Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Galerie HOLLAR: zahájení výstavy Jubilanti Hollaru 2012, středa 4.1. 2012 v 17 hodin
20-12-2011

Galerie HOLLAR: zahájení výstavy Jubilanti Hollaru 2012, středa 4.1. 2012 v 17 hodin

Jménem MČ Praha 1
a SDRUŽENÍ ČESKÝCH UMĚLCŮ GRAFIKŮ – HOLLAR
Vás zveme na zahájení výstavy
JUBILANTI HOLLARU 2012
ve středu 4. ledna 2012 v 17 hodin.

Výstavu zahájí Vladimír SUCHÁNEK předseda SČUG HOLLAR
Úvodní slovo PhDr. Blanka STEHLÍKOVÁ
Na housle zahraje Jaroslav SVĚCENÝ

Výstava potrvá do 5. 2. 2012, otevřeno denně 10–13/14–18 hod. mimo pondělí.

HOLLAR – SDRUŽENÍ ČESKÝCH UMĚLCŮ GRAFIKŮ
Galerie HOLLAR, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1
e-mail: hollar@hollar.cz tel./fax: 224 235 243 www.hollar.cz

Kdo si pečlivě pročítá pozvánky na výstavu jubilantů, kterou SČUG Hollar pravidelně zahajuje novou výstavní sezónu, nemůže si nepovšimnout, jak vysokého věku se grafici dožívají. A jsou netypickým vzorkem obyvatelstva nejen pro svůj věk, ale také proto, že svůj čas stále vyplňují tvůrčí prací. Lze z toho vyvozovat, že tedy grafika je pro ně životní potřebou, zálibou, radostí a také oním prostředkem dlouhověkosti.
Dobrý grafický list se totiž nedá jen tak odbýt. Vyžaduje vedle nápadu také plné soustředění a pevnou ruku, protože stačí jediný chybný vryp k tomu, aby byla deska znehodnocena. To vše vyžaduje neustálý trénink, který, jak se ukazuje, přináší lepší výsledky, než návštěvy fitness centra.
Záleží také na tiskařích, kteří s grafiky spolupracují a podílejí se na zdaru či nezdaru jejich díla. Jejich dílny jsou zároveň místem výměny zkušeností a přátelských setkání, přispívajících k radosti ze života – k dalšímu předpokladu dlouhověkosti.
Loňský podzimní vítr sice odvál z hollarovských řad prof. Raimunda Ondráčka, kterému do sta let chyběly necelé dva roky a dvaadevadesátníka Rajmunda Zbořila, ale nastávající devadesátníky tu čestně zastupuje Václav Bláha, jehož nedávno vydaná monografie dala nahlédnout do neobyčejné šíře i rozsahu jeho tvorby.
S grafikou pětaosmdesátníka Jana Kubíčka se setkáváme spíše na retrospektivních výstavách „nové vlny“ let šedesátých, zatímco Jan Hladík představil před třemi lety v Galerii Hollar svoji retrospektivu včetně nejnovějších prací. Osmdesátníci Josef Paleček, Karel Beneš a Zdeněk Veselý pravidelně seznamují se svojí tvorbou na samostatných i kolektivních výstavách Hollaru.
Stačí si připomenout jména dekády sedmdesátníků a pětasedmdesátníků – Jiřího Altmanna, Karla Demela, Jaroslavy Severové, Pavla Roučky, Kateřiny Černé či Lubomíra Přibyla, abychom si uvědomili, jak široký názorový rejstřík představují v rámci jediné generace. Totéž platí o jejich kolezích šedesátnících a pětašedesátnících, kteří jsou dnes nejpočetnější generační vrstvou SČUG Hollar a jejichž grafické listy také tvoří jádro současné výstavy.
Mladších jubilantů přibývá jen pomalu, což vyplývá již z obecné nechuti mladých individualistických generací k jakémukoliv sdružování vůbec. Dá se však předpokládat, uvědomí-li si dnešní umělecká mládež nesporný vliv grafické tvorby na dlouhověkost, že řada členů SČUG Hollar vzroste natolik, až prostory jeho galerie nebudou jubilantům dostačovat.
Blanka Stehlíková

 

90
Václav Bláha

85
Jan Hladík
Jan Kubíček

80
Josef Paleček
Karel Beneš
Zdeněk Veselý
Antonín Vopálenský

75
Kateřina Černá
Lubomír Přibyl

70
Jiří Altmann
Karel Demel
Jaroslava Severová
Pavel Roučka

65
Miloslav Polcar
Tomáš Svoboda
Jan Kavan
Jan Šafránek
Jiří Slíva
Ladislav Kuklík
Jan Tůma
Ondřej Michálek

60
Jiří Kornatovský
Marie M. Šechtlová
Jiří Brázda
Jiří Machalický
Alena Laufrová
Markéta Králová
Josef Hlaváček

55
Lenka Vilhelmová
Zbyněk Janáček

50
Igor Piačka

 

Jubilanti Hollaru 2012

Jubilanti Hollaru 2012