Nová Rada Městské části Praha 1 se na svém úterním zasedání rozhodla zrušit veřejnou zakázku na pronájem Michnovského letohrádku zvaného Rybářský domeček, který se nachází na Kampě na adrese U Sovových mlýnů 1. Žádná z došlých nabídek totiž podle radních nesplnila v plné míře zadání a navíc by toto výběrové řízení vedlo pouze k vytvoření další turistické atrakce.

„Rybářský domeček je symbolem Kampy a tomu by měla odpovídat i jeho budoucnost. Žádná z předložených nabídek stoprocentně nesplnila zadání a navíc nebyl tento důležitý projekt prakticky vůbec diskutován s veřejností, aby radnice zjistila, jaké využití by občané nejvíce přivítali,“ vysvětlil důvody zrušení výběrového řízení starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

V Michnovském letohrádku v minulosti v přízemí fungovala rybí restaurace, zatímco v horní části sídlil Český rybářský svaz. Největší slávu tomuto památkově chráněnému objektu pak přinesl legendární film „Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách“, který se v něm natáčel.

Rada první městské části nyní chce nechat provést stavebněhistorický průzkum, který prozkoumá a zanalyzuje vývoj i současný stav tohoto historického objektu, a plánuje také co nejdříve při vhodných příležitostech dům veřejnosti zpřístupňovat. Zároveň do svých dalších plánů s využitím Rybářského domečku zapojí občany.

„Zorganizujeme participační setkání za účasti občanů i spolků, s nimiž budeme na téma budoucnosti tohoto objektu diskutovat,“ popsal radní Prahy 1 Michal Caban (Iniciativa občanů), podle kterého rozhodně nesmí být cílem vytvoření ´luxusní restaurace, do níž 99 % občanů nikdy nepřijde´. Reagoval tak na zadání zrušené soutěže, které označil za nešťastné.

Vedení Prahy 1 chce rovněž vyhlásit anketu a provést rozsáhlý průzkum, jež bude dalším způsobem zapojení veřejnosti. „Věřím, že se do participace zapojí nejen lidé z Kampy a okolí, ale z celé Prahy 1. Je to přeci náš Rybářský domeček!“uzavřel Petr Hejma.