Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Historickým městem 2016 se stal Jičín. Praha 1 byla mezi nejlepšími
18-4-2017

Historickým městem 2016 se stal Jičín. Praha 1 byla mezi nejlepšími

Španělský sál Pražského hradu hostil další ročník prestižní soutěže o „Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón“. Vítězem soutěže, který tak může nést hrdé označení „Historické město 2016“, se stalo město Rumcajse a Albrechta z Valdštejna Jičín. Praha 1 se opět probojovala do finále. 

Soutěž pořádá, a to ve spolupráci s ministerstvy kultury a pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které sdružuje především historické obce nebo jejich části, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Sdružení vzniklo z iniciativy měst v listopadu roku 1990 a v současnosti má 213 členů.

Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón je dotačním titulem Ministerstva kultury ČR. Cena za jeho úspěšnou přípravu a realizaci je udělována od roku 1994.

„Soutěž i uvedený program jsou velmi užitečné, protože motivují města a obce k péči o památky, které nám připomínají naši minulost, utvářejí naši současnost a jsou také díky péči výrazným zdrojem financí,“ prohlásil Oldřich Lomecký, starosta Prahy 1, která se opět jako vítěz pražského krajského kola probojovala až do republikového finále.

Pro příští ročník Městská část Praha 1 přihlásila do soutěže rekonstrukce domu v Havelské 5 a Werichovy vily. „Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón je výrazným impulsem pro to, abychom při sestavování a schvalování rozpočtu mohli klást důraz například na dotační programy a investice v oblasti památkové péče,“ vysvětlil radní Prahy 1 pro kulturu Filip Kračman. 

„Naše památky vzkvétají díky speciálním programům i šikovným lidem, kteří je dokážou využívat,“ vyzdvihl ministr kultury Daniel Herman. Více informací o dotačních titulech jeho ministerstva naleznete >> ZDE <<.  Odkaz na externí stránky 

Ve třiadvacátém ročníku soutěže bylo zapojeno 37 účastníků, z nichž porota vybrala 14 krajských finalistů. Jičín, na jehož území je 74 kulturních památek, zvítězil v Královéhradeckém kraji. V současnosti v něm probíhá obnova Valdštejnské lodžie, dokončena byla obnova lipové aleje a Libosadu. Loni bylo ve městě díky dotacím ministerstva kultury ve výši téměř 3,5 milionu korun opraveno pět památek.

Přehled krajských vítězů za rok 2016 naleznete >> ZDE <<  Odkaz na externí stránky 

Další informace si můžete přečíst na www.historickasidla.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1