Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Otužilci překonali slavný rekord!
26-12-2011

Otužilci překonali slavný rekord!

Teplota vody: 5,6°C. Teplota vzduchu: 6°C. Pro většinu lidí důvod zapnout si zimní bundu pěkně ke krku a vodě se dostatečným obloukem vyhnout. Ne tak pro otužilce. Pro ně se naopak jedná o více než příznivé podmínky pro plavání v řece. Potvrdil to 65. ročník Memoriálu Alfréda Nikodéma u severního břehu Slovanského ostrova. Otužilců se na něm sešlo 223, čímž byl překonán rekord z roku 1976.

Otužilci z Prahy, Brna, Pardubic, Plzně, severní Moravy, Liberce, Strakonic a dalších českých míst zaslíbených otužilcům, ale i ze Slovenska a Německa – ti všichni se sjížděli od ranních hodin 26. prosince na Žofín, kde probíhala registrace a zhruba od půl dvanácté i samotné závody.

Celá akce, pořádaná za podpory Městské části Praha 1, přilákala kromě velkého počtu novinářů i více než tři tisícovky diváků, kteří obsadili jak most Legií, tak i přilehlé břehy. Jejím hlavním rozhodčím byl Ján Novák, který jako první Čechoslovák překonal kanál La Manche ve směru z Anglie do Francie. „Velkou ctí je pro mě to, že mohu každému plavci při doplavání podat ruku a popřát mu hodně štěstí v novém roce,“ řekl legendární plavec, který má na svém kontě řadu skvělých úspěchů, včetně například překonání jezera Bajkal či řeky Angary, a jenž je spolu s Františkem Venclovským naším nejvýznamnějším dálkovým plavcem.

Zakladatelem otužileckého plavání v Praze a Čechách byl pražský zlatník Alfréd Nikodém, který roku 1923, před zraky tisíců zkoprnělých Pražanů, plaval v zimní Vltavě. Na něj pak navázal jeho žák a dlouholetý nestor a organizátor zimních plaveckých závodů Oldřich Liška.

Zatímco název pondělních plaveckých závodů jako celku byl Memoriál Alfréda Nikodéma, jeho jednotlivé soutěžní plavby měly vlastní názvy: závod na 750 metrů – Memoriál Františka Venclovského, na 300 metrů – Memoriál Oldřicha Lišky a na 100 metrů Memoriál Štěpána Poláka, který byl sportovním potápěčem, otužilcem, konstruktérem a vynálezcem.

Letošní ročník měl i zajímavou kulturní úroveň: jeho úvod obstaral houslový virtuos a otužilec Alexandr Shonert, který zahrál úryvek ze Smetanovy Vltavy, odložil nástroj a vrhl se do vln. Závodů se zúčastnil i sólista Státní opery Praha, držitel Ceny Thálie a pokořitel La Manche Richard Haan.

Nejmladšími účastníky byli desetiletí Barbora Vobořilová z Tábora a Vojislav Štěrba z Pardubic. Nejstarší mužem byl 84letý Jaroslav Brustmann. Ženou pak Božena Černá, ročník 1930.

„Smekám před výkonem každého účastníka i před dlouhou a bohatou tradicí českého otužování,“ prohlásil Pavol Škrak, který plavce jménem naší městské části přivítal a předal také poháry mimo jiné těm, kteří letos překonali kanál La Manche.

Další informace naleznete na WWW stránkách 1.plaveckého klubu otužilců Praha http://www.otuzilci-praha.cz Odkaz na externí stránkyArchiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/mestskacastpraha1

Otužilci překonali slavný rekord!

Otužilci překonali slavný rekord!

Otužilci překonali slavný rekord!

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41