Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Před 70 lety se do vlasti vrátili piloti RAF
17-8-2015

Před 70 lety se do vlasti vrátili piloti RAF

Jako první odcházeli do války bojovat a jako poslední se z ní vrátili. Čeští a slovenští letci v řadách britského letectva RAF. Před sedmdesáti lety, v podvečer 13. srpna, přiletěli tito hrdinové zpátky do vlasti, a to na spitfirech, které byly symbolem jejich statečnosti. Maketa jednoho z nich se v těchto dnech ocitla v celé své kráse na Hradčanském náměstí.

„Nikdy nenajdeme dost slov k tomu, abychom dostatečně a plně poděkovali našim letcům, kteří se zasloužili o naši svobodu a kteří nám všem ukázali, že je za ni třeba bojovat,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který tradičně uctil památku pilotů RAF. V pátek položil věnce v chrámu svatého Víta a o den dříve na Klárově.

Oldřich Lomecký neopomněl připomenout ostudné perzekuce a pronásledování, jimž byli hrdinové druhé světové války vystaveni po komunistickém puči v roce 1948. Spolu s kardinálem Dominikem Dukou také výrazně pomohl uspořádání pátečního slavnostního shromáždění na Hradčanech.

„Děkujeme za vstřícnost arcibiskupství, panu kardinálovi a panu starostovi Lomeckému, díky kterým se podařilo zrealizovat náročný úkol – dostat letadlo na Hradčanské náměstí,“ zaznělo od pořadatelů. Těmi byly mimo jiné mezinárodní řád Křížovníci s červeným srdcem – Cyriaci, Evropské vojenské vzdělávací a rekreační centrum, Air Maršála RAF Karla Janouška Jemnice, Český svaz bojovníků za svobodu, Nadační fond Air Maršála RAF Karla Janouška, PR agentura Best Communication, Czech Spitfire Club a Letecký klub generála Janouška, o.s.

Před Pražským hradem byl vystaven model (maketa 1:1) letadla Supermarine spitfire LF Mk. IX C o délce: 9,54 m, rozpětí: 11,23 m a vzletové hmotnosti: 3 450 kg. Tyto letouny dosahovaly rychlosti 646 km/hod. a doletu 1 580 km. Model zapůjčilo sdružení Czech Spitfire Club. „Je to symbol vítězství a nezlomné vůle porazit nacismus. Chceme oslovovat dnešní společnost a spitfire nám v tom pomáhá. Svoboda dnes není samozřejmá, a využíváme proto podobných akcí, abychom vyjádřili vděk našim bojovníkům,“ prohlásil předseda klubu Zdeněk Sadecký.

Shromáždění se zúčastnili i váleční veteráni – brigádní generál Emil Boček, poslední žijící stíhač, který prošel ostrými boji, a plukovníci Pavel Vranský a Emil Šneberg. „Všichni moji spolubojovníci bohužel už odešli a mě tady nechali samotného, ale musíme to brát, jak to je,“ konstatoval pan brigádní generál. Akci svojí návštěvou poctila i vdova po legendárním generálu Fajtlovi.

Pilotem v RAF byl za války i otec kardinála Domika Duky. „Díky Bohu a díky našim pilotům můžeme prožívat každodenní radosti a starosti,“ uvedla hlava české katolické církve a dodala: „Ať Bůh žehná těm, kteří nám dali příklad, co to je láska k rodině, k vlasti a k člověku.“

Leteckými útvary na západě (Francie, Británie) prošlo během války téměř 2 500 příslušníků československého vojska, 529 jich však v bojích za svobodu položilo svůj život. 13. srpna 1945 se do Československa vrátilo 54 spitfirů z 312. stíhací perutě. Došlo k tomu po měsících průtahů ze strany Sovětského svazu. Piloti přitom byli připraveni vzlétnout už 7. května, aby pomohli při osvobozování Prahy. Po svém návratu byli nejprve oslavováni, po převratu v únoru 1948 však začalo pronásledování, věznění a tábory nucených prací.

Seznam československých letců v RAF naleznete ZDE:

http://www.acr.army.cz/historie/seznam-prislusniku-ceskoslovenskeho-letectva-v-raf-1940-1945-494/
Před 70 lety se vrátili piloti RAF

Před 70 lety se vrátili piloti RAF

FOTO (C) WWW.PETRNASIC.EU

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42