Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Způsob a četnost kontrol oprávněnosti parkování v zónách placeného stání na Praze 1

Prosim o informaci kolikrat za den se kontroluje povoleni parkování na modré zóně v oblasti Mala Strana, ulice Karmelitska / Újezd/ Hellichova. Od zavedení nového systému kontroly v minulém roce jsem neviděla ani jednou kontrolní auto s kamerami. Parkování pro rezidenty se stává naprosto neúnosné. Zároveň bych se chtěla zeptat, jestli uvažujete o zavedení limitu na vydávání parkovacích povoleni, jako v jiných evropskych městech (napr. Amsterdam). Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

od 1.10.2017 se změnil způsob kontroly oprávněnosti parkování z iniciativy zřizovatele ZPS, kterým je Hlavní město Praha. Ze stejné iniciativy byly viditelné parkovací karty nahrazeny pouze virtuálním oprávněním. Praha 1 se musela ke změněnému systému připojit, tak jako postupně všechny městské části hl. m. Prahy, kde je ZPS zřízena. Kontrola probíhá monitorovacím vozidlem, které je vybavené 4 kamerami pro čtení RZ s infra přísvitem pro automatické rozpoznávání RZ a 2 kamerami přehledovými s infra přísvitem pro fotodokumentaci. Jedno vozidlo za směnu provede načtení cca 20 tisíc registračních značek. Doplňkově probíhá kontrola oprávněnosti parkování též prostřednictvím Městské policie HMP a Policie ČR a to zejména v místech mimo vyznačené parkovací zóny. Stěžejní bude vyhodnocování neoprávněnosti parkování vozidel s následným řešením přestupků. Věříme, že tento systém kontroly bude efektivnější než předchozí systém kontroly strážníky a policisty a v konečném důsledku se zvýší ukázněnost řidičů, i když zatím výhody virtuální kontroly v ulici nepociťujete. I proto MČ Praha 1 usiluje o navýšení počtu kontrolních vozidel pro své území a o rozšíření jejich pracovní doby. Litujeme, ale požadované údaje o monitoringu v jednotlivých ulicích nemáme, nejsme provozovali ani správci ZPS. Limit parkovacích oprávnění není v současné době projednáván. Děkujeme za pochopení.

S pozdravem

Zuzana Málková
vedoucí oddělení