strávit mnoho romantických chvil nejen recitováním zamilovaných básní. Málokdo však ví, že na jihovýchodním svahu Petřínského vrchu se nachází další zákoutí jako stvořené pro zamilované páry. V polovině devatenáctého století zde totiž nechal kníže Rudolf Kinský postavit letohrádek a k němu vybudoval anglický park. V zahradě byla založena také jezírka a kočárovna zvaná Švýcarna. V roce 1929 byl pak do zahrady přenesen dřevěný kostelík svatého Michala ze 17. století, který byl původně postaven v obci Velké Loučky u Mukačeva v dnešní Podkarpatské Rusi.

Na revitalizaci zahrady Kinských přispěl OPPK celkovou částkou 113 265 094 Kč.

Kde se nachází keška

Keška se nachází u kostela sv. Michala. Obejděte kostel zezadu a kešku hledejte ve skulině pod levým rohem.

GPS Souřadnice:

 • 50°4,704´N
 • 14°23,913´E

Geocachingová soutěž magistrátu hl.m.Prahy - Zahrada Kinských

Kaizlovy sady a park před Invalidovnou

Kaizlovy sady se nacházejí v Karlíně na západ od budovy Invalidovny. Původně zde byly zelinářské zahrady a pole, v polovině osmnáctého století zde ale byla postavena ubytovna pro válečné invalidy, Invalidovna. Vojáci pak zelenou plochu začali využívat jako cvičiště a střelnici. Poté, co byla střelnice přestěhována, zde vznikl čtvercový park pojmenovaný po univerzitním profesorovi, právníkovi a politikovi z období Rakousko-Uherské monarchie Josefu Kaizlovi. Po revitalizaci v roce 2010 vznikly v parku nové cesty, dětské hřiště a obnoveno bylo i zabetonované jezírko. V parku se nachází také bronzová socha Vzpomínka od Břetislava Bendy z roku 1964.

Na revitalizaci Kaizlových sadů a parku před Invalidovnou přispěl OPPK celkovou částkou 45 327 583 Kč.

Kde se nachází keška

Tuto kešku najdete celkem jednoduše. Je vložena pod zelenou bednou, která se nalézá přímo u stěny budovy Invalidovny.

GPS Souřadnice:

 • 50°5,707´N
 • 14°27,624´E

Geocachingová soutěž magistrátu hl.m.Prahy - Kaizlovy sady a park před Invalidovnou

Gočárovy domy

Máte chuť kochat se typicky českou architekturou mezi exotickými zvířaty? I když se to zdánlivě vylučuje, při procházce v ZOO Praha kromě lvů, tygrů a žiraf skutečně narazíte na vzácnou ukázku národního dekorativismu (československá verze art deca), navíc od jednoho z nejslavnějších kubistických architektů, samotného Josefa Gočára. Gočárovy domy byly inspirovány lidovou architekturu a původně stály na letišti ve Kbelích, kde sloužily jako administrativní budovy a restaurace. V 60. letech byly přemístěny do pražské zoologické zahrady, bohužel se ze tří budov dochovaly jen dvě. Po povodních v roce 2002 prošly rozsáhlou rekonstrukcí a dnes je v nich muzeum historie pražské zoo a restaurace.

Na revitalizaci Gočárových domů přispěl OPPK celkovou částkou 40 112 485 Kč.

Kde se nachází keška

Kešku najdete za domkem s restaurací. Na travnaté ploše hledejte malý dub, od něj jsou to přibližně čtyři kroky k plotu a jeden doleva. Keška je schovaná pod listím, nebojte se pořádně hrabat.

GPS Souřadnice:

 • 50°7,15´N
 • 14°23,968´E

Geocachingová soutěž magistrátu hl.m.Prahy - Gočárovy domy

Zahrady Břevnovského kláštera

V desátém století se na břehu Brusnice setkali kníže Boleslav II. a sv. Vojtěch na lovu a spatřili břevno ležící ve studánce. Tak podle legendy vznikl Břevnovský klášter benediktinského řádu, nejstarší mužský klášter v Čechách. Za třicetileté války a v první polovině osmnáctého století klášter prošel barokní přestavbou a barokní umělci (Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferovi, Petr Brandl, Karel Josef Hiernle) dali budovám a zahradě podobu, jakou známe dnes. V zahradě tak najdeme barokní pavilon s pramenem potoka Brusnice, soustavu barokních štol, terasy a také sochy sv. Benedikta a sv. Jana Nepomuckého.

Na zpřístupnění zahrady Břevnovského kláštera přispěl OPPK celkovou částkou 69 046 77 Kč.

Kde se nachází keška

Keška se nachází kousek od zahradního pavilonu Vojtěška, v levém dolním rohu polorozpadlé zídky, je přikryta kamenem.

GPS Souřadnice:

 • 50°5,148´N
 • 14°21,344´E

Geocachingová soutěž magistrátu hl.m.Prahy - Zahrady Břevnovského kláštera