Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Zákaz vjezdu cyklistů na pěší zónu?

Vážení, Dozvěděl jsem se, že místostarosta Bureš chce 2.5. navrhnout zákaz vjezdu cyklistů na pěší zóny. Varuji před tímto krokem, šel by proti trendu zpříjemňování centra pro jeho obyvatele. Střed Prahy je velmi malý a v rovině - kolo je proto na krátké vzdálenost nejrychlejší. Potřebuje ale možnost průjezdu nejkratší trasou, zatímco auta správně mají objíždět. Průjezd pěší zónou bývá proto nezbytný a je světovým trendem. Má-li být důvodem neukázněnost turistů na elektrokoloběžkách, je to vzato ze špatného konce. Velká elektrokoloběžka není kolo, ale motorové vozidlo, protože jede i sama, bez odrážení. V každém případě je jezdec na ní účastníkem silničního provozu a nesmí jet pod vlivem alkoholu či drog. Řešíme snad opilé řidiče autobusů zákazem vjezdu osobních aut? To by byl obdobný nesmysl. Nepostihujte prosím slušňáky, kteří se chovají vůči svému městu a lidem v něm zodpovědně, ale jen ty jezdce, kteří jsou na pěší zóně i jinde bezohlední. Ať si řidiči aut zvykají na cykloobousměrky a cyklisti na pomalou jízdu mezi chodci po pěší zóně. Na koexistenci, ne na segregaci. Přehnaná segregace vede k nerespektování pravidel.
Dobrý den,
dominantní způsob pohybu v centru je pěší. Je tomu tak již mnoho let a tento trend je námi stále podporován. Na ochranu chodců již dávno vznikly pěší zóny. V pěších zónách musí mít chodec všechny priority včetně pocitu bezpečí. Nemáme v úmyslu zamezit pohyb cyklistů centrem, ale zvýšit bezpečnost chodců v místech s jejich největší koncentrací.

S pozdravem
Bc. Ludvík Czital
vedoucí odboru