Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Festival Brikcius - 5. ročník cyklu koncertů komorní hudby
10-10-2016

Festival Brikcius - 5. ročník cyklu koncertů komorní hudby

Festival Brikcius 2016 - 5. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Praze (1. - 16. listopad 2016)

Jste zváni na Festival Brikcius - 5. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Praze (Bach331 - MAKANNA - Goldbergovské variace 1741 - ITALSKÉ BAROKO - Nocí prošel den), který se každoročně koná pod záštitou starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého a v rámci mezinárodních Daniel Pearl World Music Days.

Letošní dramaturgie je zaměřena na 275. výročí vydání Goldbergovských variací 1741, benefiční koncert k 331. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha a 100. výročí úmrtí Maxe Regera (#Reger2016), virtuózní tvorbu italských barokních skladatelů (275. výročí úmrtí Antonia Vivaldiho, 365. výročí narození Domenica Gabrielliho) a 18. ročník festivalu Den poezie (206. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy) - http://www.youtube.com/watch?v=ltq6MgFLtDk.

V rámci 5. ročníku vystoupí český violoncellista František Brikcius, skladatelka a varhanice Irena Kosíková žijící ve Francii, česká violoncellistka Anna Brikciusová a sourozenecké violoncellové Duo Brikcius. Více informací na webových stránkách http://Festival.Brikcius.com.

Koncerty Festivalu Brikcius se konají 1. - 16. listopadu 2016, v Praze (Vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého, Unijazz, Loreta, barokní kaple Italského kulturního institutu a Štefánikova hvězdárna Petřín). Vstup na všechny akce je volný.

Součástí festivalu je benefiční koncert VIOLONCELLOVÉ SUITY pro organizaci Lékaři bez hranic | Médecins Sans Frontières (čtvrtek 3. listopad), projekce nového filmového hudebního dokumentu MAKANNA (středa 9. listopad), varhanní koncert GOLDBERGOVSKÉ VARIACE 1741 (čtvrtek 10. listopad), speciální předvánoční koncert DUO BRIKCIUS - ITALŠTÍ BAROKNÍ MISTŘI (úterý 15. listopad) a básnické čtení DEN POEZIE & NOCÍ PROŠEL DEN (středa 16. listopad).

- Benefiční koncert VIOLONCELLOVÉ SUITY pro organizaci Lékaři bez hranic | Médecins Sans Frontières se koná ve čtvrtek 3. listopadu 2016, od 19:30 hodin, ve Vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého (Kanovnická 5/72, Praha 1 - Hradčany). Na zahajovacím koncertu festivalu vystoupí violoncellista František Brikcius, který zahraje III. Suitu C-dur (BWV 1009) od Johanna Sebastiana Bacha (331. výročí narození), II. Suitu d-moll (Op. 131c) od Maxe Regera (100. výročí úmrtí Maxe Regera, #Reger2016) a Passacaglii Georga Friedricha Händela. Vstupné dobrovolné, veškerý výtěžek půjde na dobročinné účely organizace Lékaři bez hranic | Médecins Sans Frontières - htts://www.youtube.com/watch?v=c8mrcYWYzxo . Více informací je k dispozici na webových stránkách http://Festival.Brikcius.com a http://www.Lekari-Bez-Hranic.cz.

- Projekce filmového hudebního dokumentu MAKANNA se koná ve středu 9. listopadu 2016, od 19:00 hodin v Unijazzu (Jindřišská 5, Praha 1), v rámci 116. výročí narození spisovatele Jiřího Weila (1900 - 1959) a 18. ročníku festivalu Den poezie. Vstup volný. Film, který se po projekci v Pekingu vrací zpět do Prahy, se záznamem z koncertu MAKANNA (ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze a pod záštitou Sira Toma Stopparda a Václava Havla), vznikl na motivy stejnojmenného románu židovského spisovatele Jiřího Weila, o vzestupu a pádu lžiproroka s tváří zahalenou v roušce zelené, jehož oči žhnou jak rožhavené uhlíky. Hrají Jan Talich, Jan Židlický, František Brikcius, Iren Kosíková a Talichův komorní orchestr. Trailer je k dispozici zde: https://www.youtube.com/watch?v=GUY6-N_NasQ. Více na http://www.csfd.cz/film/423712-makanna/galerie/ a http://www.imdb.com/title/tt5346634.

