Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
V Petrské čtvrti straší
24-11-2018

V Petrské čtvrti straší

Za pokladem kupce Maxmiliána se po roce opět vydaly zvídavé děti se svými rodiči, pro které putování za odměnou i poznáním, navíc plné strašidel, připravil ve spolupráci s Poštovním muzeem Spolek přátel Petrské čtvrti.|

A že to putování petrskými ulicemi nebylo vůbec jednoduché, dokládá i nerudné povzdechnutí dávno zemřelého kupce Maxmiliána, se kterým jsme měli možnost se seznámit. „Ani po smrti mi nedají pokoj, chamtivci zlata mého lační, a okolím mého úkrytu znovu obcházejí… Mé zlato je však jen mé, a nikomu je nedám! Svůj poklad hlídám dnem i nocí!“ nechal se slyšet chlapík, který ale nakonec, stejně jako loni, musel, tváří v tvář chytrým a statečným dětem, kapitulovat.

Dětí se se nakonec sešlo více než padesát a jak v Poštovním muzeu, tak i po cestě ztemnělými ulicemi svědomitě plnily úkoly a odpovídaly na náročné otázky z historie Petrské čtvrti. Musely ale prokázat i odvahu, když ze stínů a nečekaných míst před nimi vystupovali a vykukovali skřítci, strašidla, padlé ženy i muži.

Třeba taková Evelína, žena určitě jinak hodná, bohužel ale nevěrná, díky čemuž přišla rukou zhrzeného manžela o kolébku, dítě i život. Nebo Apoléna, jež si vyhlídla oficíra a dokonce si ho vzala, ale on ji, bídák jeden, stejně opustil. A obě teď v Petrské čtvrti straší. Obdobně i Ohnivec svítící večer pocestným cestou domů – i on doplatil na osud i hříchy a teď čeká, až mu někdo upřímně poděkuje, aby ho tak vysvobodil.

Putování ulicemi a zákoutími bylo napínavé, na závěr děti musely dokonce vystoupat do tmavé zvonice u kostela sv. Petra na Poříčí, ale kdo se dostal až tam, nejenže objevil kupce s jeho pokladem, ale zjistil, že to je vlastně docela sympatický chlapík, který se o svůj poklad přes všechno hudrování dokáže podělit.

„Akce se moc povedla a já za to děkuji Spolku přátel Petrské čtvrti a jeho předsedkyni Lindě Klečkové, kteří se starají o sousedskou pospolitost v tomto krásném koutu Prahy 1. Bylo velmi pěkné slyšet v Poštovním muzeu spokojené dětské štěbetání, které se pak přesunulo do večerních ulic,“ ocenil radní pro kulturu, spolkovou činnost a volnočasové aktivity seniorů Petr Burgr, jenž se za pokladem kupce Maxmiliána také vypravil.

Další informace: www.petrskactvrt.cz.
 

FOTO (C) Městská část Praha 1