Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Vyšla knižní pocta architektu Plečnikovi
12-7-2012

Vyšla knižní pocta architektu Plečnikovi

V zahradě Na Valech na Pražském hradě byla ve čtvrtek slavnostně pokřtěna kniha architekta Zdeňka Lukeše a fotografa Jiřího Podrazila „Jože Plečnik – Průvodce stavbami v České republice“. Jože Plečnik byl vynikajícím slovinským architektem, spjatým s Pražským hradem, kde působil za prezidenta Masaryka. Letos si připomínáme 140. výročí jeho narození.

„Rád bych poděkoval všem lidem, díky nimž vznikla tato krásná a přínosná publikace, která potvrzuje známé rčení, že jeden obrázek je víc než tisíc slov,“ prohlásil při křtu knihy starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Kniha Jože Plečnik – Průvodce po stavbách v České republice představuje nadčasové dílo světoznámého slovinského architekta pro Pražský hrad a Lány, včetně některých méně známých nebo dosud nepublikovaných intervencí.

Provádí Pražským hradem, jeho I., III. a IV. nádvořím, zahradou Na Baště, nedávno znovu otevřenou a v plečnikovském duchu znovu zrekonstruovanou Rajskou zahradou a zahradou Na Valech, Sloupovou síní, bytem TGM, Masarykovou vyhlídkou, Královským
letohrádkem, zámkem a hlavně zámeckým parkem v Lánech, ale také oborou Hvězda.

Kniha rovněž představuje Plečnikův kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad a Plečnikovo rané dílo na našem území – pomník továrníka Josefa Schrolla v Broumově na Náchodsku, Kratochvílovu hrobku na křivoklátském hřbitově a také
průčelí činžovního domu na pražském Starém Městě.

„Jože Plečnik působil na Hradě od roku 1920 do poloviny třicátých let. Svou práci zde považoval za své největší poslání a vykonával ji zcela zdarma,“ připomněl autor knihy Zdeněk Lukeš, který rovněž zdůraznil úctu, již Plečnik choval k prezidentu Masarykovi.

Publikaci vydalo nakladatelství FOIBOS BOOKS ve spolupráci se Správou Pražského hradu
k jubileu dvou významných architektů Jože Plečnika (140 let) a jeho následovníka Pavla Janáka (130 let) v Roce J. Plečnika a P. Janáka 2012, a to ve třech jazykových verzích: česky, anglicky, německy.
Vyšla knižní pocta architektu Plečnikovi

Vyšla knižní pocta architektu Plečnikovi