Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Nový systém parkování

Po zavedení nového systému parkování, který umožňuje každému, i v té nejmenší uličce, zaparkovat, se situace s volnými místy a i hustota dopravy silně zhoršila. Jaké budou podniknuty kroky, aby se věci vrátily do doby ještě před zavedením možnosti zaparkování všude a pro každého. Myslíme si, že v nejužším centru by tato možnost být neměla. Navíc, za celou dobu jsme viděli kontrolní auto celkem 2x, na což zřejmě již přišlo spousta řidičů, že mohou bez problémů parkovat.
Dobrý den, 

nemůžeme souhlasit s tvrzením, že se zavedl nový systém parkování, počet parkovacích míst v Zóně placeného stání v MČ Praha se nezměnil. Pouze se od 1.10.2017 změnil způsob kontroly oprávněnosti parkování z iniciativy zřizovatele ZPS, kterým je Hlavní město Praha. Ze stejné iniciativy byly viditelné parkovací karty nahrazeny pouze virtuálním oprávněním. Praha 1 se musela ke změněnému systému připojit, tak jako postupně všechny městské části hl. m. Prahy, kde je ZPS zřízena. Kontrola probíhá monitorovacím vozidlem, které je vybavené 4 kamerami pro čtení RZ s infra přísvitem pro automatické rozpoznávání RZ a 2 kamerami přehledovými s infra přísvitem pro fotodokumentaci. Jedno vozidlo za směnu provede načtení cca 20 tisíc registračních značek. Doplňkově probíhá kontrola oprávněnosti parkování též prostřednictvím Městské policie HMP a Policie ČR a to zejména v místech mimo vyznačené parkovací zóny. Stěžejní bude vyhodnocování neoprávněnosti parkování vozidel s následným řešením přestupků. Věříme, že tento systém kontroly bude efektivnější než předchozí systém kontroly strážníky a policisty a v konečném důsledku se zvýší ukázněnost řidičů, i když zatím výhody virtuální kontroly v ulici nepociťujete. I proto MČ Praha 1 usiluje o navýšení počtu kontrolních vozidel pro své území a o rozšíření jejich pracovní doby. Děkujeme za pochopení. 

S pozdravem 

Zuzana Málková
vedoucí oddělení

vedoucí oddělení