Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Nová výstava v Galerii 1 nás zavádí do exotických krajin
10-1-2019

Nová výstava v Galerii 1 nás zavádí do exotických krajin

Galerie 1 zahájila rok 2019, a to novou výstavou Markéty Zlesákové s názvem „Trust me“. Malířka a grafička, rodačka z Prahy, která žije a tvoří v Červené Hoře, absolvovala pražskou AVU, VŠUP či skotskou Grays school of Art a její díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách i v Národní galerii, Alšově jihočeské galerii nebo třeba v Klicperově divadle.

„Povinností obce na takto krásném území je mít takto krásný kulturní stánek. Galerie 1 žije a bude žít!“ prohlásil rezolutně při slavnostní vernisáži výstavy Markéty Zlesákové radní Prahy 1 Petr Burgr, který ji zahájil spolu s autorkou i kurátorkou Kateřinou Palešníkovou.

Součástí vernisáže bylo také vystoupení Marie Ladrové, která ovládá velmi náročnou hru na elektronický bezdotykový nástroj theremin (nebo také těremin), tvořený dřevěnou skříní se dvěma anténami a ovládaný pohybem paží, dlaní a prstů. Vynalezl ho v roce 1920 ruský fyzik a vynálezce Lev Sergejevič Těrmen.

Expozice v Galerii 1 představuje převážně autorčino malířské dílo vzniklé v posledních pěti letech, a to prostřednictvím třech cyklů – Příběhů z Obanu, Oken a cyklu Trust me. V cyklech Okna a Trust me nechávají vystavená plátna návštěvníky prostřednictvím snových oken nahlédnout do krásy exotického pralesa anebo ho rovnou vpouštějí dovnitř. V obrazech se odráží autorčina fascinace přírodou a obyvateli ostrova Tonga a Nového Zélandu.

Cyklus Příběhy z Obanu nabízí sérii melancholických obrazů zachycujících autorčiny pocity při pobytu na západním pobřeží Skotska. Obrazy pak doplňují fotografie s autorkou, většinou ve společnosti obyvatel exotických krajin.

Galerie 1 ve Štěpánské 47 je otevřena od úterý do pátku, vždy od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin, v sobotu pak od 10 do 14 hodin. Zavřeno je v pondělí, neděli a ve svátky.