- Varhanní koncert GOLDBERGOVSKÉ VARIACE 1741 se koná ve čtvrtek 10. listopadu 2016, od 18:00 hodin, v Loretě (Loretánské nám. 7, Praha 1 - Hradčany) u příležitosti 275. výročí vydání Goldbergovských variací 1741. Na koncertě vystoupí varhanice a skladatelka Irena Kosíková (Francie), která zahraje legendární Goldbergovské variace, BWV 988 od Johanna Sebastiana Bach. Vstup volný do vyčerpání kapacity sálu.

- Violoncellový koncert DUO BRIKCIUS - ITALŠTÍ BAROKNÍ MISTŘI se koná v úterý 15. listopadu 2016, od 19:00 hodin, v Barokní kapli Italského kulturního institutu (Vlašská 34, Praha 1). Violoncellisté, sourozenci Anna Brikciusová a František Brikcius (Duo Brikcius), uvedou virtuózní skladby od barokních mistrů, kterými připomenou 365. výročí narození Domenica Gabrielliho a 275. výročí úmrtí Antonia Vivaldiho. Součástí večera bude Duo od terezínského skladatele Gideona Kleina a premiéra skladby Funambolo per due violoncelli (2016) české skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové. Vstup volný.

- Básnické čtení DEN POEZIE - NOCÍ PROŠEL DEN, z nové sbírky básní Anny Brikciusové, za violoncellového doprovodu autorky, se koná ve středu 16. listopadu 2016, od 16:00 hodin, ve Štefánikově hvězdárně Petřín (Strahovská 205, Praha 1), v rámci 18. ročníku festivalu Den poezie a 206. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy (1810 - 1836). Během večera, který zahájí Marie Jirásková, bude uvedena premiéra skladby Vidět hvězdy pro sólové violoncello (2016) skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové. Vstup volný.

Festival Brikcius se koná, rovněž jako i předchozí projekty (např. eSACHERe, MAKANNA, Duo Brikcius - 2 Cellos Tour, Weinberger Tour, Festival Brikcius, ... ), v rámci mezinárodních Daniel Pearl World Music Days, připomínajících památku židovského novináře a hudebníka Daniela Pearla, který byl brutálně zavražděn teroristickou skupinou při obhajobě svobody slova. Více informací o Festivalu Brikcius je k dispozici na http://Festival.Brikcius.com a http://www.FaceBook.com/FestivalBrikcius.

Záštita: Starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký
Spolupořadatelé: Festival Brikcius, Italský kulturní institut v Praze, Loreta Praha, Duchovní služba AČR, Unijazz, Festival Den Poezie, Štefánikova hvězdárna Petřín, Daniel Pearl World Music Days
Benefiční koncert: Lékaři bez hranic | Médecins Sans Frontières
Partner: Tiskap
Oficiální hotel: Emblem Hotel Prague
Hosting partner: Ignum
T-shirt partner: T-Shock.eu
Mediální partneři: Mediapharma, Časopis Golf, Listy, Acta Medicinae, Radio Proglas, Katolický týdeník, Rybářství, Пражский Экспресс, Pražský přehled, Società Dante Alighieri - pražská sekce, Česká kultura

Odkazy:
http://Festival.Brikcius.com
http://www.FaceBook.com/FestivalBrikcius
http://www.Twitter.com/Brikcius
http://www.Youtube.com/FrantisekBrikcius
http://www.Lekari-Bez-Hranic.cz