Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Zákaz pohybu cyklistů na pěší zóně?

Dobrý den, dnes jsem se dozvěděl, že se chystáte zakázat vjezd cyklistů na pěší zóny v centru města. S tímto vaším záměrem vyjadřuji zřetelný nesouhlas, neboť jde o postup jasně zpátečnický. Jiné světové metropole (například Kodaň) omezují v centru automobilovou dopravu a podporují dopravu cyklistickou a pěší, což vede ke zklidnění centra, ke zpříjemnění života ve městě, a nepřímo pak k lepšímu zdraví návštěvníků a obyvatel, a tak dále. Vy naopak nepochopitelně jdete proti tomuto trendu, kdy cyklisty z centra vyháníte, ačkoliv zde reálně nijak neškodí, místo abyste se snažili nabídnout smysluplné cyklostezky, či alespoň, jak se také již stává trendem, povolili jízdu cyklistů sníženou rychlostí po chodnících, tam kde je to možné (například na Masarykově nábřeží, na něž ústící cyklostezka je vyznačena přímo na frekventované silnici). Jako člověka dopravujícího se po Praze na kole či koloběžce mě váš boj s turisty nijak zvlášť nezajímá s nehodlám do něj zasahovat, ale velmi mi vadí, když jeho následky dopadají na třetí osoby.
Dobrý den,
Váš pohled je ryze jednostranný. Jako veřejná správa musíme zohledňovat zájmy všech uživatelů komunikací. Připravené opatření směřuje výhradně k podpoře bezpečnosti chodců. V tomto směru sledujeme již dlouhá desetiletí nejnovější světové trendy. Právě pro jejich bezpečnost byly zřízeny pěší zóny. Právě pěší doprava je v centru dominantní a potřebuje ochranu. Naše opatření bude směrováno výhradně na zvýšení bezpečnosti chodců a pouze do míst s jejich nejvyšší koncentrací.

S pozdravem
Bc. Ludvík Czital
vedoucí odboru