Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Betlémské světlo a Ježíškova pošta 2010 v parku za Staroměstskou radnicí
15-12-2010

Betlémské světlo a Ježíškova pošta 2010 v parku za Staroměstskou radnicí

Jako každý rok přivezou skauti i letos do Česka vánoční plamínek Betlémského světla. Lidé si jej mohou převzít od soboty 18. prosince, kdy ho budou skauti rozvážet do všech koutů ČR.

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Vlakem ho rozvážejí po republice, aby se dostal do co nejvíce domácností. Plamen k nám tradičně putuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předají 11. prosince skautským delegacím z celé Evropy.

V Praze si Pražané mohou Betlémské světlo odnést, mimo jiné, i ze Staroměstském náměstí. Betlémské světlo bude přineseno 18. 12. 2010
v 13 hodin ke stánku v parku za Staroměstskou radnicí.
Součástí této charitativní akce bude i kulturní program, ve kterém se až do 18. hodiny průběžně představí jednotlivé hudební soubory. Tento program pro Vás připravila Nadace Pražské děti spolu s provozovatelem souvisejících vánočních trhů.

Betlémské světlo pro Pražany zajišťují pražští skauti ve spolupráci s Nadací Pražské děti. Světlo v parku za Staroměstskou radnicí bude k dispozici až do 23. prosince.

Místa, na kterých si lidé mohou světlo vyzvednou, stejně jako různé doprovodné akce a bližší informace budou průběžně zveřejňovány na www.betlemskesvetlo.cz.

„Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru, přátelství a klidu a jsem moc rád, že právě tento symbol můžeme o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů,“ popisuje smysl akce pro skauty jejich starosta Josef Výprachtický.

Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již po jednadvacáté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté třetí výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Ježíškova pošta

V rámci charitativní akce „Ježíškova pošta“ umístila Nadace Pražské děti v parku za Staroměstskou radnicí již na začátku prosince schránku na psaníčka adresovaná Ježíškovi, do které nejmenší návštěvníci centra Prahy vhazují svá přáníčka. Tento projekt vyvrcholí dne 21.12.2010 od 16 hodin kulturním programem určeným nejen dětem, který připravila nadace ve spolupráci s provozovatelem vánočních trhů v parku za Staroměstskou radnicí. Během tohoto programu vystoupí i děti z dětského domova v Krásné Lípě, kterým se Nadace Pražské děti pokusí splnit jejich vytoužená přání určená Ježíškovi.

Vánoční pošta Betlémského světla

Skauti nebudou nabízet jen možnost odnést si plamínek Betlémského světla. Letos bude 18. 12. Od 13 do 18 hodin v provozu i příležitostná poštovní přepážka České pošty, kde budete moci podat, nejen vánoční přání, která budou při této příležitosti k dispozici, ale i své vlastní zásilky, které pak budou opatřeny pamětním razítkem Betlémského světla.

Využijte i vy příležitosti poslat svým známým, přátelům, rodině vánoční přání napsané v mihotavém světle Betlémského plamínku. Někdy je nemožné přenést Betlémské světlo a předat jej ve formě plamenu, snad takto napsané přání přinese adresátům radost z toho, že nejsou sami, že na ně někdo myslí.

Všechny zásilky podané v příležitostné poštovní přepážce Betlémského světla budou opatřeny pamětním razítkem.

Betlémské světlo, Ježíškovu poštu a vánoční přepážku České pošty v parku na Staroměstském náměstí zajišťuje Nadace Pražské děti a Junák ve spolupráci s provozovatelem souvisejících vánočních trhů a Českou poštou.

Pozvánka - Betlémské světlo a Ježíškova pošta 2010 v parku za Staroměstskou radnicí v sobotu 18.12.2010 od 13 hod.