Václavské Vánoce jsou tady!
27-11-2018

Václavské Vánoce jsou tady!

Až do 6. ledna můžete v horní části Václavského náměstí oslavovat Václavské Vánoce, které jako každoročně nabízejí prostor pro chvilku zastavení, zahřátí se kávou či svařeným vínem, možnost nakoupení drobného dárku z chráněných dílen, vystoupení dětských souborů a na Štědrý večer i vánoční bohoslužbu pod širým nebem.

„Václavské náměstí je hlavním náměstím České republiky, ale i hlavního města a naší městské části, jejímž jménem jsem Václavské Vánoce nejen velmi rád zahájil, ale také na nich přivítal všechny, kteří mají toto významné místo rádi a kteří také mají rádi vánoční atmosféru a náladu,“ uvedl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský a dodal: „Advent už je za dveřmi, ale do Vánoc nám ještě pár týdnů zbývá, přesto by bylo moc hezké, kdybychom tu vánoční náladu, kdy se k sobě přeci jen chováme ohleduplněji a mileji, v sobě měli už teď a nejlépe po celý rok.“

Václavské Vánoce, jež se letos konají už po osmé, nabízejí možnost zakoupení pěkných českých řemeslných výrobků a zejména pak výrobků z chráněných dílen Farní charity Praha 1 (do 8. prosince) a Dívčí katolické střední školy z Prahy 1 (od 9. do 23. prosince).

Tradičně je na trhu i stánek projektu Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu. Světluška vytvořila set designových vánočních ozdob, ale také vkusný šperk na krk pro dámy. Originální ozdoby, které vznikly ve spolupráci s tvůrkyní šperků Marií Poláčkovou z ko-ra-le, byly ručně zkompletovány nevidomými v Pobytovém rehabilitačním a rekvalifikačním středisku Dědina. Nákupem rozzáříte vlastní stromeček, srdce žen a díky dárkovému balení ozdob můžete obdarovat i rodinu či přátele. Koupí designových kousků navíc přispějete do sbírky Světlušky, která vybranou částkou přerozdělí nevidomým dětem a dospělým.

Zejména malé návštěvníky Václavských Vánoc určitě potěší, že se mohou vyfotografovat u krásných malovaných jesliček z topolového dřeva a napsat dopis Ježíškovi, který pak v poledne Štědrého dne odnesou andělé. Dopisní papír ale zůstane na místě až do svátku Tří králů, abychom Ježíškovi po Štědrém večeru nezapomněli poděkovat.

I pro letošek je připraven bohatý kulturní program, 6. 12., 13. 12. a 19. 12. se navíc uskuteční vystoupení dětských sborů a skupin z pražských mateřských, základních a uměleckých škol, které bude moderovat Lucie Pernetová z Divadla ABC. 5. prosince od 17 hod. pak přijde Mikuláš a na Štědrý večer se od 22 hodin můžete těšit na sváteční bohoslužbu s koledami.

FOTO (C) Městská část Praha 1